Fatima zmieniła wiele, pokazała, jak dramatyczna jest duchowa kondycja świata i jak bardzo naglące jest wezwanie do nawrócenia. Dla mnie to uwspółcześnione wołanie(…). Dlatego najpierw była „Wielka Pokuta”, a w tym roku zapraszamy na „Różaniec do granic”. 7 października, w święto Matki Bożej Różańcowej, w przededniu 100. rocznicy ostatniego objawienia w Fatimie, zapraszamy Polaków do odmówienia całego różańca na granicach kraju
— powiedział w rozmowie z „Niedzielą” Lech Dokowicz, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, współtwórca inicjatywy „Różaniec do granic”.
Pytany, skąd pomysł na takie przedsięwzięcie, wyjaśnił, że po „Wielkiej Pokucie” wiele osób pytało o to, co dalej. Przyznał, że na początku brano pod uwagę jakąś formę dalszych działań pokutnych, ale Bóg dał natchnienie do innego pomysłu.
I to jest logiczne, ponieważ Matka Boża prosi we wszystkich uznanych objawieniach o pokutę i różaniec. To, co wydarzyło się na Jasnej Górze w październiku ubiegłego roku, było odpowiedzią na pierwszą z tych próśb, więc teraz kolejny krok - Różaniec
— wyjaśnił Dokowicz.
Dodał, że potrzeba około miliona ludzi, żeby otoczyć granice Polski, które liczą 3511 km. Ocenił, że jest to realne, ponieważ mając doświadczenie „Wielkiej Pokuty” wie, że kiedy Polacy czują wagę sprawy, to „husaria wsiada na koń i nic jej nie może powstrzymać”
Pytany o organizację tak wielkiego przedsięwzięcia wyjaśnił, że mają ogromne wsparcie modlitewne, a od strony technicznej wsparcie specjalistów od informatyki, grafiki, mediów i prawników. Odbyli również dziesiątki spotkań z ordynariuszami granicznych diecezji, ze wspólnotami, z mediami, z biznesmenami, ze wszystkimi, którzy chcą wnieść swój wkład w to dzieło.
Podkreślił, że przeważająca część biskupów również ich wspiera i zapewnia o modlitwie. Wspomniał również o grupie Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia.
Od połowy maja do października dookoła Polski, wzdłuż granic, idzie grupa ludzi, która przez pielgrzymi trud przygotowuje to wielkie wydarzenie. To jest jedna z inicjatyw duchowych, która wspiera „Różaniec…”
— powiedział Dokowicz.
Różaniec Do Granic to projekt, którego głównym założeniem jest otoczenie całej Polski modlitwą różańcową. W święto Matki Bożej Różańcowej (7 października), na zakończenie obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich, Polacy udadzą się na granice kraju, by modlić się o ratunek dla swojej Ojczyzny i całego świata.
W dniu wydarzenia punkty modlitwy będą zlokalizowane co jeden kilometr wzdłuż całej granicy Polski, liczącej ponad 3,5 tys. km. W Polsce są 22 diecezje graniczne, już w 18 z nich, są wyznaczani koordynatorzy oraz kościoły stacyjne, w których 7 października odbędzie się Msza Święta i nabożeństwo Maryjne dla osób, które będą modlić się tego dnia na granicach. To właśnie w kościołach stacyjnych, po Eucharystii nastąpi rozesłanie do punktów modlitwy na granicach.
wkt/Niedziela
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/358165-lech-dokowicz-o-rozancu-do-granic-fatima-zmienila-wiele-pokazala-jak-dramatyczna-jest-duchowa-kondycja-swiata