W Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” trwa ciekawa wystawa i ciekawa forma zachęty. Nazywa się „Spojrzenia” i jest konkursem o nagrodę ufundowaną przez Deutsche Bank.
Jedną z instalacji rywalizujących o nagrodę niemieckiego banku jest praca artysty Łukasza Surowca z Bytomia. Jej tytuł to „Black Bloc”, a przedstawia ona – jak czytamy w programie – „limitowaną kolekcję ubrań i gadżetów inspirowany antyfaszystowską metodą protestu. Wszystkie produkcje w niej znajdujące się można oglądać, przymierzać i nabywać.”
Na instalację Łukasza Surowca składa się: zestaw kijów bejsbolowych (w różnych kolorach), zestaw czarnych, „utrudniających identyfikację” ubrań w różnym rozmiarze oraz zestaw kamieni brukowych o wymiarach ok. 12 x 12 x 12 centymetrów, przewiązanych czarnymi wstążkami.
Artysta Łukasz Surowiec objaśnia swe dzieło:
„Proponowany projekt wykorzystujący estetykę taktyk manifestacyjnych jest próbą promowani a i poszerzania wiedzy na temat strategii oporu… wydaje mi się, że wystawa sponsorowana przez jeden z największych światowych banków jest znakomitym miejscem promocji tych treści… Instytucje państwowe mają obowiązki, ja należę do tego grona artystów, których prace powstają dzięki środkom instytucji publicznych”.
Wraz z tą instalacją Narodowa Galeria „Zachęta” zachęca do konkretnego działania. Bowiem towary z instalacji Black Bloc nabyć można za karty Black Bloc, które uzyskuje się przez dostarczenie do księgarni „Zachęty” dokumentacji potwierdzającej swój udział w protestach „przeciwko wszelkim formom władzy w tym m.in. protestach przeciwko rasizmowi, faszyzmowi, ksenofobii i w obronie mniejszości”.
Wystawa sponsorowana przez Deutsche Bank i zachęta do działania twa do 12 listopada. To zrozumiałe, bo pały, brukowce i czarne, utrudniające identyfikację ubrania będą „antyfaszystom” najbardziej potrzebne dzień wcześniej.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/362409-zacheta-zacheca-deutsche-bank-sponsoruje-kije-bejsbolowe-i-brukowce-do-ulicznych-walk-z-faszyzmem