W Krakowie rozpoczęła się dekomunizacja ulic. Zgodnie z decyzją Rady Miasta Krakowa, sześć ulic w mieście zmieni swoje nazwy. Ma to związek z obowiązującą od września ubiegłego roku ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Jako pierwsza zdekomunizowana została wczoraj ulica Lucjana Szenwalda, komunistycznego działacza i poety, żołnierza Dywizji im. Tadeusza Kościuszki, członka Komunistycznej Partii Polski i Związku Radzieckiego.
Nowym patronem ulicy został mjr pilot Stefan Janus. To jeden z najwybitniejszych, najbardziej bojowych lotników i dowódców w historii Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, as myśliwski z Krakowa, uhonorowany odznaczeniem Korony Brytyjskiej Royal Distinguished Service Order i wieloma najwyższymi odznaczeniami państwowymi przyznawanymi bohaterskim lotnikom.
„To dla mnie i rodziny ogromnie zaszczytna i wzruszająca chwila” powiedziała krakowska animatorka kultury, Jolanta Janus biorąca udział w wydarzeniu zmiany tablic. „Ta historia w dniu wczorajszym w którym został dokonany techniczny montaż tablic z imieniem i nazwiskiem mojego Wujka mjr. pilota Stefana Janusa na byłej ulicy komunistycznego żołnierza zatoczyła koło. W przekazie naszej rodziny zapisały się Wujka Stefana słowa. Zawsze powtarzał, że „pasję do skrzydeł i miłość do Ojczyzny dały mu rodzina ,wychowawcy i polska historia oraz, że „Polska jest tam, gdzie są jej żołnierze”. Mogę śmiało powiedzieć, że w dniu wczorajszym major pilot Stefan Janus powrócił do Polski z należnym Mu szacunkiem po 39 latach….
Historia jego życia to historia jego trzech młodych braci, również pilotów, z których dwóch straciło swoje życie przed wybuchem II Wojny Światowej, pełniąc służbę w II Krakowskim Pułku Lotniczym. To również historia 19 wybitnych pilotów z Prokocimia, spośród których wywodził się. To oni zaczynali i kończyli historię II wojny Światowej zwycięstwami powietrznymi!„Ustawa o dekomunizacji ulic przyjęta przez Sejm w 2016 roku dała osobie majora Stefana Janusa jak i wielu innym zasłużonym Polakom tę niecodzienną szansę upamiętnienia. Zamykamy bowiem pewien okres, który dla nas Polaków jest ciężarem, a jednocześnie otwiera się epoka nowych upamiętnień, których przykładem jest postać tak świetlista, tak jasna jasna major pilot Stefan Janus. Jestem niezmiernie wdzięczna za podjęcie takiej inicjatywy przez Prawo i Sprawiedliwość oraz autorom ustawy, a także Radnym Rady Miasta Krakowa i Panu Prezydentowi, którzy 31 sierpnia 2017 roku przyjęli uchwałę.” mówi pani Janus biorąca udział we wczorajszym wydarzeniu wieszania tablicy bojowego Lotnika”. Pani Janus chce kontynuować starania o dalsze upamiętnienie jej wujka – „Postać mojego Wujka jako żołnierza stała się tym samym symbolem zachodzących przemian. Uważam że warto, aby oprócz samej nazwy ulicy, wmurowano jeszcze tablicę informującą, kim był! Planuje ona również zabiegać o wybudowanie pomnika majora, poświęconego jego pamięci i innych lotników walczących w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.
Major pilot Stefan Janus (ur. 1910) od czerwca 1941 roku w 308 Dywizjonie – jednostce Polskich Sił Lotniczych w Wielkiej Brytanii, od listopada 1941 roku dowodził 315 Dywizjonem Myśliwskim zwanym „Dęblińskim”, a od kwietnia 1942 roku objął dowództwo nad 1. Polskim Skrzydłem Myśliwskim w Northolt. W jego skład wchodziły wówczas: 303 Dywizjon im. Tadeusza Kościuszki, 316 Dywizjon „Warszawski” oraz 317 Dywizjon Myśliwski „Wileński”. Przez niecałe dwa lata zestrzelił 6 niemieckich samolotów, wykonał 110 lotów bojowych i 27 lotów operacyjnych i jako jedyny pochodzący z Krakowa pilot znalazł się w elitarnym gronie asów lotnictwa. W 1942 trafił do niemieckiego obozu jenieckiego w Żaganiu, gdzie przewodził słynnej ucieczce pilotów. Po wojnie wrócił do Wielkiej Brytanii gdzie służył w Royal Air Force do 1965 roku. Dowódca I Polskiego Skrzydła Myśliwskiego w Northolt, zmarł 11 listopada w 1978 roku w Maidstone w Anglii i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/360086-dekomunizacja-ulic-w-krakowie-wystartowala
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.