Jeszcze tylko do północy w środę można głosować na lekturę Narodowego Czytania; w 2017 r. wybierać można spośród: „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, „Pamiątek Soplicy” Henryka Rzewuskiego „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego i „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.
Które dzieło zyskało najwięcej głosów, okaże się 21 lutego w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. Prezydent Andrzej Duda ogłosi wtedy, który utwór został wybrany do Narodowego Czytania 2017.
Głos można oddać przez ankietę zamieszczoną na stronie Prezydent.pl, oraz na kontach Kancelarii Prezydenta w serwisach społecznościowych (Facebook, Twitter). Zagłosować można też wysyłając e-mail na adres: [email protected] (wybrany tytuł należy umieścić w temacie wiadomości).
Narodowe Czytanie zwycięskiego utworu zostanie zainaugurowane przez parę prezydencką w pierwszy weekend września.
Zachęcając do wzięcia udziału w głosowaniu prezydent Andrzej Duda podkreśla, że proponowane utwory łączy
istotna dla nas, Polaków, tematyka, doskonała polszczyzna, a przede wszystkim znaczenie dla kształtowania narodowej tożsamości.
Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 r. Czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry (2013 r.), Trylogię Henryka Sienkiewicza (2014 r.) i „Lalkę” Bolesława Prusa (2015 r.). W 2016 r. lekturą Narodowego Czytania było „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: NASZ WYWIAD. Wojciech Kolarski: „Narodowe Czytanie przypomina, że istnieje kanon dzieł polskiej literatury, które kształtują naszą tożsamość”
ak/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/327564-ostatnie-dni-na-wybor-lektury-narodowego-czytania-glosowanie-zakonczy-sie-o-polnocy-w-srode
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.