W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Instytut Pamięci Narodowej organizuje po raz kolejny akcję społeczną „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło wolności”. Udział w akcji zadeklarowali m.in. Nuncjusz Apostolski w Polsce i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Już za kilka dni rusza kolejna odsłona akcji społeczno-edukacyjnej „Ofiarom Stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, nad którą honorowy patronat objął Prezydent RP, Andrzej Duda. Akcja prowadzona przez Instytut Pamięci Narodowej ma na celu upamiętnienie wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego. W Warszawie na stadionie PGE Narodowym pojawi się okolicznościowa iluminacja.
IPN Namawia Polaków do stawiania w oknach 13 grudnia o 19.30 symbolicznych światełek, by oddać hołd wszystkim tym, którzy stracili życie stawiając opór brutalnej polityce władz komunistycznych. Światło wolności ma też przypominać o wszystkich, którzy ucierpieli tracąc pracę lub będąc zmuszonym do emigracji z kraju, o dzieciach, które wobec aresztowania rodziców, trafiły do domów dziecka i innych cichych ofiarach tamtego czasu.
Do tegorocznej akcji, podobnie jak w ubiegłych latach, przyłączyli się hierarchowie Kościoła katolickiego. Symboliczne światło pojawi się w oknie Nuncjatury Apostolskiej, o czym poinformował w liście do prezesa IPN nuncjusz Salvatore Pennacchio. Podobną deklarację złożył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański.
Światło wolności za ofiary stanu wojennego można także zapalić wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/370929-ofiarom-stanu-wojennego-zapal-swiatlo-wolnosci-rusza-akcja-spoleczno-informacyjna