Ty poszłaś z odwagą za słowem mistrza z Nazaretu
— mówił podczas uroczystości pogrzebowych Heleny Kmieć kardynał Stanisław Dziwisz, który przewodniczy uroczystościom. Polska wolontariuszka misyjna, zamordowana w styczniu w Boliwii, zostanie pochowana w Libiążu.
Droga Helenko, zaskoczyła nas wszystkich Twoja tragiczna śmierć, która spotkała Cię w czasie misji apostolskiej w dalekiej Boliwii
— powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.
Twoje zaangażowanie i duchowość misyjna zaprowadziły Cię na miejsce męczeńskiej śmierci, gdzie chciałaś głosić Chrystusa i świadczyć o Jego miłości do człowieka
— mówił hierarcha.
Ty poszłaś z odwagą za głosem Mistrza z Nazaretu. Twoja śmierć nie jest przegraną! — podkreślił.
Pogrzeb ma charakter państwowy. Premier Beatę Szydło reprezentuje szefowa kancelarii premiera Beata Kempa, która odczytała list w imieniu pani premier.
Żegnając dzisiaj Helenę Kmieć, żegnamy symbol dobra, bezinteresownej pomocy i szczerej miłości bliźniego. Choć bardzo młoda, udowodniła, jak wielkie ma serce. Jej śmierć przyniosła nam ból i cierpienie. Jej życie dla wielu z nas pozostanie inspiracją i wzorem. (…) Zdecydowała się poświecić dotychczasowe, bezpieczne życie i opuścić na wiele miesięcy rodzinę, by nieść pomoc dzieciom w dalekiej Boliwii. Ten akt miłosierdzia wymagał niezwykłej determinacji i wielu wyrzeczeń i nadziei na podarowanie lepszego życia potrzebującym. Wymagał także odwagi w realizacji przesłania założyciela salwatorianów. Wyrażając głęboki żal tak wielkiej straty w tych trudnych, bolesnych chwilach, pragnę przekazać rodzinie, bliskim i przyjaciołom Heleny Kmieć wyrazy głębokiego współczucia. Jej radosny uśmiech pozostanie w naszych sercach na wieki. Cześć jej pamięci
— napisała premier Szydło.
Ks. Franciszek Ślusarczyk zaapelował w homilii podczas Mszy św. pogrzebowej Heleny Kmieć o „ducha jedności, przebaczenia i odwagi w budowaniu naszej przyszłości na fundamencie Bożej prawdy i wzajemnej miłości”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ks. Ślusarczyk o Helenie Kmieć: Jej testamentem jest troska o ducha jedności w narodzie
Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski przekazał rodzinie zmarłej Złoty Krzyż Zasługi, którym prezydent Andrzej Duda odznaczył Helenę Kmieć za zasługi w działalności charytatywnej i społecznej.
Na zakończenie Mszy św. pogrzebowej w kościele w Libiążu wikariusz apostolski w Boliwii ks. bp Antoni Reimann odczytał list boliwijskich biskupów skierowany do Kościoła w Polsce.
Miłość Heleny będzie towarzyszyła nam zawsze, miłości bowiem pogrzebać nie sposób
— napisali boliwijscy biskupi.
Chociaż fizycznie nie jest już z nami, to jednak jej miłość będzie towarzyszyć nam zawsze. Miłości bowiem pogrzebać nie sposób
— zapewniają hierarchowie z Boliwii.
Ta miłość pozostanie w sercu i w pamięci, nie tylko tutaj w jej ojczyźnie w Polsce, ale także tam, gdzie służyła z wiarą i radością, a szczególnie w Boliwii, przez tak krótki, ale owocny czas
— dodali.
Świątynia została przystrojona białymi kwiatami. Podczas liturgii śpiewa stuosobowy chór z Gliwic, w którym niegdyś śpiewała Helena Kmieć. Gospodarze parafii spodziewają się, że na pogrzeb wolontariuszki przyjedzie kilka tysięcy osób z całej Polski - głównie młodych ludzi.
Z myślą o nich przygotowano cztery parkingi, a w razie potrzeby zamknięty zostanie również jeden pas ruchu z przeznaczeniem na postój dla samochodów i autokarów. Uroczystości na cmentarzu będą miały charakter prywatny. Tak życzyła sobie rodzina zmarłej.
Rodzina i przyjaciele zmarłej prosili, by zamiast wieńców i kwiatów na pogrzebie złożyć ofiarę dla dzieci z Boliwii, którymi miała się opiekować Helena. Zbiórka do puszek będzie prowadzona przed i po mszy.
Helena Kmieć została pochowana na cmentarzu komunalnym nieopodal kościoła parafialnego w Libiążu.
Helenę Kmieć żegnają także internauci:
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/328216-zegnajac-helene-kmiec-zegnamy-symbol-dobra-w-libiazu-zakonczyly-sie-uroczystosci-pogrzebowe-wolontariuszki-zdjecia
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.