Zainteresowanie tym wydarzeniem religijno-artystycznym rzuca światło na rzeczywiste potrzeby ludzi w tak z zsekularyzowanym kraju jak Niemcy. Naprzeciw tym potrzebom wyszedł Związek Polaków w Niemczech, oddział berliński, którym kieruje Piotr Winiarski wespół z żoną Aliną Winiarską.
Z okazji rozpoczęcia obchodów Roku Jubileuszowego 100-lecia odzyskania niepodległości oddział berliński przygotował widowisko religijno-artystyczne p.t.: „Golgota”. Wydarzenie miało trójfilarowy charakter, jest bowiem połączeniem muzyki, malarstwa oraz poezji. Jego premiera miała miejsce 25 lutego w Berlinie w siedzibie Polskiej Misji Katolickiej, w Bazylice św. Jana. Następnie. 11 marca „Golgota” została zaprezentowana w kościele świętego Pawła w Kolonii. Na ekranie kolejno pokazywane były przejmujące obrazy nieżyjącego już polskiego malarza Jerzego Dudy- Gracza. Warstwę wizualną dopełniały w sposób harmonijny utwory poetyckie autorstwa Ewy Piaseckiej-Sikory. Mówią one o dramacie Zbawiciela i jego Matki rozgrywającym się na przestrzeni dziejów Polski: „Cierpiałaś Matko ze swoim synem. Cierpiałaś z Polską w historii krwawej. W Smoleńsku, Auschwitz oraz w Katyniu. W Warszawie, Gdańsku i na Wołyniu….”. Wiersze przetłumaczone zostały na język niemiecki i ich tłumaczenie było odczytywane przy kolejnych stacjach Pasji.
Oba wydarzenia zapełniły obydwie świątynie tłumami. Taka aktywność Polonii jest niezwykle ważna, nie tylko z religijnego punktu widzenia, bo wspiera ona polską politykę wobec Niemiec, pokazuje, że duża część niemieckiej Polonii pielęgnuje wartości wynikające z tradycji i żywej wiary.
Jak zauważył Piotr Winiarski:
Jako Polonia musimy dbać o prawdziwy wizerunek naszego kraju, musimy opowiadać o historii Polski w języku kraju, w którym mieszkamy, aby nasi niemieccy przyjaciele lepiej nas mogli poznać. Mają w ten sposób szansę poznać prawdziwą historię a nie historię, która jest zmanipulowana.
Patronat nad wydarzeniami objął Ambasador RP w Niemczech, prof. Andrzej Przyłębski, który był obecny na berlińskiej premierze.
Odczytano też podczas premiery 25 lutego, list Kornela Morawieckiego, legendarnego przywódcy Solidarności Walczącej, a obecnie Marszałka Seniora Sejmu Rzeczypospolitej Polski do Polonii:
”Stojąc u progu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, jestem wdzięczny wszystkim rodakom za pielęgnowanie tradycji, kultury i wiary. Pod koniec XX wieku ponownie udało się nam odzyskać wolną Polskę, udało się nam wspólnie obalić komunizm. To jeszcze nie koniec naszych zmagań – naszego krzyża. Idziemy drogą wolności i solidarności. Czy pamiętamy, że tylko w chrześcijaństwie znalazło się miejsce na ateizmu?
W czasie drogi krzyżowej kontemplujemy mękę Pana i swoje życie. Jak on, Jezus żyje w nas, tak my będziemy żyli w dzieciach i w pokoleniach, które przyjdą po nas. To wiara w dar życia silniejszego niż śmierć.
Dziękuje organizatorom tej Golgoty*. Dziękuje wszystkim, dla których Polska jest ważna. Wszystkim dla których wartością jest krzyż, znak miłości – znak Europy. Na tej berlińskiej niemieckiej ziemi nasi rodacy, nasi zamieszkujący tu dziadowie doznali straszliwych cierpień podczas II wojny światowej. Módlmy się o wzajemne zrozumienie między narodami. Tak nam dopomóż Bóg. Kornel Morawiecki”.
Pasyjne rozważania w stolicy Niemiec odczytali przedstawiciele Polonii, w tym ambasador RP w Niemczech prof. Andrzej Przyłębski i Marek Kędzierski - proboszcz Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie oraz pomysłodawcy wydarzenia - Piotr i Alina Winiarscy z berlińskiego Oddziału Związku Polaków w Niemczech „Rodło”. Całości przedstawień w Berlinie i Kolonii towarzyszyła przejmująca oprawa muzyczna w wykonaniu młodych gdańskich muzyków, którzy w mistrzowski sposób grali Bacha, Webera i Chopina. Szczególnie Chopin zabrzmiał w tych miejscach z niesamowitą subtelnością i siłą.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/385700-pasja-w-kolonii-wydarzenie-ktore-rzuca-swiatlo-na-potrzeby-ludzi-w-zsekularyzowanym-kraju
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.