Parafie diecezji płockiej włączyły się w mazowiecką kampanię społeczną, dotyczącą bezpieczeństwa osób starszych, do których telefonują „fałszywi wnuczkowie”. Jest to odpowiedź na apel skierowany do biskupa płockiego Piotra Libery przez inspektora Cezarego Popławskiego, mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Policji.
Do proboszczów za pośrednictwem cyklicznie publikowanego „Okólnika” dotarła informacja o tym, że mazowiecki komendant wojewódzki Policji insp. Cezary Popławski poprosił biskupa płockiego o wsparcie kampanii społecznej, której celem jest ochrona osób w podeszłym wieku przed oszustami.
W ostatnim czasie nasiliła się ilość przestępstw dokonywanych na osobach starszych, z którymi przestępcy kontaktują się telefonicznie i podają się za osobę bliską (zwykle wnuczka, siostrzeńca, innego krewnego), urzędnika państwowego lub funkcjonariusza publicznego
—napisano w komunikacie kurialnym. Wyjaśnia się w nim również, że następnie oszuści proszą o przekazanie określonej kwoty pieniężnej pod pozorem trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się oni sami lub ich bliscy. Informują, że udostępnione środki finansowe odbierze kolega bądź inna wskazana osoba. Ofiara, nie podejrzewając niczego złego, a kierując się troską o osobę najbliższą, przekazuje pieniądze przestępcom.
Do komunikatu dołączony jest apel mazowieckiej Policji, aby nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom, których się nie zna; zawsze potwierdzać prośbę pomocy, dzwoniąc do najbliższych lub poprzez nawiązanie z nimi osobistego kontaktu; gdy nie ma się pewności, kto naprawdę dzwoni, a pojawia się podejrzenie, że może to być oszustwo - trzeba poinformować o tym Policję, dzwoniąc na numer telefonu 997 lub 112.
Informacje na ten temat proboszczowie przekazują wiernym, w tym osobom starszym, podczas ogłoszeń parafialnych, wizyty kolędowej oraz zamieszczają je w gablotach przy kościołach.
Ryb, kai
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/228242-parafie-przestrzegaja-przed-falszywymi-wnuczkami