Nie żyje profesor Bogusław Wolniewicz , wybitny filozof i komentator życia publicznego. Wykładał między innymi na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku i Uniwersytecie w Chicago. W przeszłości był związany z Uniwersytetem Warszawskim.
Tygodnik Solidarność tak go opisuje:
Zainicjował Społeczny Niezależny Zespół ds. Etyki Mediów, wszedł w skład Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków. Był ostrym krytykiem publikacji Jana Tomasza Grossa. Za wybitne zasługi dla nauki polskiej, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski,
Śp. profesor Wolniewicz często komentował wydarzenia publiczne, niemal zawsze idąc pod prąd wielu potocznym ocenom.
Warto zobaczyć jego głośną rozmowę z red. Ewą Stankiewicz.
Przez większość zawodowego życia związany z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.
Od 1956 roku do 1981 roku był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W ostatnich latach związany z Radiem Maryja, gościł na TV Trwam, gdzie komentował wydarzenia społeczne i polityczne, znany m.in. z radykalnej krytyki Unii Europejskiej. Publikował teksty m.in. w „Naszym Dzienniku”.
Choć w wielu kwestiach identyfikował się z konserwatywnym sposobem myślenia, to istniały zagadnienia, w sprawie których prof. Wolniewicz zajmował stanowisko niekojarzone z prawicowym paradygmatem. Tak było np. w przypadku eutanazji, której filozof był zwolennikiem czy kwestii istnienia Boga, w której prof. Wolniewicz zajmował stanowisko agnostyczne, równocześnie negując możliwość ludzkiego życia po śmierci.
Wśród ekspertów uchodził za jednego z najwybitniejszych specjalistów od filozofii tzw. pierwszego Ludwiga Wittgenstein, czyli tej opisanej przez austriackiego filozofa w „Traktacie logiczno-filozoficznym”.
W 1997 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Pozostanie w naszej pamięci i modlitwach.
gim
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/351926-nie-zyje-profesor-boguslaw-wolniewicz-wybitny-filozof-i-komentator-zycia-publicznego