Warszawa, 29 maja 2017 r.
Komu zależy na zawyżaniu statystyki konsumpcji alkoholu w Polsce? Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej przykładają olbrzymią uwagę do rzetelności przekazywanych danych. Uważamy, że tylko podawanie danych prawdziwych, opartych na wiarygodnych źródłach i w pełni weryfikowalnych powinno być postawą do podejmowania decyzji przez decydentów. To zasada której przestrzegamy w swojej działalności i dlatego bardzo nas razi nierzetelność pojawiająca się w prasie. Przykładem takiej nierzetelności był artykuł pt: „Europa Wschodnia pije jak za komuny”, opublikowany 17 maja na łamach „Rzeczypospolitej”.
Nie jest prawdą, że Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich pod względem spożycia alkoholu per capita. Dane z cytowanego w artykule raportu WHO „World Health Statistics 2017” pokazują, że pod względem konsumpcji czystego alkoholu na głowę mieszkańca Polska znajduje się mniej więcej w połowie europejskiej stawki i poza pierwszą dziesiątką najwięcej pijących narodowości w Europie. Poniższe zestawienie prezentuje wielkość konsumpcji alkoholu per capita w poszczególnych krajach, począwszy od tych, w których spożywa się najwięcej alkoholu (dane w litrach per capita wg „World Health Statistics 2017”):
1.Litwa – 18,2
2.Białoruś - 16,4
3.Mołdawia – 15,9
4.Rosja – 13,9
5.Rumunia –13,7
6.Czechy – 13,7
7.Chorwacja – 13,6
8.Bułgaria –13,6
9.Belgia –13,2
10.Ukraina –12,8
11.Estonia – 12,8
12.Wielka Brytania – 12,3
13.Słowacja –12,3
14.Polska – 12,3
15.Łotwa – 12,3
16.Węgry – 12, 3
Nieprawdziwe jest również stwierdzenie autora artykułu, jakoby wśród krajów byłego ZSRR Polska zajmuje tę samą pozycję co Rosja pod względem konsumpcji czystego alkoholu na głowę mieszkańca. Wg wyżej wspomnianego raportu konsumpcja czystego alkoholu (w litrach per capita) w krajach byłego ZSRR przedstawia się następująco:
1.Litwa – 18,2
2.Białoruś –16,4
3.Rosja –13,9
4.Estonia i Ukraina – 12,8
5.Polska i Łotwa – 12,3
W błąd wprowadza czytelników już sam tytuł artykułu, który wskazuje, że w Polsce, należącej do krajów Europy Wschodniej, pije się „jak za komuny”, czyli pije się dużo mocnego alkoholu (wódki). Otóż wg danych Państwowej Agencji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (sprawozdanie z wykonania ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi za 2015 r.), 88 proc. Polaków pije umiarkowanie, mniej niż przeciętny mieszkaniec Szwecji, która jest przykładem kraju o wzorcowej polityce alkoholowej. Ponadto z danych WHO wynika, że na tle Europy Polska ma wysoki odsetek abstynentów przez całe życie, bo ponad 20%. Wśród tych, którzy kiedykolwiek sięgali po alkohol, prawie 50 proc. osób pije nie więcej 1,2 litra per capita rocznie.
Oczywiście jest w Polsce grupa osób pijąca szkodliwie i nadmiernie (ponad 12 l. alkoholu na głowę rocznie) - według wyliczeń PARPA w tej grupie znajduje się 7 proc. konsumentów alkoholu. Owe 7 proc. pijących konsumuje prawie połowę rocznie wypijanego w naszym kraju alkoholu. I to jest obszar dla instytucji państwowych do podejmowania interwencji.
Nie jest prawdą także stwierdzenie, którym chętnie posługuje się w komentarzach do publikowanych w mediach danych pan Krzysztof Brzózka, dyrektor PARPA, że Polska to jedyny kraj europejski, w którym spożycie alkoholu stale rośnie. Dane WHO wskazują, że w porównaniu z latami 2003 - 2005 konsumpcja alkoholu w Polsce zmalała z 13 l per capita do 12,3 l (2016). W tym samym czasie wzrosła np. w Belgii, Czechach, na Łotwie czy Litwie.
W związku z tym, ze przytaczane przez nas dane są powszechnie dostępne i każdy rzetelny dziennikarz mógł do nich dotrzeć pojawia się pytanie jaki był prawdziwy cel publikacji tego zupełnie nieprawdziwego artykułu. Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentują 12000 firm, zatrudniających przeszło 5 mln pracowników. Organizacja, która powstała w listopadzie 1989 roku, działa w obszarach związanych z rozwojem przedsiębiorczości, wzrostem gospodarczym kraju i kwestiami społecznymi, w tym dotyczącymi ubezpieczeń społecznych, rynku i prawa pracy. Pracodawcy RP podejmują inicjatywy na rzecz przedsiębiorczości, innowacyjności, wykorzystania nauki do potrzeb gospodarki, a także w obszarze stanowienia prawa. Współtworzą Radę Dialogu Społecznego . Organizacja jest członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (organu doradczego instytucji Unii Europejskiej).
Prezydentem Pracodawców RP jest dr Andrzej Malinowski.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/341887-czy-polacy-rzeczywiscie-pija-jak-za-komuny