W rankingu Euro Health Consumer Index (EHCI) przygotowywanym co roku przez szwedzki think tank Health Consumer Powerhouse (HCP), pod względem poziomu leczenia Polska zajęła wśród 35 krajów przedostatnie, 34. miejsce – informuje portal „rynekzdrowia.pl”.
Za nami jest tylko Czarnogóra. Według tej klasyfikacji – jak zaznacza portal - lepiej niż nad Wisłą jest nawet w Albanii, Rumunii i Bułgarii. Nasz południowy sąsiad - Republika Czeska - zajął zaś w rankingu wysoką, 12 pozycję, wyprzedzając nawet Wielką Brytanię. Z kolei najmłodszy członek Unii Europejskiej - Chorwacja - wyprzedziła Włochy i Hiszpanię.
Indeks jest sporządzany od 2005 r. W ubiegłym roku zbadano 48 jej aspektów, m.in. przestrzeganie praw pacjenta, dostęp do opieki medycznej i leków, a także efekty leczenia i zakres usług.
Niestety, w Polsce w 2015 roku leczono nas jeszcze gorzej niż w roku 2014, kiedy to zajęliśmy 31. miejsce - wynika z rankingu. Tym razem Polska uzyskała zaledwie 523 punkty na 1000 możliwych.
—zaznacza „rynekzdrowia.pl”. Spadek spowodowany jest prawdopodobnie okolicznościami wprowadzenia pakietu onkologicznego i antykolejkowego przez ekipę PO-PSL.
Według portalu najbardziej skrytykowano nasz kraj za czas oczekiwania na poważne zabiegi operacyjne, leczenie nowotworów, liczbę operacji usunięcia zaćmy, jakość długoterminowej opieki geriatrycznej, kiepski poziom walki z nałogami oraz nieformalne opłaty dla lekarzy.
Natomiast zostaliśmy w rankingu docenieni m.in. za zmniejszenie umieralności z powodu chorób układu krążenia i udarów mózgu, wysoki wskaźnik szczepienia niemowląt i liczbę zajęć z WF.
Liderem klasyfikacji jest od lat Holandia. Wysokie miejsca zajmują też kraje, w których funkcjonuje wielu ubezpieczycieli - m.in. Belgia, Niemcy, czy Francja.
Ryb, rynekzdrowia.pl, PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/280712-miedzy-albania-i-czarnogora-polska-sluzba-zdrowia-na-koncu-europejskiego-rankingu-w-2015-r-leczono-nas-jeszcze-gorzej-niz-rok-wczesniej