Papież Franciszek powiedział w sobotę przywódcom siedmiu religii z Korei Południowej, że należy sprzeciwić się retoryce strachu i nienawiści. Do spotkania w Watykanie doszło w dniach poważnych napięć w związku z polityką zbrojeń Korei Północnej.
Zwracając się do przybyłej do Watykanu delegacji Koreańskiej Rady Przywódców Religijnych papież mówił: „Od liderów religijnych oczekuje się tego, by otwierali, sprzyjali i towarzyszyli procesom szerzenia dobra i pojednania wszystkich”.
Jesteśmy wezwani do tego, byśmy byli orędownikami pokoju i głosili oraz ucieleśniali styl wolny od przemocy, nacechowany pokojem, jak i słowami różniącymi się od narracji strachu oraz gestami sprzeciwiającymi się retoryce nienawiści
— oświadczył Franciszek w czasie spotkania.
Doszło do niego w okresie zaostrzonych napięć wokół Korei Północnej, przeprowadzającej kolejne próby z rakietami. Kraj ten kontynuuje budowę swojego potencjału rakietowego i nuklearnego mimo zakazujących tego rezolucji i sankcji ONZ. Niedawno północnokoreański pocisk balistyczny przeleciał nad terytorium Japonii. Grożono też odpaleniem rakiet w pobliżu amerykańskiej wyspy Guam na Pacyfiku.
Papież apelował do koreańskich przywódców religijnych, by „siali nadzieję” i „słuchali wołania wielu tych, którzy wyrzekają się wojny i błagają o większą zgodę między osobami i wspólnotami, między narodami i państwami”.
Świat patrzy na nas i wzywa nas, byśmy współpracowali między sobą i ze wszystkimi mężczyznami i kobietami dobrej woli. Domaga się od nas odpowiedzi i zobowiązań w różnych kwestiach: świętej godności osoby, głodu i ubóstwa, które nadal dręczą wiele narodów , odrzucenia przemocy, zwłaszcza tej popełnianej przy profanacji imienia Boga
— mówił Franciszek.
Wymienił potrzebę walki z korupcją, zaznaczając, że prowadzi ona do niesprawiedliwości i upadku moralnego.
Franciszek wspominał swoją wizytę w Korei Południowej w sierpniu 2014 roku i zapewnił, że nie przestaje modlić się o „dar pokoju i braterskiego pojednania” dla Korei.
Papież w swym wystąpieniu mówił o Korei jako całości i nie odniósł się bezpośrednio do Korei Północnej.
Inicjatorem spotkania w Watykanie był przewodniczący konferencji episkopatu Korei Południowej, arcybiskup miasta Gwangju, Igino Kim Hi-dzung.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/355891-franciszek-wzywa-do-sprzeciwu-wobec-retoryki-strachu-i-nienawisci-jestesmy-wezwani-do-tego-bysmy-byli-oredownikami-pokoju
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.