83 proc. Polaków jest zadowolonych z przyjaciół, 72 proc. - z dzieci, a 65 proc. - z małżeństwa lub nieformalnego związku; rzadziej zadowolenie dotyczy sytuacji finansowej (31 proc.) oraz stanu zdrowia (61 proc.) - wynika z badań CBOS.
Jak podaje CBOS, dla większości ankietowanych powód do zadowolenia stanowią relacje towarzyskie i rodzinne.
Bardzo częste jest zadowolenie z przyjaciół i bliskich znajomych (83 proc.), a także z dzieci (72 proc. wśród ogółu badanych, a wśród rodziców - 95 proc.) i małżeństwa lub nieformalnego, stałego związku (65 proc. wśród ogółu, a wśród będących w związkach formalnych lub nieformalnych - 88 proc.).
Ośmiu na dziesięciu Polaków (81 proc.) jest zadowolonych z miejsca, w którym mieszka. Wpływ na satysfakcję z miejsca zamieszkania ma poziom życia badanych. Zadowolenie z warunków materialnych (np. mieszkania, wyposażenia) deklaruje mniej, bo około sześciu na dziesięciu ankietowanych (62 proc.).
Znacznie rzadziej - według CBOS - Polacy czerpią satysfakcję z wysokości swoich dochodów i sytuacji finansowej. Co trzeci (31 proc.) jest z nich zadowolony, co czwarty (26 proc.) - niezadowolony, natomiast najliczniejsza grupa (42 proc.) określa swoją satysfakcję z dochodów jako przeciętną.
Trzy piąte respondentów (61 proc.) odczuwa satysfakcję związaną z wykształceniem i posiadanymi kwalifikacjami, a ponad połowa Polaków (52 proc., a wśród obecnych lub byłych pracowników - 68 proc.) jest zadowolona z przebiegu pracy zawodowej. Brak satysfakcji w tych dziedzinach deklaruje odpowiednio 12 proc. i 6 proc. (a wśród mających doświadczenia zawodowe - 8 proc.).
Zadowolenie ze stanu swojego zdrowia wyraża 61 proc. Polaków, a niezadowolenie - 16 proc. Poziom satysfakcji w tym wymiarze maleje wraz z wiekiem. Osoby mające 55 lat i więcej zauważalnie częściej niż młodsze oceniają stan swojego zdrowia negatywnie.
Mniej więcej co drugi ankietowany (48 proc.) z optymizmem myśli o swoich perspektywach na przyszłość. Ambiwalentne odczucia odnośnie tego, co w ich życiu nastąpi, ma jedna trzecia respondentów (31 proc.), a pesymistyczne - jedna ósma (13 proc.).
Według CBOS, w stosunku do ubiegłego roku poziom zadowolenia Polaków z różnych wymiarów życia w zasadzie się nie zmienił. Minimalnie ubyło zadowolonych ze swojego miejsca zamieszkania oraz nieznacznie wzrosła satysfakcja z własnych warunków materialnych. Ogólnie rzecz biorąc, odsetki zadowolonych ze swojej sytuacji materialnej, a także dochodów i życia zawodowego są obecnie najwyższe z dotychczas zarejestrowanych, czyli od 1994 roku.
Od tego czasu ponad trzykrotnie przybyło osób zadowolonych ze swojej sytuacji finansowej (z 9 proc. do 32 proc.), dwuipółkrotnie zwiększyła się liczba usatysfakcjonowanych sytuacją materialną swojego gospodarstwa domowego (z 24 proc. do 62 proc.) i znacząco wzrosło zadowolenie z życia zawodowego (wzrost z 51 proc. do 68 proc.). Ponadto więcej osób niż w latach 90. i na początku poprzedniego dziesięciolecia pozytywnie ocenia swoje miejsce zamieszkania i stan zdrowia.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo w dniach 1-7 grudnia 2017 roku na liczącej 925 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
ak/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/375588-co-daje-satysfakcje-polakom-cbos-dla-wiekszosci-powodem-do-zadowolenia-sa-relacje-z-bliskimi