Defilada historyczna z udziałem rekonstruktorów w mundurach różnych formacji i pojazdów, VII Koncert Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz 10. Przystanek Niepodległość - takie atrakcje przygotowała stolica z okazji przypadającego w środę Święta Niepodległości.
Główne obchody odbyły się na stołecznym pl. Piłsudskiego. Rozpoczął je koncert i pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej. W południe odbyła się uroczysta odprawa wart z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, niepodległościowy apel pamięci; zostały także złożone wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Po uroczystościach z pl. Piłsudskiego wyruszyła defilada historyczna, w której wzięło udział ponad 400 rekonstruktorów w umundurowaniu różnych oddziałów wojskowych m.in. powstańców listopadowych i warszawskich, Polskiej Organizacji Wojskowej z 1918 r., armii ochotniczej z 1920r., Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Wileńskiej Brygady AK oraz oddziału Dywersja i Sabotaż Kobiet.
Defilada, podczas której zostały zaprezentowane także pojazdy m.in. samochód z karabinem maszynowym 20 mm z lawetą, wóz pancerny, Jeep Willys, ciągnik artyleryjski i motocykl Royal Enfield, przejdzie Traktem Królewskim do Muzeum Wojska Polskiego. Tam odbył się piknik pod hasłem „Dotknij niepodległości”.
W Święto Niepodległości Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowe połączyły ekspozycje i wspólnie zaprezentowały zbiory. Udostępnione zostało wewnętrzne przejście między placówkami. Goście pikniku mogli zapoznać się ze znajdującymi się w Parku Plenerowym eksponatami m.in. samolotami, śmigłowcami, armatami i transporterem opancerzonym oraz spróbować wojskowej grochówki.
W godzinach południowych złożono kwiaty przed budynkiem MEN, w którym znajduje się Mauzoleum Walki i Męczeństwa oraz przed Muzeum Więzienia Pawiak.
W Muzeum Niepodległości otwarto wystawę „Epopeja legionowa”, gdzie można zobaczyć m.in. umundurowanie, odznaczenia, zdjęcia i obrazy związane z Legionami Polskimi. Wernisażowi będzie towarzyszył program historyczno-muzyczny „Patria Mia, Ojczyzno Droga!”. Istnieje również możliwość zwiedzania otwartego po remoncie Muzeum X Pawilonu na Cytadeli Warszawskiej.
O godz. 11.11 z okolic Ronda Radosława wystartował XXVII Bieg Niepodległości, w tym roku poświęcony Danucie Siedzikównie „Ince”. Ubrani w białe i czerwone koszulki uczestnicy biegnąc stworzyli „żywą” flagę narodową. Bieg objął honorowym patronatem IPN.
Z okazji Święta Niepodległości chętni mogli zwiedzić gmach Sejmu m.in. galerię sali posiedzeń, kuluary czy Salę Kolumnową. Była także prezentowana multimedialna wystawa o życiu Józefa Piłsudskiego i najciekawsze eksponaty z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. W Sali Kolumnowej zaplanowano recitale pieśni Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Najmłodsi mogli wziąć udział w grze terenowej „Szlakiem orła” i warsztatach z wykonywania kokard narodowych. Edukatorzy IPN przybliżali zaś zwiedzającym symbolikę godła i barw narodowych.
Muzeum Historii Polski uczciło święto 10. Przystankiem Niepodległość. W jego ramach odbyła się kryminalna gra miejska „Tajemnica skrytki” odnosząca się do autentycznych wydarzeń z międzywojnia. Była też gra „Drogi do wolności” - najmłodsi wykonując zadania z odnalezionej przez dziadka książki poznawali okres poprzedzający odzyskanie przez Polskę niepodległości.
W Bibliotece UW dla dzieci przygotowano także adaptację baśni Kornela Makuszyńskiego „O Wicku, co Warszawę ocalił i śmierć pokonał”. Bohaterem historii z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. jest warszawski sierota, który dzięki uczciwości otrzymuje dar walki ze śmiercią. Po spektaklach zaplanowanych na 11, 13.30 i 16 odbywają się warsztaty plastyczne.
Istniała też możliwość zwiedzenia wystawy „Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność” o polskich miastach XIX i początku XX w. Atrakcją jest przedwojenna ręczna maszyna drukarska „Bostonka” ze zbiorów Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Uczestnicy Przystanku mogą zobaczyć, jak działa maszyna i dostać reprint pierwszego polskiego banknotu 100 marek polskich, który wydrukowała PWPW w 1919 r. Reprinty ozdobi okolicznościowy druk i unikalny numer.
Wieczorem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się koncert „Zaginiona partytura… Karol Kurpiński”. Podczas koncertu zostanie zaprezentowane prawykonanie nieznanego utworu Kurpińskiego - Mszy na cztery głosy solowe, chór, organy i orkiestrę. Oryginalne nuty utworu odnalazł w Nowym Jorku publicysta i założyciel emigracyjnego wydawnictwa Editions Spotkania Piotr Jegliński.
Na program koncertu złożą się też utwory Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego, Ernesta Chausson i Jacquesa-Alphonse’a De Zeeganta. Wystąpią podczas niego soliści m.in. Olga Pasiecznik, Alicia Nafe, Enrico Casari i Janusz Olejniczak. Towarzyszyć im będą Chór Teatru Wielkiego-Opery Narodowej i Hulencourt Soloists Chamber Orchestra.
Drugim z wieczornych wydarzeń muzycznych będzie VII Koncert Niepodległości „Rok 1980” w Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku jego inspiracją są strajki z sierpnia 1980 r. i wydarzenia z lat 1981-89. Podkreślona będzie też rola dziedzictwa Armii Krajowej i etosu powstań narodowych, które ukształtowały patriotyzm i postawy kolejnych pokoleń Polaków.
Zaprezentowane zostaną m.in. utwory „My Pierwsza Brygada”, „Rota” oraz „Mury” i „Nasza klasa” Jacka Kaczmarskiego. Z towarzyszeniem muzyków wystąpią wokaliści Ola Turkiewicz i Grzegorz Wilk. Narrację poprowadzi aktor Antoni Pawlicki. Oba koncerty patronatem objął prezydent Andrzej Duda.
W ciągu dnia Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza rodziny z dziećmi do uczestnictwa w akcji „Drzewko Wolności”. Najmłodsi otrzymają sadzonki małych dębów, dowiedzą się jak o nie dbać i dlaczego polskie lasy były tak ważne w naszej historii oraz przygotują tabliczkę identyfikacyjną drzewka ze swoim imieniem. Zaplanowano też uroczyste zasadzenie drzewka w muzealnym Parku Wolności.
Stołeczna Kordegarda organizuje okolicznościową wystawę „Dziś poniedziałek, 11 listopada. Polska jest niepodległa” także pod honorowym patronatem prezydenta. Ekspozycja ukazuje proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości przedstawiany w artykułach światowej prasy z listopada 1918 r.
Zaprezentowane zostaną też m.in. sylwetki wybranych „rzeczników sprawy polskiej” jak: premier Wielkiej Brytanii Andrew Bonar Law, brytyjska pisarka Laurence Alma-Tadema czy pianista, uczestnik konferencji pokojowej w Paryżu po I wojnie Ignacy Jan Paderewski. Wystawa będzie czynna do 22 listopada.
Spacerujący po Starym Mieście mogli obejrzeć wyświetlane przez stołeczne Archiwum Państwowe na monitorze znajdującym się na rogu ul. Krzywe Koło i Nowomiejskiej fotografie i dokumenty archiwalne m.in. z listopada 1918 r.
11 listopada można było także uczcić wysłaniem specjalnej kartki pocztowej lub e-kartki z życzeniami z okazji Święta Niepodległości do kogoś bliskiego lub znajomego w ramach akcji „Mamy Niepodległą”. Na kartkach znalazł się m.in. niezrealizowany projekt banknotu o nominale pięciu mln z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Akcję organizuje Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
bzm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/271385-apel-pamieci-defilada-historyczna-koncerty-patriotyczne-zobacz-program-oficjalnych-obchodow-swieta-niepodleglosci-w-warszawie