Polacy średnio lub wcale nie interesują się polityką
— wynika z najnowszego badania CBOS „Monolog, dialog czy kłótnia - Polaków rozmowy o polityce”.
Najbardziej rozpolitykowani są wyborcy Nowoczesnej, na drugim miejscu - elektorat partii rządzącej PiS.
Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że polityką interesuje „średnio” (45 proc. respondentów) lub wcale (38 proc.). Tylko 17 proc. ankietowanych deklaruje, że z dużym zainteresowaniem śledzi wydarzenia na scenie politycznej - wynika z najnowszego badania CBOS, przeprowadzonego w październiku br.
Z badania wynika, że zdecydowana większość ankietowanych bardziej rozmawia o polityce, niż się nią szczerze interesuje. Prawie połowa badanych rzadko porusza tematy polityczne z bliskimi - 49 proc.; jedna czwarta w ogóle o niej nie rozmawia - 25 proc..
O polityce najczęściej rozmawiają ci, którzy się nią interesują i śledzą wydarzenia na scenie politycznej (77 proc.); częściej są to mężczyźni niż kobiety.
Ci, którzy polityką się interesują, to według badania osoby między 55 a 64 rokiem życia i starsze, a także badani z wyższym wykształceniem, dobrze sytuowani, mieszkańcy największych aglomeracji; także przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem, emeryci oraz osoby pracujące na własny rachunek.
Wymianom uwag na tematy polityczne sprzyja z jednej strony nieuczestniczenie w praktykach religijnych, z drugiej - prawicowe poglądy polityczne.
Wśród elektoratów partyjnych najbardziej rozpolitykowani są wyborcy Nowoczesnej. Drugie miejsce pod tym względem zajmuje elektorat partii rządzącej - PiS. Rzadziej o polityce mówią wyborcy PO oraz wyborcy niezdecydowani, przede wszystkim osoby zapowiadające absencję w ewentualnych wyborach.
Polacy najczęściej wymieniają uwagi na tematy polityczne z członkami najbliższej rodziny - 63 proc.; rzadziej ze współpracownikami - 13 proc. i sąsiadami - 7 proc..
Dla kobiet najczęściej partnerem do rozmów o polityce jest mąż (17 proc.). Mężczyzn natomiast poglądy polityczne ich własnych żon mniej interesują i zaledwie 9 proc. z nich deklaruje, że wymienia z żonami uwagi na ten temat. Ważnym partnerem do rozmów politycznych jest starsze pokolenie - rodzice lub teściowie (11 proc.). W domu rodzinnym rzadziej tematy polityczne poruszane są z młodszym pokoleniem - z dziećmi lub wnukami (5 proc.).
Poglądy polityczne dziedziczymy po męskich członkach rodziny - mężu (23 proc.), ojcu (10 proc.), bracie (7 proc.) lub (szwagrze, wujku, zięciu itp. - 11 proc) - wynika z sondażu.
Jeśli chodzi o zróżnicowanie poglądów politycznych, to największe jest wśród zwolenników ruchu Kukiz‘15 i Nowoczesnej. Z kolei prawie jedna trzecia zwolenników PiS znajduje wśród swoich najbliższych osoby, których poglądy trudno im zaakceptować (31 proc.). Mniejsze zróżnicowane pod względem sympatii politycznych są rodziny wyborców PO - wśród nich jedna czwarta nie zgadza się politycznie z kimś z rodziny.
Najczęściej w polemikę polityczną wchodzą wyborcy Nowoczesnej; aż 11 proc. z nich zdarzyło się w przeciągu ostatnich trzech miesiącach wielokrotnie kłócić z powodów politycznych. Kłótnie polityczne zdarzają się także zwolennikom ruchu Kukiz‘15, rzadziej wyborcom PO i PiS.
Prawie dwie trzecie rodaków unika rozmów na tematy polityczne w miejscach publicznych, z osobami, których nie zna. Niemal połowa unika takich rozmów w pracy.
k j /PAP
-
Idealny prezent na Święta - dobra książka!
Zapraszamy do naszej portalowej księgarni „wSklepiku.pl”. Znajdziesz tam szeroką ofertę interesujących wydawnictw, audiobooki oraz gry edukacyjne. Gwarantujemy pewną i szybką wysyłkę.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/368088-cbos-polacy-interesuja-sie-polityka-srednio-lub-wcale-tylko-17-proc-z-nas-naprawde-sledzi-to-co-sie-dzieje