Stosunki polsko-niemieckie, kwestie dotyczące Polonii, przyszłość UE oraz kwestia praworządności w Polsce znalazły się wśród tematów rozmów marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z niemieckimi politykami i mediami.
Marszałek Senatu przebywa od trzech dni, wraz z delegacją senatorów, z wizytą w Niemczech, gdzie spotkał się m.in. z szefem Bundesratu Michaelem Muellerem oraz premierami landów Saksonia-Anhalt i Saksonia.
Były to bardzo oczekiwane rozmowy przez jedną i drugą stronę. Rozmawialiśmy o współpracy międzyparlamentarnej i o kontaktach między naszymi krajami. Mam nadzieję, że w wyniku tych rozmów poprawi się sytuacja polskiej młodzieży
— powiedział dziennikarzom Karczewski. Zaznaczył, że ma na myśli przede wszystkim kwestie nauczania języka polskiego.
Wyraził przekonanie, że „możemy też zbliżać nasze stanowiska w kwestiach, które nas dzielą, jak pomysł na przyszłe finansowanie UE”.
Rozmawialiśmy też o przyszłości UE. Mówiłem dlaczego Polska nie chce, by UE była Unią dwóch prędkości. To może nas podzielić, może spowodować nawet rozpad UE. Mówiłem też na każdym spotkaniu o tym, jak duże jest poparcie dla polskiego członkostwa w UE
— podkreślił marszałek Senatu.
Pytany o to, czy temat praworządności i reformy sądownictwa w Polsce pojawił się w czasie rozmów z niemieckimi politykami, Karczewski powiedział, że interesowało to przede wszystkim niemieckie media.
Z niemieckimi dziennikarzami rozmawiałem bardzo wnikliwie, dokładnie wyjaśniłem im, na czym polegają zmiany w naszym sądownictwie. Rozmawialiśmy też o sądownictwie z politykami niemieckimi, ale nie był to nasz główny temat rozmów
— podkreślił.
Karczewski mówił, że jest zadowolony z tego, że miał okazję porozmawiać z niemieckimi mediami i „wyjaśnić im przyczyny zmian w wymiarze sprawiedliwości”. Ocenił, że obecnie „dziennikarze niemieccy mają właściwie takie poglądy jak polska opozycja”.
Dziękujemy wam za to, że długo i cierpliwie budujecie tu fundamenty polskości - powiedział w niedzielę w Herdorf marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas wizyty w Chrześcijańskim Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego „Concordia”.
Dziękujemy państwu za wszystko, co robicie - księża i siostry - dla Kościoła, dla społeczności polskiej, ale też dla społeczności niemieckiej. Dziękuję też tym, którzy przyczynili się do tego, że Kościół wokół Polonii, w centrum Polonii, w sercach Polaków jest, był i będzie
— powiedział Karczewski do zebranych w ośrodku „Concordia”.
Mówił, że wspólnotę polską buduje się przede wszystkim na dwóch fundamentach: wierze i języku polskim. Podkreślał, że „Concordia” wspiera oba te fundamenty.
Marszałek Senatu powiedział, że kościół dla ośrodka zbudowano w bardzo krótkim czasie. „Ale w sercach i naszych głowach trzeba budować długo i ciągle. I za to, że długo i ciągle budujecie to, co jest naszym fundamentem, bardzo wam dziękuję” - dodał Karczewski.
Marszałek Senatu przebywa w Niemczech od trzech dni; towarzyszą mu senatorowie z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą: Janina Sagatowska, Andrzej Pająk, Maciej Łuczak i Robert Gaweł.
Delegacja zwiedziła ośrodek polonijny „Concordia” w Herdorf-Dermbach, gdzie senatorowie spotkali się z dyrektorem ośrodka ks. Marcinem Maślakiem, rektorem Polskiej Misji Katolickiej ks. Stanisławem Budyniem oraz przedstawicielami Polonii. Senacka delegacja złożyła też wieniec pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej.
„Concordia” to polonijny ośrodek spotkań i krzewienia polskiej kultury, który kupiła Polska Misja Katolicka w latach 90. To jeden z dwóch takich ośrodków Misji Katolickiej na terenie tego regionu Niemiec. Od roku 2002 są tu organizowane spotkania młodzieży polonijnej z Niemiec i Europy Zachodniej. W tym roku uczestniczyło w takim spotkaniu ok. 2 tys. osób. W ośrodku odbywają się kolonie letnie dla dzieci. Senat wspiera działalność ośrodka od wielu lat z pieniędzy przeznaczonych na opiekę nad Polonią.
W Niemczech pracuje ponad 100 polskich księży. W 300 kościołach i kaplicach odprawiane są polskie msze św. Na polską katechezę uczęszcza ok. 8 tys. dzieci. Misje są ośrodkami religijności, ale też życia kulturalnego, oświatowego i społecznego.
Wizytę Karczewskiego w Niemczech zakończy złożenie kwiatów na cmentarzu głównym we Frankfurcie nad Menem pod pomnikiem ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego KZ Katzbach, którego ofiarami byli głównie warszawscy powstańcy. Więziono tu 1600 powstańców, z czego przeżyło 48 osób.
W Niemczech mieszka ok. 1,8 mln polskich obywateli i osób polskiego pochodzenia, które przyjechały do Niemiec w ramach tzw. łączenia rodzin. Polonia w Niemczech nie ma statusu mniejszości narodowej. Prawa Polaków w Niemczech reguluje Traktat zawarty między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/402997-marszalek-senatu-na-spotkaniu-z-polonia-w-niemczech