Szkolne plecaki z wyposażeniem przekazała dzieciom w niedzielę w Zamościu (Lubelskie) minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas ogólnopolskiego finału akcji Caritas Polska „Tornister pełen uśmiechów”.
Każdy tornister jest wypełniony po brzegi, ale każdy dzisiaj waży za dużo. Tylko dzisiaj. Pamiętajcie, że każda szkoła ma obowiązek mieć szafki, dzieci mają tam zostawiać najcięższe rzeczy i chodzić z takim tornistrem, który nie będzie niszczył kręgosłupa
—powiedziała minister Zalewska.
Przekazała cztery plecaki, przygotowane - za prywatne pieniądze - przez kierownictwo resortu.
W rozmowie z PAP minister powiedziała, że skoro podręczniki są darmowe i jest ich sporo w bibliotekach, to jest okazja, aby uczniowie nie nosili ich do domu.
Będziemy uczyć nauczycieli, jak zadawać zadania domowe, które nie będą skutkować zabieraniem podręczników do domu. Chcemy zrezygnować - sporo nam to zajmie - z takiej sytuacji, że rodzice odrabiają z dziećmi lekcje. Dziecko ma być samodzielne. Dlatego w nowej podstawie programowej w klasie czwartej mamy propedeutykę przedmiotu, czyli uczymy uczenia się matematyki czy języka polskiego po to, żeby już od piątej klasy dziecko zwyczajnie uczyło się samo
—podkreśliła Zalewska.
Według minister szczególnie cenny w akcji Caritas jest wymiar wolontariatu, który także jest wpisany m.in. w podstawy programowe.
Każdy wolontariat jest bardzo ważny, bo uczy współodpowiedzialności za drugiego człowieka
—zaznaczyła Zalewska.
Kilka wyprawek wręczył dzieciom także Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. On również zwrócił uwagę na wagę tornistrów. „Tornister dziecka nie powinien ważyć więcej niż 10 proc. jego wagi. Jeżeli waży 11 proc., to już obciąża jego zdrowie” - przypomniał.
Plecaki z wyposażeniem przygotowała też para prezydencka, a także m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz wiele innych znanych osób ze świata mediów, kultury i sportu.
Akcję „Tornister pełen uśmiechów” Caritas prowadzi od 2009 r. Ma ona celu pomoc w wyposażeniu w przybory szkolne dzieci z niezamożnych rodzin. W parafiach w całej Polsce zbierane są datki na zakup tornistrów i wyprawek szkolnych, a do specjalnych koszy zbierane są przybory szkolne dla podopiecznych Caritas.
W ciągu ośmiu poprzednich edycji tej akcji Caritas przekazała blisko 150 tys. wyprawek szkolnych dzieciom w całym kraju. W akcję każdego roku angażują się znane postacie życia społecznego i kulturalnego.
W tym roku organizatorzy spodziewają się, że wyprawki otrzyma blisko 50 tys. dzieci. Pół tysiąca plecaków z wyprawkami za pośrednictwem Caritas Polska trafi również do potrzebujących dzieci na Ukrainie i Białorusi, w tym 200 wyprawek ofiarowanych przez indywidualnych darczyńców przekazała Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Zastępca dyrektora Caritas Polska ks. Marek Dec powiedział PAP, że obecnie zmieniają się nieco formy pomocy udzielanej podopiecznym Caritas, bo więcej osób bardziej niż wsparcia materialnego potrzebuje pomocy w rozwiązywaniu codziennych problemów i załatwianiu różnych spraw.
Zmieniliśmy kierunek pomocy, bo różne programy pomocowe, które wspierają polskie rodziny zaspakajają te najbardziej podstawowe potrzeby. Jednak do tej pory mamy obserwacje, że wcale nie maleje liczba naszych podopiecznych. To taki sygnał dla nas, że ludzie potrzebują wsparcia, choć niekoniecznie zawsze materialnego
—powiedział.
Ks. Dec podkreślił, że od ponad 20 lat działa wolontariat Caritasu w polskich szkołach.
To jest pewien potencjał, który z jednej strony przeżywa rozkwit, ale z drugiej strony to jest niesamowite wyzwanie, aby przekazać tej młodzieży wartości solidarności z drugim człowiekiem i wspierania go w potrzebie
—dodał.
Finał tegorocznej, dziewiątej edycji kampanii „Tornister pełen uśmiechów” zorganizowano w Zamościu na Rynku Wielkim. Podczas festynu przekazaniu dzieciom wyprawek szkolnych towarzyszyły różne atrakcje - koncerty, konkursy, pokazy, zabawy. Wśród nich była konferencja „Dzieci pytają, wielcy odpowiadają”, podczas której na pytania dzieci odpowiadali minister Zalewska, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.
Akcję „Tornister pełen uśmiechów” wciąż można wspierać finansowo wysyłając sms na numer 72052 z hasłem „Tornister” lub wpłacając pieniądze na konto Caritas.
ann/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/355007-swieto-darczyncow-i-dzieci-rozpoczynajacych-rok-szkolny-final-akcji-caritas-tornister-pelen-usmiechow