W woj. śląskim trwa żałoba w związku z tragedią w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu Zdroju, gdzie w wyniku wstrząsu zginęło pięciu górników. Flagi państwowe na budynkach administracji rządowej i samorządowej opuszczono do połowy masztu.
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zaapelował w środę, po zakończeniu akcji ratowniczej, aby w czwartek nie organizować imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa.
Łącząc się w żałobie z rodzinami górników, którzy zginęli w Zofiówce, Komitet Organizacyjny Igrów 2018 - święta studentów Politechniki Śląskiej w Gliwicach - zdecydował o odwołaniu korowodu studenckiego, jaki miał w czwartek przejść ulicami miasta. Gliwicka uczelnia jest kuźnią kadr dla śląskiego górnictwa.
W porozumieniu z Urzędem Miasta Częstochowa i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym organizujący zaplanowaną na czwartek akcję „Kultura nie boli. Stop Heit!” Zespół Szkół Plastycznych im. J. Malczewskiego w Częstochowie przesunął ją na 24 maja 2018. Program i miejsce (plac Biegańskiego) pozostają bez zmian - poinformowała dyrektor zespołu szkół Anna Maciejowska.
W odpowiedzi na apel wojewody śląskiego w Chorzowie w czwartek opuszczono flagę na gmachu Urzędu Miasta do połowy masztu. W mieście nie odbędą się także planowane imprezy rozrywkowe. Odwołany został spektakl muzyczny „Hotel Czarna Magnolia” w Chorzowskim Centrum Kultury.
Szczególny wymiar ma żałoba w Jastrzębiu Zdroju. Prezydent miasta Anna Hetman jeszcze w poniedziałek ogłosiła tygodniową żałobę, która potrwa do 20 maja. Na jej znak na budynkach użyteczności publicznej wywieszono flagi z kirem, a przed jastrzębskim magistratem opuszczono do połowy masztu. Na czas żałoby odwołano imprezy rozrywkowe, których organizatorem jest miasto. Prezydent zaapelowała też do instytucji, stowarzyszeń i mieszkańców o zaniechanie organizowania lub ograniczenia w dniach żałoby imprez publicznych o charakterze kulturalnym, rozrywkowym, rekreacyjnym i sportowym. Również prezes JSW Daniel Ozon ogłosił 7-dniową żałobę we wszystkich kopalniach i spółkach grupy kapitałowej JSW.
Do wstrząsu w kopalni Zofiówka doszło 5 maja br. W jego efekcie śmierć poniosło pięciu górników. Dwóch udało się uratować jeszcze pierwszego dnia. Ciało ostatniego z poszukiwanych pracowników ratownicy znaleźli w nocy z wtorku na środę, w jedenastej dobie niezwykle trudnej akcji ratowniczej.
PAP/mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/394792-zaloba-w-wojewodztwie-slaskim-po-tragedii-w-kopalni-zofiowka