W połowie 2017 roku w Białymstoku zostanie odsłonięty pomnik Danuty Siedzikówny „Inki”. Bohaterska sanitariuszka pochodziła z Podlasia. Pomnik będzie przedstawiał „Inkę” przed plutonem egzekucyjnym.
„Inka” ma już symboliczny grób i tablicę pamiątkową w Gdańsku, pomnik w rodzinnej Narewce, Krakowie i kamienny obelisk w Sopocie, w parku jej imienia. Jej imieniem nazywane są szkoły i drużyny harcerskie.
Budowa pomnika „Inki” została zgłoszona przez mieszkańców Białegostoku w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016.
To istotna inicjatywa, stanowi ukoronowanie tegorocznych obchodów Roku Danuty Siedzikówny w Białymstoku
—mówił zastępca prezydenta miasta Adam Poliński.
16 listopada ogłoszono wyniki konkursu na pomnik „Inki”, w którym wzięło udział ponad 20 projektantów. Wygrała pracownia z Krakowa.
Jak będzie wyglądał monument?
To postać ustawiona na betonowych płytach i tablica z jej opisem.
Praca została wybrana ze względu na wysoką jakość artystyczną oraz spójność poszczególnych elementów
—mówił Stanisław Ostaszewski z sądu konkursowego.
17-letnia Danuta Siedzikówna walczyła w antykomunistycznym podziemiu na Białostocczyźnie do 1946 roku. Została wydana i ujęta przez UB w Gdańsku. Bita i torturowana nie przyznała się do winy i nie poszła na współpracę z bezpieką. 3 sierpnia 1946 roku po przyspieszonym „procesie” została skazana na śmierć. Rozstrzelano ją razem z „Zagończykiem” 26 sierpnia.
Pomnik sanitariuszki ma stanąć na terenie zabytkowego Parku Planty w Białymstoku w połowie 2017 roku.
ann/radiobialystok.pl/poranny.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/315768-chcemy-uwiecznic-ostatnie-chwile-jej-mlodego-zycia-pomnik-inki-niebawem-stanie-w-bialymstoku
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.