Niemal 3900 ochotników do służby przygotowawczej w czwartek i piątek ma stawić się w koszarach na kilkumiesięczne szkolenie - poinformował w czwartek rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Szczepan Głuszczak.
W zaplanowanych na ten rok ćwiczeniach szkolenie odbędzie blisko 12 tys. kandydatów na podoficerów, oficerów i szeregowych. To drugi z trzech zaplanowanych turnusów; szkolenie będzie prowadzone w 33 jednostkach wojskowych i centrach szkolenia podległych Dowództwu Generalnemu. Potrwa do 31 sierpnia.
Najwięcej kandydatów trafi do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia oraz 12. Brygady Zmechanizowanej, dokąd powołano po 300 ochotników. Niewielu mniej zostanie skierowanych do centrów w Poznaniu, Wrocławiu, Grudziądzu, Zegrzu, Ustce, Dęblinie, Kielcach oraz do jednostek wojskowych w Śremie, Tarnowskich Górach, Czerwieńsku i Sulechowie.
Szkoleni otrzymają mundury, berety, buty i cały podstawowy ekwipunek, a za kilka dni odbędzie się uroczyste wręczenie broni. Po ok. miesiącu zakończą szkolenie i złożą przysięgę wojskową.
Przyszli żołnierze będą się szkolić w wielu specjalnościach na potrzeby niemal wszystkich rodzajów sił zbrojnych. W przyszłości będą mogli wstąpić w szeregi Wojska Polskiego jako żołnierze wojsk operacyjnych, obrony terytorialnej, Narodowych Sił Rezerwowych lub też zasilą rezerwy osobowe.
Ostatni tegoroczny turnus został zaplanowany na początek września.
W tym roku w ramach służby przygotowawczej przeszkolono już około 3800 żołnierzy, w 2016 roku prawie 11 tys., przed dwoma laty ponad 9 tys. żołnierzy.
Służba przygotowawcza to oferta dla osób, które dotychczas nie odbyły szkolenia wojskowego a chciałyby je odbyć w trybie ochotniczym. Służbę przygotowawczą mogą pełnić zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Muszą być pełnoletni, niekarani za przestępstwo umyślne, posiadać obywatelstwo polskie oraz mieć predyspozycje fizyczne, psychiczne oraz i odpowiednie wykształcenie. W przypadku szkolonych na potrzeby korpusu oficerskiego jest to wykształcenie wyższe, średnie dla kandydatów na podoficerów i gimnazjalne w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu szeregowych.
Postępowanie rekrutacyjne, podobnie jak w przypadku służby kandydackiej, ma charakter konkursowy, z uwzględnieniem limitów miejsc.
Kandydaci na oficerów szkolą się w uczelniach wojskowych, przyszli podoficerowie w szkołach podoficerskich, a szeregowych w centrach szkolenia i jednostkach wojskowych.
Z dniem rozpoczęcia pełnienia służby przygotowawczej, żołnierze kształcący się na oficerów otrzymują tytuł podchorążego; kadeta - jeżeli będą kształcili się na podoficerów, a elewa, jeżeli maja zasilić korpus szeregowych.
Służba przygotowawcza trwa do sześciu miesięcy w przypadku przyszłych oficerów, do pięciu miesięcy dla kandydatów na podoficerów i do czterech miesięcy, jeżeli żołnierze kształcą się na szeregowych.
Szkolenie podstawowe jest jednakowe dla wszystkich, później jest ono różnicowane i dostosowywane do wykonywania obowiązków na stanowiskach dowódcy plutonu (kandydaci na oficerów) lub dowódcy drużyny (kandydaci na podoficerów). Kandydaci do korpusu szeregowych, którzy maja objąć stanowiska wymagające dodatkowego przeszkolenia, będą objęci szkoleniem specjalistycznym.
W 2009 r. została zawieszona zasadnicza służba wojskowa. Możliwość odbycia służby przygotowawczej stworzono w 2015 r.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/338304-prawie-4-tys-ochotnikow-rozpocznie-szkolenie-na-podoficerow-oficerow-i-szeregowych