23 lipca 2017, w niedzielę, o godzinie 20.00 w kościele św. Aleksandra na Pl. Trzech Krzyży odbędzie się Msza św. w intencji śp. prof. Lecha Morawskiego, sędziego Trybunału Konstytucyjnego, członka Trybunału Stanu.
Prof. Lech Morawski zmarł nagle w nocy z 11/12 lipca 2017 roku.
Prof. Morawski stał się wzorem dla wielu pokoleń naukowców, a to co co w ostatnim czasie zrobiono z osobą pana Morawskiego było niegodne. Na koniec życia wyrządzono mu wielką krzywdę. Cała ta sprawa związana choćby z przemówieniem pana prof. Morawskiego w Oxfordzie była jedną wielką manipulacją medialną. Wielu z tych, którzy obrzucali błotem prof. Morawskiego nawet nie zadali sobie trudu, by zaznajomić się z treścią wykładu
— mówił w rozmowie z portalem wPolityce.pl wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Z wielkim smutkiem, żalem i zaskoczeniem przyjęłam wiadomość, że sędzia Morawski nie żyje. Z zaskoczeniem, ponieważ jest to nagła śmierć. Zawsze nagła śmierć powoduje, że zaczynamy myśleć o tym, co się wydarzyło wcześniej
— powiedziała na antenie telewizji „wPolsce.pl” Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego, wspominając zmarłego prof. Lecha Morawskiego.
Jest mi tym bardziej przykro, że w ostatnim czasie sędzia Lech Morawski doświadczył ogromnej nagonki medialnej. Bardzo się tym przejmował, bo to niezwykle porządny, uczciwy człowiek, osoba o niezłomnym charakterze i nie bardzo rozumiał, co dzieje się ze współczesnym światem. Nie bardzo rozumiał dlaczego nie może przebić się prawda, dlaczego próbowano zdyskredytować jego karierę – karierę wybitnego prawnika. Dlaczego uczciwego człowieka próbowano zdyskredytować jakimiś drobnymi – w jego ocenie nieistotnymi – sprawami
— podkreśliła prezes TK.
CZYTAJ TAKŻE: Julia Przyłębska w studiu wPolsce.pl: „Śmierć prof. Lecha Morawskiego to cios dla Trybunału Konstytucyjnego”. WIDEO
Prof. Morawski urodził się 14 września 1949 w Bydgoszczy. W 1967 został absolwentem VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. Studia prawnicze ukończył w 1972 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Sześć lat później uzyskał stopień doktora nauk prawnych. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1988.
Tytuł naukowy profesora nauk prawnych otrzymał postanowieniem z 16 sierpnia 1999. Zawodowo związany z UMK, od 1990 na stanowisku profesorskim. W 1998 został kierownikiem Katedry Teorii Prawa i Państwa na Wydziale Prawa i Administracji UMK. Pracował na UMK do 2015. Był również kierownikiem Katedry Teorii i Filozofii Prawa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Został członkiem komitetu naukowego II i III Konferencji Smoleńskiej z lat 2013–2014, zajmującej się katastrofą samolotu Tu-154 w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010.
21 marca 2014 Sejm RP z rekomendacji posłów PiS wybrał go na członka Trybunału Stanu. Pełnił tę funkcję do końca VII kadencji Sejmu.
1 grudnia 2015 sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała jego kandydaturę – wysuniętą przez Prawo i Sprawiedliwość – na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Następnego dnia Sejm głównie głosami posłów PiS wybrał go na sędziego TK.
Lech Morawski otrzymał możliwość orzekania w TK dopiero 20 grudnia 2016, dzięki p.o. prezesa TK Julii Przyłębskiej. Poprzedni prezes Andrzej Rzepliński, działając z politycznych pobudek i wykorzystując swoją pozycję, bezprawnie odmawiał prof. Morawskiemu prawa do orzekania w Trybunale Konstytucyjnym.
mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/348953-msza-sw-w-intencji-sp-prof-lecha-morawskiego-23-lipca-2017