Amerykańscy inżynierowie ze 107. batalionu zbudowali most na jeziorze Zły Łęg, by polski 3. Batalion Piechoty Zmotoryzowanej mógł się przeprawić na drugi brzeg i wykonać zadanie. Ten epizod przeprowadzony został w poniedziałek na poligonie drawskim w ramach Saber Strike-18.
Międzynarodowe ćwiczenie pod kryptonimem Saber Strike-18, organizowane przez siły amerykańskiej armii, rozpoczęło się 3 czerwca i zakończy 15 czerwca. Bierze w nim udział w sumie ok. 18 tys. żołnierzy z 20 państw, w tym ponad 5 tys. z Polski.
W poniedziałek na terenie poligonu drawskiego na jeziorze Zły Łęg przeprowadzone zostało jedno z zadań zaplanowanych w ramach ćwiczenia Saber Strike-18.
Jak poinformował PAP zastępca szefa Centrum Prasowo-Informacyjnego CSWL Drawsko por. Błażej Łukaszewski „amerykańscy inżynierowie otrzymali zadanie przygotowania przeprawy promowej dla polskiego 3. Batalionu Piechoty Zmechanizowanej ze Stargardu”.
W poniedziałkowe przedpołudnie tymczasowy most był już gotowy i pododdziały zmechanizowane 3. batalionu po otrzymaniu rozkazu zaczęły się przemieszczać w rejon jeziora, by przeprawić się na drugi brzeg.
Teren zabezpieczała 2. Kompania Piechoty Zmotoryzowanej, która utworzyła wcześniej przyczółki i już w niedzielę je zajęła. Nad bezpieczeństwem czuwał również 2. Batalion Saperów.
Zadanie zakładało przeprawę kilkuset żołnierzy i kilkudziesięciu pojazdów, przede wszystkim kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, pojazdów logistycznych, wozów ewakuacji medycznej, rozpoznania technicznego oraz łączności, która, jak podkreślił por. Łukaszewski, „jest niezbędna dla takiego pododdziału jak batalion, by dobrze funkcjonować”.
Zgodnie z planem zrealizowanego epizodu 3. batalion po przeprawie na drugi brzeg jeziora miał współdziałać z żołnierzami amerykańskiej 173. Brygady Powietrznodesantowej i 2. Pułkiem Kawalerii przy zabezpieczeniu obiektu i wykonywaniu dalszego zadania.
Ten epizod, jak określił por. Łukaszewski, „to wiele elementów, które trzeba skoordynować ze stroną amerykańską, która przygotowała tę przeprawę, to zadanie bardzo trudne”.
Najpierw przeprowadzono wielogodzinną budowę mostu, który połączył dwa brzegi jeziora oddalone od siebie o ok. 150 m. W tym przedsięwzięciu brali udział amerykańscy żołnierze ze 107. Batalionu Inżynieryjnego, którzy przyjechali na poligon drawski już kilka tygodni temu w ramach półrocznego międzynarodowego ćwiczenia dla armii amerykańskiej i inżynierów NATO Resolute Castle 2018.
Sama przeprawa polskiego batalionu trwała kilka godzin. Niektóre pojazdy na dłużej grzęzły w koleinach błotnistego brzegu jeziora. Musiały cofać się na most, by nabrać rozpędu.
Zadanie było jednym z kluczowych sprawdzianów sojuszniczego współdziałania polskiej i amerykańskiej armii.
Tegoroczne ćwiczenie Saber Strike-18 jest 8. edycją szkolenia organizowanego od 2010 r.
W tym roku manewry uwzględniają m.in. elementy wsparcia sojuszniczego, w tym siły grup bojowych NATO rozmieszczonych w państwach bałtyckich i w Polsce. Głównym celem ćwiczenia jest doskonalenie zdolności prowadzenia operacji lądowych i powietrznych przez wojska państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dodatkowym – zwiększenie interoperacyjności sił zbrojnych ćwiczących stron z wielonarodowymi batalionowymi grupami bojowymi NATO stacjonującymi na terenie Estonii, Litwy, Łotwy i Polski.
To amerykańskie ćwiczenie jest jednocześnie jednym z kluczowych przedsięwzięć szkoleniowych Sił Zbrojnych RP, głównie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych mu jednostek wojskowych.
ems/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/399020-23-tysiace-zolnierzy-na-poligonie-w-drawsku-pomorskim-miedzynarodowe-cwiczenia-saber-strike-18-zdjecia
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.