„Uczyńmy wszystko, aby słowa i czyny stanowiły jedno. Pokornie prośmy Boga o ducha zgody i współpracę we wszystkich wymiarach życia społecznego i narodowego” – zachęcał w katedrze polowej biskup polowy Józef Guzdek.
Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W Eucharystii uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda z małżonką. Dziś w rocznicę zwycięstwa nad Armią Czerwoną w 1920 r. nazywanego Cudem nad Wisłą, obchodzimy Święto Wojska Polskiego.
Msza św. została odprawiona z ceremoniałem wojskowym. Rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego i odegrania Mazura Dąbrowskiego.
W homilii bp Guzdek przypomniał, że wezwanie do miłości Boga i bliźniego jest zasadniczym przesłaniem zawartym w Biblii.
Jest w niej wiele zachęt do budowania wspólnoty na fundamencie prawdy, wzajemnego przebaczenia i pokoju. Trzeba jednak pamiętać, że do istoty chrześcijaństwa należy duchowe zmaganie o świętość oraz przemianę świata
—powiedział.
Ordynariusz wojskowy zwrócił uwagę, że latem 1920 roku Armia Czerwona zamierzała nie tylko podbić nasz i zniewolić nasz kraj, ale także na szablach zanieść idee rewolucji do krajów Europy zachodniej.
Jej zadaniem było obalenie istniejącego ładu zbudowanego na fundamencie chrześcijańskich wartości i zaprowadzenie nowego porządku, bez odniesienia do Boga i Ewangelii
—powiedział.
Dodał, że w tym przełomowym momencie Polacy chętnie chwycili za broń, gotowi oddać życie w obronie Ojczyzny i zwyciężyli.
Bp Guzdek podkreślił, że z perspektywy minionego czasu wyraźnie widać, że o zwycięstwie Polski zadecydowały dwa czynniki: „siła szabli i siła ducha”.
Nie zabrakło szabel umiejętnie dowodzonych przez polską generalicję na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim. Znaczący udział w Bitwie Warszawskiej miała dobrze uzbrojona i wyszkolona Błękitna Armia gen. Józefa Hallera, której stulecie utworzenia w tym roku obchodzimy. Wspominając zwycięską bitwę z 1920 roku należy podkreślić, że źródłem sukcesu militarnego była także siła żołnierskiego ducha. Walczących żołnierzy wspierało około pięciuset kapelanów na czele z legendarnym ks. Ignacym Skorupką. Godny podkreślenia jest także duch narodu zjednoczonego w tamtych trudnych chwilach na modlitwie
—przypomniał.
Hierarcha przywołał postacie Marszałka Józefa Piłsudskiego i gen. Józefa Hallera, patrona 2017 r., dwóch wybitnych dowódców okresu wojny polsko-bolszewickiej, jako przykłady patriotów, którzy w równym stopniu doceniali wartość i siłę oręża oraz silnego ducha.
Zdaniem bp. Guzdka kolejna rocznica Cudu nad Wisłą to okazja do modlitwy w intencji Ojczyzny, ale i postawienia istotnych pytań: Czy mamy wystarczającą ilość „szabel”, odpowiadających wymaganiom współczesnego pola walki? Jaki duch panuje w narodzie i w polskiej armii? Co należy uczynić, aby siła oręża i siła ducha były na tyle mocne, byśmy czuli się bezpiecznie? – zachęcał do refleksji. Przywołał słowa Marszałka Piłsudskiego: „Z wojskiem naszym trzeba obchodzić się bardzo ostrożnie. Jest to jeden z tych skarbów, który, jak uczą przykłady współczesne, łatwo jest utracić”.
Jak podkreślił ordynariusz wojskowy naszym podstawowym obowiązkiem jest myśleć i mówić prawdę.
Jeśli nie zlekceważymy rad wielkich strategów i ojców zwycięskiej bitwy z 1920 roku, polska armia, a w konsekwencji nasza Ojczyzna będzie silną nie tylko w słownych deklaracjach, ale w codziennej pracy i służbie
—powiedział.
Na koniec bp Guzdek wezwał do jedności i wspólnej pracy na rzecz Ojczyzny.
Uczyńmy wszystko, aby słowa i czyny stanowiły jedno. Pokornie prośmy Boga o ducha zgody i współpracę we wszystkich wymiarach życia społecznego i narodowego. Błagajmy o męstwo i odwagę do walki z wszelkimi przejawami zła. W przeszłości wielokrotnie musieliśmy pisać dzieje naszej Ojczyzny krwią. Teraz piszmy je w zgodzie – ofiarną służbą i uczciwą pracą
—powiedział.
Eucharystię koncelebrowali bp Richard Spencer, biskup polowy armii Stanów Zjednoczonych, ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta RP oraz kapelani Ordynariatu Polowego.
We Mszy św. uczestniczyli prezydent RP Andrzej Duda z małżonką obecni byli także marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, Paweł Soloch, szef BBN, Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, gen. broni Leszek Surawski, szef Sztabu Generalnego, generałowie WP, oficerowie, żołnierze, pracownicy wojska, weterani misji pokojowych i kombatanci oraz rodziny wojskowe. Do katedry polowej licznie przybyli wojskowi przedstawiciele ambasad akredytowanych w Polsce.
Przed zakończeniem Eucharystii odbył się obrzęd poświęcenia ziół przyniesionych przez wiernych do katedry. W południe podczas Centralnej Uroczystości Święta Wojska Polskiego odbędzie się defilada wojskowa z udziałem blisko 1,5 tys. polskich żołnierzy oraz żołnierzy z innych państw, m.in. Amerykanów i Kanadyjczyków. Po raz pierwszy uczestniczyć w defiladzie będę także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. W Parku Agrykola odbędzie się żołnierski piknik.
ann/KAI
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/353253-rocznica-cudu-nad-wisla-to-okazja-do-modlitwy-w-intencji-ojczyzny-bp-guzdek-prosmy-boga-o-ducha-zgody-zobacz-zdjecia