W Mościskach na Ukrainie odbyły się uroczystości pogrzebowe 27 polskich żołnierzy. Ich szczątki odnaleziono dzięki staraniom Fundacji Wolność i Demokracja. Wśród nich jest dwóch oficerów. Polegli oni we wrześniu 1939 roku, gdy szli na odsiecz Lwowa.
Po 77 latach Polska oddała hołd bohaterom. W Mościskach powstaje największy na Ukrainie cmentarz żołnierzy poległych w 1939 roku.
Żegnamy dziś żołnierzy, bohaterskich obrońców tej ziemi, żołnierzy rożnych wiar chrześcijańskich, ale obywateli jednej Rzeczypospolitej Polskiej. Chowamy żołnierzy, którzy bohatersko przeciwstawili się niemieckiemu najazdowi. A gdy padali w obronie tej ziemi wiedzieli już, że w plecy uderzył cios ze strony najeźdźcy sowieckiego. Po blisko 80 latach, chowając ich na tej ziemi mamy świadomość, że w ich trudzie i walce i w ich żołnierskim losie, w ich bohaterstwie odnajdujemy symbol poświęcenia, ale także symbol wysiłku i i rzucenia na stos tego co najważniejsze - niepodległości i wolności
—mówił w trakcie uroczystości minister Antoni Macierewicz.
Wasza ofiara nie poszła na marne. Dziś przed wami żołnierze chylą się sztandary polskie i ukraińskie
—podkreślał szef MON.
Ten pochówek, tak późny, ale tak znaczący, jest dzisiaj dla nas wielkim przesłaniem o współpracy naszych narodów, o współpracy naszych państw, o zdolności wspólnego przeciwstawiania się każdemu najeźdźcy, każdemu wrogowi, który chciałby zniszczyć pokojowe życie Ukrainy, zniszczyć pokojowe życie Polski
—mówił Antoni Macierewicz.
Prezes IPN podkreślił, że obowiązkiem państwa jest pamięć o poległych bohaterach. Dodał, że pokolenie poległych wojskowych, którzy szli na odsiecz Lwowa, brało przykład z pokolenia Orląt Lwowskich.
W uroczystościach pogrzebowych obok ministra Macierewicza wzięli udział wiceminister obrony Ukrainy, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz delegacja 22 batalionu strzelców górskich z Kłodzka na Dolnym Śląsku. Batalion przejął tradycje 49 pułku strzelców huculskich.
Walki w okolicach Lwowa trwały od 12 do 22 września 1939 roku. Ich celem była obrona miasta przed wojskami niemieckimi, a od 17 września także sowieckimi.
ann/pap/tvp.info
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/316875-dzis-przed-wami-chyla-sie-sztandary-polskie-i-ukrainskie-pogrzeb-27-polskich-zolnierzy-obroncow-lwowa-z-1939-roku-zdjecia