Nowatorską operację kręgosłupa u 7-letniego Pawła ze Świętochłowic (Górny Śląsk) przeprowadzili dziś lekarze ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Według olsztyńskich lekarzy była to pierwsza w woj. warmińsko-mazurskim i czwarta w Polsce tego typu operacja przeprowadzona u tak młodego pacjenta.
Podczas operacji zastosowano zaawansowaną technologię Shilla, która pozwala na korekcję skoliozy. Przy kręgosłupie siedmiolatka wszczepiony został stalowy implant, umocowany jak rusztowanie z szyn, które będzie rozsuwać się przez cały okres wzrostu dziecka. Pozwoli to uniknąć kolejnych zabiegów w trakcie dorastania i ryzyka związanego z powikłaniami.
Do tej pory zabiegi z użyciem „rosnącego implantu”, który stabilizuje kręgosłup w trakcie leczenia skoliozy, wykonywane były w Olsztynie u pacjentów powyżej 10 roku życia.
Paweł cierpi na bardzo duże, wręcz ekstremalne jak na tak małe dziecko skrzywienie kręgosłupa. Skolioza ma tendencję do pogłębiania się. Nieleczona deformacja kręgosłupa w odcinku klatki piersiowej prowadzi m. in. do niewydolności oddechowej, co może skutkować nawet śmiercią.
Próbowałam szukać pomocy w wielu szpitalach w Polsce, ale nikt nie potrafił nam pomóc. O Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie dowiedziałam się z Facebooka. Jest tam dużo informacji o nowatorskich zabiegach i pozytywnych komentarzy, dlatego postanowiłam się tu zgłosić. To nic, że odległość od domu jest tak duża. Najważniejsze, że mojemu synowi dano tu szansę na odzyskanie zdrowia. Dziś jeszcze porusza się samodzielnie, ale gdyby nie ta operacja, wkrótce groziłby mu wózek inwalidzki.
– mówi pani Aneta, mama Pawła.
Jak powiedział PAP dr Paweł Grabala z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, operacja się powiodła.
Zabieg był trudny, deformacja kręgosłupa duża, ale uzyskaliśmy dobry efekt i dziecko będzie mogło normalnie funkcjonować.
– zapewnił.
W ocenie lekarza, za ok. sześć dni chłopiec zostanie wypisany ze szpitala. W ciągu roku powinien odzyskać pełną sprawność. Dopiero gdy pacjent osiągnie tzw. dojrzałość kostną, przejdzie jeszcze jedną korekcję i zostanie mu założony implant odpowiedni dla osób dorosłych.
Całkowity koszt leczenia, w tym koszt samego implantu, jest bardzo wysoki i znaczenie przewyższa obecnie obowiązującą refundację z NFZ. Co bardzo ważne, pełne pokrycie realnych kosztów leczenia dziecka w ramach indywidualnej zgody (ok. 100 tys. zł) zadeklarował Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, jako wsparcie dla innowacyjnych technologii medycznych.
rmf24.pl/ (PAP)
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/326453-lekarze-z-olsztyna-przeprowadzili-nowatorska-operacje-u-7-latka-implant-bedzie-rosl-razem-z-dzieckiem
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.