Dziś po raz pierwszy obchodzimy nowe święto. Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów. 24 marca 1944 r. Niemcy zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów – Józefa i Wiktorię i ich sześcioro dzieci, oraz ukrywających się u tej rodziny Żydów.
W związku z obchodami nowego święta TVP 1 przygotowała wyjątkowy koncert „Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata”, który odbył się w warszawskim teatrze Palladium, a wyemitowany będzie 24 marca właśnie (sobota) o godzinie 18.00. Kto nie zdąży zawsze może skorzystać z VOD.
W koncercie wystąpiły: Olga Szomańska, Renata Przemyk, Kasia Moś, Ania Witczak-Czerniawska, Mona, Kasia Malejonek, Fala, Dore, Zespół Dziewczyny (Ola Nowak i Ania Szafraniec), Angelika Korszyńska-Górny, Basia Pospieszalska i Natalia Kaczorowska. Dziewczynom towarzyszył oczywiście zespół Maleo Reggae Rockers z Darkiem Malejonkiem na czele oraz Jerzy Mazzoll.
Koncert zaczyna się mocnym uderzeniem - widzowie przenoszą się do domu rodziny Ulmów. Kolejne historie i związane z nimi piosenki są równie mocne i poruszające. Przypominają naszych zapomnianych bohaterów, np. Jadwigę Długoborską, która w swoim pensjonacie w Ostrowii Mazowieckiej ukrywała 32 Żydów. W czerwcu 1944 roku została z tego powodu aresztowana i bestialsko torturowana. Poświęcona jej piosenka nosi tytuł „Kima a hir”. Historię pani Jadwigi przypomniała w studiu wPolsce.pl Angelika Korszyńska-Górny.
Obejrzyj rozomowę z Angeliką Korszyńską-Górny
„Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata” przypominają też m.in. Irenę Sendlerową („Dobry dzień, dobra noc”, „Światy utracone”), rodzinę państwa Żabińskich czy historię Jerzego i Cyli.
On był w Auschwitz numerem 243, ona 29558. Powiódł się jego misterny plan i spełniła dana dziewczynie obietnica. Jerzy wyprowadził Cylę z obozu, umieścił w dobrej rodzinie, a sam poszedł walczyć do AK. Każde z nich dostało wiadomość, że to drugie nie żyje. Ona ułożyła sobie po wojnie życie w Nowym Jorku, on w Nowym Targu. Dowiedzieli się o sobie, że żyją dopiero w 1983 roku. Jerzy czekał na Cylę na lotnisku z bukietem 39 róż, każda oznaczała rok rozłąki
-wspomina Renata Przemyk.
Album „Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata” to kontynuacja projektu „Panny Wyklęte”, którego celem jest przypominanie czasu walki Polaków o wolność i niepodległość. Warto dodać, że historie opowiedziane na płycie „Panny Sprawiedliwe” zaczerpnięto z niesamowitej książki Grzegorza Górnego „Sprawiedliwi”.
Prace nad projektem „Panna Sprawiedliwe” rozpoczęły się ponad dwa lata temu, grubo przed wybuchem sporu z Izraelem o nowelę ustawy o IPN. Dziś „Panny Sprawiedliwe” wpisują się w niesamowity kontekst międzynarodowy, gdzie prawdę o Polakach ratujących Żydów trzeba głośno przypominać.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/387419-panny-sprawiedliwe-wsrod-narodow-swiata-wspanialy-projekt-muzyczny-i-genialny-koncert