W kościele pw. św. Antoniego w Toruniu rozpoczęły się o 13.00 uroczystości pogrzebowe sędziego Trybunału Konstytucyjnego prof. Lecha Morawskiego. Uczestniczą w nich m. in. prezes TK Julia Przyłębska, wiceprezes Mariusz Muszyński i sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzej Dera.
Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył prof. Morawskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po mszy św. odczytany zostanie list Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Pana Ministra Andrzeja Derę
Uroczystość wręczenia odznaczenia państwowego odbędzie się w trakcie ceremonii pogrzebowej. Powinniśmy pamiętać prof. Morawskiego jako wybitnego prawnika, osobę zasłużoną dla środowiska akademickiego, na którego podręcznika wychowało się wielu studentów
—powiedział przed uroczystościami pogrzebowymi minister Dera.
Prof. Morawski zmarł 12 lipca w wieku 68 lat. Zostanie pochowany na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu.
CZYTAJ TAKŻE: Msza św. w intencji śp. prof. Lecha Morawskiego - 23 lipca 2017
Po jego śmierci prezes TK Julia Przyłębska powiedziała dla telewizji wPolsce.pl, że jest „zaskoczona tą nagłą śmiercią”, tego - jak podkreśliła - wybitnego prawnika. Jego odejście nazwała „olbrzymim ciosem dla Trybunału”.
Dodała, że sędzia „w ostatnim czasie doświadczył straszliwej, niewyobrażalnej nagonki medialnej”. „Bardzo się tym przejmował” - powiedziała, podkreślając, że nie rozumiał, dlaczego próbowano go dyskredytować „drobnymi sprawami”.
Lech Morawski urodził się 14 września 1949 r. w Bydgoszczy. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 1978 r. obronił doktorat, a 10 lat później - habilitację. W sierpniu 1999 r. nadano mu tytuł profesora.
Od 1990 r. był zawodowo związany z Uniwersytetem Mikołaj Kopernika. Kierował m.in. tamtejszą Katedrą Teorii Prawa i Państwa na Wydziale Prawa i Administracji. Był również kierownikiem Katedry Teorii i Filozofii Prawa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
W grudniu 2015 r. Sejm wybrał go na członka Trybunału Konstytucyjnego, jego kandydaturę zgłosiło PiS. Ówczesny prezes TK Andrzej Rzepliński przez ponad rok - podobnie jak sędziów Mariusza Muszyńskiego i Henryka Ciocha - nie dopuszczał go do orzekania. Powoływał się przy tym na wyroki TK z grudnia 2015 r. o tym, że ich miejsca są zajęte przez trzech sędziów wybranych w październiku 2015 r. na podstawie prawnej uznanej przez TK za zgodną z konstytucją.
Do orzekania został ostatecznie dopuszczony po 20 grudnia 2016 r., kiedy prezesem TK - po zakończeniu kadencji Rzeplińskiego - została Julia Przyłębska.
ann/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/349148-ostatnie-pozegnanie-prof-lecha-morawskiego-prezydent-duda-odznaczyl-go-posmiertnie-krzyzem-oficerskim-orderu-odrodzenia-polski-zdjecia