Premier Beata Szydło i marszałek Sejmu Marek Kuchciński wzięli we wtorek udział w świątecznym spotkaniu z Polonią. Polskie państwo zrobi wszystko, by zapewnić budowanie wspólnoty Polaków na całym świecie - mówiła szefowa rządu.
Premier dziękowała Polonii za to, że „tak pięknie buduje polską wspólnotę poza granicami kraju” i „kultywuje polskie tradycje i język”.
Wiem, że to nie jest zawsze łatwe. Wiem, że bardzo często wymaga to bardzo wielkiej determinacji. Tym większa jest nasza, polskiego państwa wobec was wdzięczność
— zwróciła się do reprezentantów Polonii.
Jak podkreśliła, dla rządu Prawa i Sprawiedliwości jest ważne, by wspólnota Polaków na całym świecie coraz bardziej się pogłębiała.
Polskie państwo zrobi wszystko, by zapewnić budowanie wspólnoty
— mówiła.
Premier zaznaczyła, że polski rząd będzie wspierać polskich uczniów za granicą. Dodała, że w MSZ są pieniądze m.in. na wyprawki szkolne.
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił, że parlament podjął już działania mające na celu wsparcie Polaków za wschodnią granicą. Jak mówił, z inicjatywy sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą rozpoczęły się prace nad projektem nowelizacji ustawy o Karcie Polaka.
Zadeklarował wsparcie dla polskich uczniów i nauczycieli za granicą.
W spotkaniu wzięli udział także m.in. wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak i szef sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą Michał Dworczyk (PiS). Obecni byli Polacy m.in. z Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy oraz uczniowie z polskiej szkoły w Baranowiczach na Białorusi.
Zgodnie z propozycjami zmian w ustawie o Karcie Polaka mają one umożliwić w sytuacjach wyjątkowych takich jak konieczność ewakuacji traktowanie Polaków zamieszkałych za granicą na zasadach podobnych do obywateli polskich, z poszanowaniem prawa międzynarodowego.
Osoby legitymujące się Kartą Polaka miałyby także prawo do pomocy konsula „w ramach jego kompetencji i z zastosowaniem i poszanowaniem zwyczajów i prawa międzynarodowego, w sytuacjach zagrożenia życia lub bezpieczeństwa”.
Posiadacz Karty Polaka, który chce się osiedlić w Polsce będzie mógł nieodpłatnie otrzymać kartę stałego popytu. Po roku, jeśli wyrazi taką wolę, automatycznie otrzyma polskie obywatelstwo. Będzie mógł również ubiegać się o dofinansowanie do wynajęcia mieszkania, dofinansowanie intensywnej nauki języka polskiego czy kursów zawodowych.
W ocenie szefa komisji łączności z Polakami za granicą Michała Dworczyka dzięki tym ułatwieniom w najbliższych latach do Polski może przyjechać nawet 100 tys. osób legitymujących się polskim pochodzeniem.
lap/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/276537-premier-szydlo-i-marszalek-kuchcinski-na-spotkaniu-z-polonia-polskie-panstwo-zrobi-wszystko-by-zapewnic-budowanie-wspolnoty-zdjecia