Zmiana w Kodeksie postępowania karnego pozwalająca na wykorzystanie w sprawie dowodu uzyskanego z naruszeniem prawa jest potrzebna
— podkreślił wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Najważniejszy jest fakt przestępstwa - zaznaczył.
Jaki był w poniedziałek proszony przez dziennikarzy o opinię ws. zmian w Kpk. pozwalających m.in. na to, żeby dowody zebrane z naruszeniem przepisów mogły być brane pod uwagę.
Uważam, że to zmiana absolutnie potrzebna. W aferze podsłuchowej wszyscy słyszeli i widzieli, a sędzia nie mógł brać tego pod uwagę. Nie może tak być. Państwo musi stać na nogach, nie na głowie (…) Wiele lat takie prawo funkcjonowało, funkcjonuje w wielu miejscach Europy, w naszej ocenie to lepsze rozwiązanie
— powiedział.
W sytuacji takiej, kiedy, przypadkowo, nagrało się przestępstwo, uważam, że najważniejszy jest fakt przestępstwa
— dodał Jaki.
Projekt zmian m.in. w Kodeksie postępowania karnego dotyczący powrotu do poprzedniej procedury karnej rząd przyjął w połowie stycznia. W początkach lutego odbyło się jego pierwsze czytanie w Sejmie - projekt poparły PiS i Kukiz‘15. PO, N i PSL były za jego odrzuceniem, lecz wniosek tych klubów w tej sprawie nie uzyskał większości.
Propozycja trafiła więc do szczegółowych prac w podkomisji, która rozpoczęła nad nim prace we wtorek i zakończyła na posiedzeniu w środę. W czwartek wieczorem projekt - wraz z 37 poprawkami głównie autorstwa MS - został zaaprobowany przez komisję nadzwyczajną do spraw zmian w kodyfikacjach.
Projekt w pierwotnym brzmieniu m.in. usuwał przepis, który od lipca 2015 r. stanowił, że niedopuszczalne jest przeprowadzenie i wykorzystanie dowodu uzyskanego do celów postępowania karnego za pomocą czynu zabronionego (tzw. owoce z zatrutego drzewa, czyli np. nielegalne podsłuchy lub dowody zebrane w operacji specjalnej tajnych służb z naruszeniem przepisów). Prawnicy wskazywali, że już przed lipcem 2015 r., gdy w ustawie nie było wyrażonego takiego zakazu wprost, sędziowie i tak mogli pomijać takie dowody.
W projekcie po pracach komisji zaakceptowano natomiast poprawkę, która dodała zapis mówiący, że „dowodu nie można uznać za niedopuszczalny wyłącznie na tej podstawie, że został uzyskany z naruszeniem przepisów postępowania lub za pomocą czynu zabronionego”. Wyjątkiem mają być wyłącznie dowody uzyskane „w związku z pełnieniem przez funkcjonariusza publicznego obowiązków służbowych, w wyniku: zabójstwa, umyślnego spowodowania uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności”.
Slaw/ PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/283420-patryk-jaki-zmiany-w-sprawie-korzystania-z-tzw-owocow-zatrutego-drzewa-potrzebne