W południe w Gdyni, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczęła się uroczystość przed wypłynięciem „Daru Młodzieży” w Rejs Niepodległości.
„Dar Młodzieży” wyrusza w rejs dookoła świata dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Podczas uroczystości zaplanowano wystąpienia premiera, ministra gospodarki morskiej Marka Gróbarczyka oraz rektora Akademii Morskiej w Gdyni prof. dr hab. inż. Janusza Zarębskiego. List skierował prezydent Andrzej Duda.
Przed wypłynięciem „Daru Młodzieży” na jego pokład wszedł premier, minister gospodarki morskiej oraz rektor Akademii Morskiej. Tam komendant „Daru Młodzieży” kapitan Ireneusz Lewandowski złoży szefowi rządu i rektorowi uczelni meldunek o gotowości wypłynięcia żaglowca w Rejs Niepodległości.
**Rejs Niepodległości legendarnego „ Daru Młodzieży”, to doskonały sposób na promocję Polski. Jestem dumny, że PKN ORLEN, największy polski koncern, jest zaangażowany w tę inicjatywę. Wsparcie Rejsu Niepodległości to nasz patriotyczny obowiązek. Wspieramy wspaniały projekt o wartościach patriotycznych, edukacyjnych i promujących Polskę i wpisujący się w obchody stulecia odzyskania niepodległości. Dla mnie osobiście ważne jest, że PKN ORLEN angażując się w Rejs Niepodległości wspiera również utalentowaną, ambitną młodzież z różnych regionów Polski. Jestem przekonany , że uczestnicy Rejsu Niepodległości będą bardzo dobrymi ambasadorami naszego kraju
— powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN.
Wcześniej odbyła się w Gdyni Msza św. w intencji uczestników rejsu dookoła. Uczestniczył w niej premier Mateusz Morawiecki oraz m.in. wicepremier minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, szefa gabinetu premiera Marek Suski, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wojewoda pomorski Dariusz Drelich i prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Msza św. była koncelebrowana przez metropolitę gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia, biskupa Diecezji Pelplińskiej Ryszarda Kasynę, kapelana Duszpasterstwa Ludzi Morza ks. Edwarda Pracza oraz nuncjusza apostolskiego w Panamie abp. Mirosława Adamczyka - jednym z istotniejszych punktów wyprawy polskiego żaglowca będzie bowiem udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku.
Podczas liturgii poświęcono flagę od prezydenta RP i flagę Rejsu Niepodległości.
W czasie prawie rocznego rejsu na pokładzie żaglowca przewinie się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
„Dar Młodzieży” odwiedzi 22 porty w kilkunastu państwach świata. Trasa będzie wiodła m.in. przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panamę, Miami, Ponta Delgada i Londyn.
W każdym z portów, do których jednostka zawinie po drodze, ma odbyć się impreza promująca Polskę i 100 rocznicę odzyskania niepodległości.
PAP/mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/395100-dar-mlodziezy-wyplywa-w-rejs-niepodleglosci-dookola-swiata-wielkie-swietowanie-w-gdyni-zdjecia