Nie ma zielonego światła dla refundacji palbocyklibu, nowego leku dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi. Przynajmniej na razie. Negatywną wydała Agencja Oceny Technologii Medyczynych i Taryfikacji. Powodem są pieniądze.
Według ekspertów użycie palbocyklibu jest przełomową terapią, pozwalającą na kontrolę postępu choroby i utrzymanie jakości życia pacjentek cierpiących na najtrudniejsze przypadki raka piersi. Jest oczekiwany przez kobiety, które wbrew chorobie chcą prowadzić względnie normalne życie – wychowywać dzieci, pracować, realizować swoje pasje. Dziś w Polsce dostęp do innowacyjnych terapii mają kobiety z gorzej rokującym typem rozsianego nowotworu HER2-dodatnim. Najczęstszym typem zaawansowanego raka piersi jest jednak hormonozależny, HER2-ujemny nowotwór, który dotyczy około 70 procent przypadków. Pacjentki z tej grupy od wielu lat nie miały szansy na dostęp do nowoczesnych i skutecznych terapii. Obecnie szansą dla chorych jest tu palbocyklib, pierwszy z nowej klasy leków przeciwnowotworowych, które działają poprzez hamowanie kinaz cyklinozależnych 4 i 6. Lek został w zeszłym roku zarejestrowany w Unii Europejskiej.
CZYTAJ WIĘCEJ: Eksperci o refundacji nowej terapii na raka piersi. Przeszkodą pieniądze?
Koszt palbocyklibu jest wysoki, dla zdecydowanej większości chorych Polek – nie do udźwignięcia. AOTMIT uznała, że – przynajmniej na razie – kosztu tego nie udźwignie także budżet polskiego państwa. „Wysokie, prognozowane wydatki płatnika” to główny powód, dla którego wydano negatywną opinię w sprawie refundacji leku w skojarzeniu z letrozolem i fulwestrantem. Prawdopodobnie jest to związane z faktem, że pacjentki z hormonozależnym, HER2-ujemnym typem nowotworu stanowią bardzo dużą grupę chorych na raka piersi i wiele z nich będzie potrzebowało terapii.
Niemal jednocześnie z negatywną opinią refundacyjną w Polsce pojawiła się pozytywna decyzja dotycząca refundacji palbocyklibu w Wielkiej Brytanii, którą wydała tamtejsza agencja NICE. Jak czytamy w komunikacie, dzięki refundacji palbocyklibu i rybocyklibu dostęp do nowoczesnej terapii poprawiającej jakość i wydłużającej życie uzyska rocznie około 8 tysięcy pacjentek cierpiących na zaawansowanego raka piersi.
CZYTAJ TAKŻE: Kobiety chore na raka piersi: chcemy żyć, pracować, kochać!
-
Super oferta dla czytelników tygodnika „Sieci”! Zamów roczną prenumeratę naszego pisma a oszczędzisz nie tylko czas, ale i pieniądze! Tylko dla prenumeratorów ceny niższe niż w kiosku nawet o 40%! E-Prenumerata do 58% rabatu!
Więcej informacji o warunkach prenumeraty na http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/368248-nie-stac-nas-na-nowa-terapie-dla-kobiet-chorych-na-raka-piersi-nie-ma-zielonego-swiatla-dla-refundacji-nowego-leku