21 i 22 stycznia to dwa dni dedykowane naszym babciom i dziadkom. W tych dniach wnukowie składają życzenia swoim najbliższym.
Pomysł utworzenia Dnia Babci w Polsce pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku. Już rok później święto to zaczął popularyzować „Express Poznański”. Później powstała również tradycja obchodzenia Dnia Dziadka. Z kolei ten dzień został przeniesiony do Polski prawdopodobnie z Ameryki w latach 80. XX wieku.
W Polsce Dzień Babci i Dzień Dziadka świętować będzie ok. 75 proc. osób w wieku 50+ i przeciętnie mogą się one spodziewać życzeń od trojga wnucząt - wynika z opracowania Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA przygotowanego na podstawie Badania Zdrowia, Starzenia się Populacji i Procesów Emerytalnych „SHARE: 50+ w Europie”.
Badanie pokazało, że Polacy w wieku 50+ nie tylko mają wnuki częściej, lecz także przeciętnie o jednego więcej niż dziadkowie w takich krajach jak Hiszpania, Niemcy czy Włochy.
Wśród wszystkich badanych osób 50+ mających wnuki, niemal co druga deklarowała zajmowanie się nimi pod nieobecność rodziców. Polscy dziadkowie i babcie poświęcali na opiekę nad wnukami o ponad trzy godziny tygodniowo więcej niż dziadkowie i babcie w innych krajach, z każdym wnukiem przeciętnie spędzając ok. 9 godzin tygodniowo.
wkt/PAP/wikipedia.pl/
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/377384-21-i-22-stycznia-obchodzimy-dzien-babci-i-dziadka-pamietajmy-o-zyczeniach-dla-naszych-najblizszych
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.