W treningach pływania, piłki nożnej i sztuk walki weźmie w Warszawie udział ok. 100 uchodźców - dorosłych i dzieci. Zajęcia - prowadzone w ramach unijnego projektu RESQUE - potrwają od lipca do grudnia.
W zajęciach sportowych bezpłatnie mogą uczestniczyć zarówno osoby, które mają już status uchodźcy, jak i te, które dopiero się o niego ubiegają.
Osoby, które mieszkają w ośrodkach dla cudzoziemców, m.in. na warszawskim Targówku, ale też w Dębaku, bardzo często wspominały o tym, że nie mają jakiejś ciekawej propozycji, nie mają zajęcia, a przypomnijmy, że przez pierwsze 6 miesięcy swojego pobytu w Polsce te osoby nie mogą pracować, dlatego postanowiliśmy coś z tym zrobić
—powiedziała w rozmowie z PAP Justyna Frydrych z działającej na rzecz wsparcia migrantów w integracji i indywidualnym rozwoju fundacji „Ocalenie”, która jest jednym z organizatorów przedsięwzięcia.
Jak zaznaczyła, przed napisaniem projektu fundacja konsultowała się z mieszkańcami ośrodków dla cudzoziemców co do zajęć, jakimi byliby zainteresowani. Kobiety i dziewczęta największą ochotę miały na pływanie, a mężczyźni - na treningi piłki nożnej i mieszanych sztuk walk MMA.
Odzew przeszedł nasze oczekiwania, zwłaszcza jeśli chodzi o basen, tutaj mamy komplet, a nawet na pierwsze zajęcia przyszło więcej osób niż mamy założonych w projekcie
—powiedziała Frydrych i zaznaczyła, że fundacja będzie prowadzić na bieżąco rekrutację i jeśli będą zwalniały się miejsca, będzie zapisywać kolejnych chętnych. Wciąż są wolne miejsca na treningi piłki nożnej i MMA.
Zajęcia na pływalni są przeznaczone dla kobiet i dziewcząt od 12. roku życia, piłka nożna jest dla dzieci od 4. do 14. roku życia, natomiast w treningach MMA mogą uczestniczyć osoby od 16. roku życia.
Frydrych podkreśliła, że projekt ma też integrować uchodźców zarówno między sobą, jak i ze społecznością lokalną.
Zależy nam na tym, żeby te zajęcia miały wymiar integracyjny, żeby skłoniły lokalne społeczności do interakcji z uchodźcami i uchodźczyniami, którzy tak naprawdę mieszkają na Pradze, mieszkają w Warszawie, w Polsce już od lat
—zaznaczyła i dodała, że w ramach projektu organizatorzy planują również otwarte wydarzenia sportowe dla uchodźców i lokalnej społeczności.
Treningi piłki nożnej odbywają się na praskich orlikach, w Wyższej Szkole Menedżerskiej prowadzone są zajęcia na basenie, natomiast na treningi MMA uczestnicy chodzą do klubu Akademia Gorilla.
Zajęcia prowadzą profesjonalni trenerzy, w większości sprowadzeni z inicjatywy fundacji. Organizatorom zależało, aby trenerzy posługiwali się językiem rosyjskim przynajmniej w stopniu komunikatywnym, ponieważ najwięcej uczestników pochodzi z Czeczenii.
Organizatorami przedsięwzięcia - obok fundacji „Ocalenie” - są Stowarzyszenie Na Rzecz Demokracji w Sporcie, Alternatywny Klub Sportowy AKS „Zły” oraz Fundacja dla Wolności.
Projekt „RESQUE - Refugees & Empowerment & Sport& Qualifications & Union & Europe” jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej - Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji i Kultury i dotyczy bezpłatnych zajęć sportowych dla uchodźców i osób ubiegających się o ochronę międzynarodową.
ann/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/347859-kto-to-wymyslil-sztuki-walki-i-inne-zajecia-sportowe-dla-uchodzcow-w-warszawie