Uroczysta prezentacja Fundacji im. Wacława Felczaka, która ma przekazywać tradycję przyjaźni polsko-węgierskiej młodszym pokoleniom, odbyła się w środę w Domu Muzycznym Fono w Budzie. Z koncertem wystąpiły chór św. Efrema oraz węgiersko-polska kapela ludowa.
Podczas środowej gali „I do tańca, i do szklanki” węgierski minister zasobów ludzkich Zoltan Balog i ambasador Polski Jerzy Snopek podpisali memorandum, w którym jest mowa o pogłębianiu współpracy w sferze kultury, oświaty, nauki i kontaktów między młodzieżą. Strony zadeklarowały też, że wspólną intencją obu narodów jest pielęgnowanie dziedzictwa Felczaka i innych znaczących postaci historii polsko-węgierskiej.
Jesteśmy tu nie tylko dlatego, by cieszyć się, że przyjaźń polsko-węgierska ma historię i teraźniejszość, ale także by miała przyszłość i dlatego należy zwrócić się w działalności Fundacji do młodzieży
— podkreślił Balog.
Prezes Fundacji im. Wacława Felczaka, polski konsul honorowy w Segedynie Karol Biernacki powiedział PAP, że głównym zadaniem Fundacji jest promocja kultury polskiej na Węgrzech.
Jednym z najważniejszych zadań fundacji jest wychowanie nowych polonistów na Węgrzech. Jest ich bardzo mało. Chcemy wspomagać te katedry języka polskiego, które już działają na Węgrzech, i tworzyć nowe. Np. w Segedynie jestem już po wstępnych rozmowach z rektorem odnośnie powołania do życia lektoratu języka polskiego. Będą na to środki. To bardzo ważne, bo Segedyn jest drugim co do wielkości ośrodkiem akademickim na Węgrzech
— zaznaczył.
Dodał, że Fundacja będzie też zlecać tworzenie przeznaczonych dla szkół filmów promujących kulturę polską, opowiadających o polskiej historii i literaturze.
Chcemy sięgać do takich środków przekazu, które są nowoczesne i z którymi młodzież bardzo dobrze sobie radzi
— podkreślił.
Bazujemy na stereotypach i sloganach, a tak naprawdę Polacy i Węgrzy wiedzą mało o sobie
— dodał.
Na uroczystości obecni byli m.in. szef parlamentarnej Komisji Spraw Zagranicznych Zsolt Nemeth, dyrektorka Instytutu Polskiego na Węgrzech Joanna Urbańska, przedstawiciele węgierskiej Polonii, w tym rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Halina Csucs, a także uczniowie i nauczyciele szkoły im. św. Jana Pawła II w Budapeszcie.
W ramach wydarzeń przedstawiających Fundację im. Wacława Felczaka do soboty odbędą się jeszcze prezentacje książek i spotkania z autorami, m.in. z Marcinem Świetlickim, konferencja o polsko-węgierskich powiązaniach muzycznych, a także koncerty.
Fundacja im. Wacława Felczaka to wspólna inicjatywa Polski i Węgier, której celem jest przekazywanie tradycji przyjaźni polsko-węgierskiej młodszym pokoleniom. Prezydent Andrzej Duda na początku miesiąca podpisał ustawę o powołaniu Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, który będzie miał siedzibę w Warszawie. Na Węgrzech natomiast Fundacja im. Wacława Felczaka kilka dni temu została zarejestrowana przez sąd w Budapeszcie.
Wacław Felczak (1916-93) był naukowcem i opozycjonistą. Podczas II wojnie światowej był kurierem rządu RP na uchodźstwie, w latach 1947-56 odbywał wyrok w więzieniach stalinowskich. Od 1958 r. pracował w Instytucie Historii UJ. Był znawcą stosunków polsko-węgierskich i inicjatorem zacieśnienia kontaktów z Węgrami. Specjalizował się w węgierskiej kulturze, języku i zagadnieniach polityczno-historycznych, był autorem „Historii Węgier”.
ak/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/387077-wielka-szansa-dla-przyjazni-polsko-wegierskiej-uroczyscie-zaprezentowano-fundacje-im-waclawa-felczaka