28 lutego w warszawskim kinie „Luna” odbędzie się premiera filmu dokumentalnego poświęconego Danucie Siedzikównie „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć”. W obrazie zebrano między innymi wypowiedzi członków rodziny sanitariuszki zamordowanej przez władze komunistyczne.
Reżyserem godzinnego filmu o Danucie Siedzikównie jest Jacek Frankowski. Dokument zawiera szereg wywiadów z członkami rodziny „Inki”, żołnierzami AK-WiN i historykami.
Film był konsultowany z historykami, między innymi z Instytutu Pamięci Narodowej.
„Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć” został zrealizowany na zlecenie Lasów Państwowych. Sanitariuszka miała powiązania z tą instytucją.
Jej ojciec Wacław Siedzik był leśnikiem
— tłumaczy rzecznik Lasów Państwowych Anna Malinowska.
Reżyser filmu, w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” przyznał, że bardzo długo zastanawiał się nad tytułem filmu. Przeglądając materiały, które nie weszły do zmontowanej wersji filmu natknął się na wypowiedź licealistki z Wrocławia. Przyznała ona, że „Inka” to wartościowa osoba, ponieważ żadnego z nas nie byłoby stać na takie poświęcenie, na jakie ona się zdobyła.
Była to młoda dziewczyna, młodsza od nas, natomiast wolała nie wydać swoich kolegów i wolała zginąć dla dobra czegoś większego, czegoś bardziej wartościowego niż jej własne życie
— powiedziała licealistka.
Danuta Siedzikówna urodziła się 3 września 1928 roku. W wieku 15 lat złożyła przysięgę AK i odbyła szkolenie sanitarne. Służyła m.in. w wileńskiej AK. W czerwcu 1946 roku została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne, tutaj aresztowało ją UB. Po ciężkim śledztwie została skazana na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 roku.
Wraz z „Inką” zginął – również skazany na śmierć – ppor. Feliks Selmanowicz, ps. Zagończyk. Urodził się 6 czerwca 1904 r. w Wilnie. Jako ochotnik uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. W czasie II wojny był m.in. żołnierzem 3. oraz 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. „Łupaszki”, gdzie pełnił funkcję zastępcy dowódcy plutonu. Został aresztowany w lipcu 1946 roku.
Dopiero w 2014 udało się ustalić miejsce pochówku Siedzikówny, zaś w marcu 2015 potwierdzono tę informację. Uroczysty pogrzeb „Inki” i „Zagończyka” odbył się w sierpniu ubiegłego roku.
wkt/Nasz Dziennik/IAR
Nie wolno tej książki przeoczyć! „Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny” - Łuniewska Luiza. Pozycja dostępna „wSklepiku.pl”!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/327973-inka-sa-sprawy-wazniejsze-niz-smierc-wkrotce-premiera-filmu-o-bohaterskiej-sanitariuszce
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.