W wieku 101 lat zmarł generał brygady pilot Zbigniew Ścibor-Rylski, bohater wojenny i uczestnik powstania warszawskiego. Stan zdrowia generała od kilku miesięcy coraz bardziej się pogarszał, co w ostatnim roku uniemożliwiło mu uczestniczenie w obchodach wybuchu Powstania Warszawskiego.
Przed rokiem podczas uroczystości rocznicowych wybuchu Powstania Warszawskiego przyznał, że było to jego ostatnie spotkanie z warszawiakami i dawnymi towarzyszami broni.
Zbigniew Ścibor-Rylski pochodził z Kresów Wschodnich. Uczył się w wojskowej szkole lotniczej, którą ukończył w 1939 roku w randze sierżanta podchorążego. Zaraz po wybuchu wojny został mianowany podporucznikiem. Brał udział w Kampanii Wrześniowej. Podczas próby ewakuacji do Rumunii dostał się do niemieckiej niewoli. Pracował w cegielni w Pyrlitz, skąd uciekł 1 lipca 1940 roku. Gdy dotarł do okupowanej Warszawy, związał się z konspiracyjnym Związkiem Walki Zbrojnej. Pod pseudonimem „Motyl” walczył w szeregach Armii Krajowej na Wołyniu, gdzie bił się z ukraińskimi nacjonalistami z UPA.
W czasie Powstania Warszawskiego dowodził kompanią „Motyl” w batalionie Czata 49 Zgrupowania „Radosław”. Przebijał się z Woli do Śródmieścia i potem kanałami na Starówkę. Ścibor-Rylski był wielokrotnie ranny, za co awansowano go do rangi kapitana i odznaczono Virtuti Militari. Po wojnie pracował w przedsiębiorstwach transportowych i jednocześnie działał w ruchach kombatanckich.
W 2012 roku wyszły na jaw informacje o współpracy Ścibora-Rylskiego z Urzędem Bezpieczeństwa. Był to efekt rutynowego sprawdzanie w związku z powołaniem do Kapituły Orła Białego przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Ścibor-Rylski nie zaprzeczył kontaktom z SB.
Byłem wtyką w bezpiece. Uratowałem wielu kolegów z AK przed aresztowaniem. Moje zadanie polegało m.in. na zbieraniu informacji, na kogo mają haki oraz na kim im zależy
— twierdził.
Generał spocznie z żoną Zofią Rapp-Kochańską ps. Marie Springer († 81 l.) na Powązkach. Niestety, zabytkowy grób jest zniszczony. Od kilku miesięcy Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego zbiera fundusze na jego odbudowę.
mall, gim
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/406552-nie-zyje-gen-scibor-rylski