Rozpoczęła się rozbiórka Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej stojącego w centrum Szczecina.
Demontaż kolumny oraz podstawy cokołu będzie trwał około tygodnia
—poinformował PAP szczeciński magistrat.
Obecnie pomnik został ogrodzony i trwają prace przygotowawcze do rozbiórki pomnika. Sama rozbiórka będzie podzielona na dwa etapy: demontaż kolumn oraz demontaż podstawy cokołu, będzie trwała około tygodnia
—powiedziała Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego Urzędu Miasta w Szczecinie.
Jak wyjaśniła „płaskorzeźby oraz elementy rzeźbiarskie zostaną zabezpieczone i w późniejszym czasie przeniesione na Cmentarz Centralny w Szczecinie”.
Sama kolumna prawdopodobnie ulegnie zniszczeniu przy demontażu, a teren wokół niej zostanie wyrównany
—dodała Cyza-Słomska.
Zgodę na przeniesienie elementów rzeźbiarskich w postaci kompozycji figuralnych oraz herbów miast na teren Cmentarza Centralnego w Szczecinie wydał wojewódzki konserwator zabytków.
Szczecińska Pracownia Architektoniczna Archaid w marcu br. wygrała konkurs na zagospodarowanie placu, na którym obecnie stoi pomnik.
Zakładany przez szczeciński magistrat maksymalny koszt prac budowlanych, które będą wiązały się z realizacją projektu nie może przekroczyć 2,5 mln zł. Realizacja ma rozpocząć się w 2018 r.
Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej stoi na Złotym Szlaku - reprezentacyjnej ścieżce spacerowej prowadzącej od Jasnych Błoni do Zamku Książąt Pomorskich.
Pomnik upamiętniający zasługi Armii Czerwonej w zdobywaniu miast Pomorza Zachodniego podczas II wojny światowej został odsłonięty 23 kwietnia 1950 r. w piątą rocznicę wkroczenia do Szczecina armii sowieckiej. Pomnik ustawiono na reprezentacyjnym placu w centrum miasta. W 1992 r. na polecenie urzędu miejskiego usunięto z pomnika wieńczącą go pięcioramienną betonową gwiazdę, którą obecnie można oglądać w Centrum Dialogu Przełomy, oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie.
ann/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/367112-to-historyczny-moment-w-szczecinie-rozpoczela-sie-rozbiorka-pomnika-wdziecznosci-dla-armii-radzieckiej
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.