„Kolędy do nieba” dla małych serc Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu po raz kolejny zabrzmiały w Krakowie. Tym razem w Kolegiacie Uniwersyteckiej Św. Anny, historycznie związanej z medycyną krakowską.
29 stycznia o 15.20 najznakomitsi artyści przyciągnęli tłumy Krakowian na III charytatywny koncert na rzecz Kliniki kierowanej przez profesora Janusza Skalskiego.
Najpiękniejsze polskie pieśni bożonarodzeniowe oraz utwory wielkiej klasyki zagrali i zaśpiewali: Sinfonietta Cracovia Orkiestra Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa, artyści legendarnej Piwnicy Pod Baranami oraz soliści Opery Krakowskiej, pedagodzy Akademii Muzycznej oraz sceny filharmonicznej w Krakowie: Katarzyna Oleś Blacha, Beata Rybotycka, Ewa Warta Śmietana, Leszek Długosz, Renata Żełobowska - Orzechowska, Mariusz Pędziałek. Konrad Mastyło.
W III już edycji charytatywnego koncertu „Kolędy do Nieba” organizowanego corocznie z inicjatywy Jolanty Janus przy współpracy z prof. Januszem Skalskim była prowadzona kwesta przez uczniów 25 Wojskowego Liceum w Bieżanowie na zakup niezbędnej aparatury medycznej do ratowania życia dzieci z wadami serca w Szpitalu w Prokocimiu. W tym roku zbierano na zakup nowego respiratora.
W poprzednich latach Fundacja Schola Cordis Wpierania Kardiochirurgii Dziecięcej prowadziła zbiórkę na zakup drogiej głowicy przezprzełykowej do badań echokardiograficznych.
Koncert objął honorowym patronatem prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski. Było to pierwsze wydarzenie artystyczne w Krakowie, które zaszczycił swoim patronatem nowo mianowany Metropolita Krakowski.
W liście skierowanym do uczestników koncertu, Jego Ekscelencja napisał:
Gratuluję organizatorom koncertu podjęcia tej wspaniałej inicjatywy o charakterze religijnym, z której dochód będzie przeznaczony na zakup nowoczesnego sprzętu dla kliniki kardiochirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Śpiewanie kolęd jest żywym świadectwem szczególnego umiłowania przez Polaków Dzieciatka Jezus, które swoim narodzeniem zmieniło bieg historii świata. Św. Matka Teresa z Kalkuty powtarzała, że w czasie Bożego Narodzenia przyjmujemy Jezusa jako dziecko bezbronne i ubogie, które przyszło na świat, by kochać i być kochanym. Pójdźmy więc do ubogiej stajenki betlejemskiej i obiecajmy Jezusowi, że będziemy Go kochać we wszystkich, których codziennie spotykamy. Angażując się w szlachetny cel - pomoc małym pacjentom, chyba najbardziej skutecznie odpowiadamy na apel Matki Teresy, gdy okazujemy miłość Bożemu Dzieciątku, obecnemu w każdym chorym dziecku. Uczestnikom koncertu, panu profesorowi, wszystkim lekarzom i chorym życzę bliskości wcielonego Syna Bożego w życiu codziennym. Niech to doświadczenie dodaje sił w niesieniu pomocy chorym dzieciom i podejmowaniu cennych inicjatyw mających na celu zapewnienie im jak najlepszej opieki
— napisał abp Jędraszewski. Został również odczytany list od Metropolity seniora kard. Stanisława Dziwisza, który projekt pobłogosławił po raz kolejny.
Głównymi partnerami przedsięwzięcia były Miejskie Spółki Komunalne w Krakowie. Organizatorzy koncertu połączyli z wydarzeniem akcję zachęcania Krakowian do likwidacji palenisk węglowych przy współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej. Profesor Janusz Skalski wielokrotnie wypowiadał się na temat wpływu smogu i zanieczyszczeń na choroby serca.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/325752-koledy-do-nieba-koncert-charytatywny-dla-kliniki-kardiochirurgii-dzieciecej-w-krakowie-zdjecia