Trzeba pamiętać, że radość ze zmartwychwstania Jezusa, które jest treścią najważniejszej prawdy wiary, przeżywamy w każdą niedzielę - powiedział PAP wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. Marek Studenski. Dodał, że radość ze zmartwychwstania Chrystusa podkreśla procesja rezurekcyjna.
Jak podkreślił ks. Studenski, Niedziela Wielkanocna „jest najważniejszym świętem w całym roku liturgicznym Kościoła katolickiego i jest fundamentem i istotą wiary chrześcijańskiej”.
Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego nazywana jest „Wielkanocą”. Zasługuje ona na taką nazwę, ponieważ tej nocy miało miejsce największe wydarzenie w dziejach – Chrystus, który umarł na krzyżu – powstał z martwych
— wyjaśnił ks. Studenski. Dodał, że termin Wielkanocy jest ruchomy. Jest to zawsze niedziela po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Dzień ten wyznacza daty pozostałych świąt ruchomych, np. uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego czy Bożego Ciała.
Przeżywanie Wielkanocy rozpoczyna Wigilia Paschalna. Jest to najważniejsza liturgia w roku. Chrześcijanie od samego początku wielkosobotni wieczór i noc spędzali na czuwaniu. W czasie Wigilii Paschalnej wspomina się wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, a przede wszystkim przeżywa się radość ze zmartwychwstania Chrystusa
— podkreślił ks. Studenski.
CZYTAJ TAKŻE: Jedyna taka uroczystość! Papież Franciszek podczas Wigilii Paschalnej: „Nie ma Go tutaj, zmartwychwstał!”. ZDJĘCIA i WIDEO
O wierze w Jezusa żyjącego jako istocie orędzia chrześcijańskiego przypomniał dziś Ojciec Święty w swoim wpisie na komunikatorze Twitter.
Papieski tweet ma po polsku następującą treść:
Nasza wiara rodzi się w wielkanocny poranek: Jezus żyje! To doświadczenie jest istotą chrześcijańskiego orędzia.
Obchody religijne Wielkanocy rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem procesja i msza św., w Kościele katolickim zwana rezurekcją. W procesji, która najczęściej trzykrotnie obchodzi kościół, niesiony jest Najświętszy Sakrament. Procesję rozpoczyna krzyż z przewieszoną czerwoną stułą. Niesiona jest też figura zmartwychwstałego Zbawiciela. tym dniu spożywa się uroczyste śniadanie w gronie rodzinnym, poprzedzone dzieleniem się poświęconym jajkiem wielkanocnym i składaniem sobie życzeń. Wielkanoc wieńczy okres Wielkiego Postu i poprzedzający ją Wielki Tydzień.
Uroczystości świąt Zmartwychwstania Pańskiego, określanych jako święta wielkanocne, odznaczają się wśród wiernych szczególną radością, ponieważ zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią.
Rezurekcja odprawiana jest w niedzielę, w pierwszy dzień świąt, tradycyjnie o godz. 6 rano. W dawnych czasach nabożeństwo odbywało się w Wielką Sobotę o północy. W czasach stanisławowskich, gdy niebezpiecznie było chodzić nocą po polskich ulicach, uroczystość przeniesiono na bardziej bezpieczną godzinę.
Jak podają historycy Kościoła, pierwsza wzmianka o mszy rezurekcyjnej pochodzi z X wieku, była ona odprawiona w Augsburgu w Niemczech. Obrzęd wywodzi się z misteriów średniowiecznych; w Polsce spopularyzowali go prawdopodobnie bożogrobowcy - miechowici, czciciele męki Chrystusa i Jego zmartwychwstania, sprowadzeni z Jerozolimy do Miechowa ok. 1163 roku.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest pierwszym i najdawniejszym świętem w Kościele katolickim, obchodzonym już w czasach apostolskich. Symbolicznym tego wyrazem jest świętowanie przez chrześcijan niedzieli jak Dies Dominica (Dzień Pański) co uwydatnia słowiańska nazwa niedzieli jako Woskriesienije (Zmartwychwstanie).
ak/PAP/KAI
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/388404-niedziela-zmartwychwstania-najwazniejsze-swieto-w-zyciu-kosciola-nasza-wiara-rodzi-sie-w-wielkanocny-poranek
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.