Sejm oddał hołd mieszkańcom Gdyni, którzy podczas drugiej wojny światowej padli ofiarą pierwszej niemieckiej akcji przymusowych wysiedleń. Obliczona ona była na całkowite wyeliminowanie osób narodowości polskiej i zastąpienie jej niemiecką. Uchwałę przyjęli w piątek posłowie przez aklamację.
Oto cała jej treść
Miasto Gdynia, powstałe wokół jedynego morskiego portu II Rzeczypospolitej Polskiej i tak jak ów port wzniesione wysiłkiem całego społeczeństwa ówczesnej Polski, jako pierwsze doświadczyło zbrodniczej działalności Niemców w czasie II wojny światowej. Po kapitulacji Helu i unicestwieniu przez Niemców ostatnich punktów zbrojnego oporu Polaków, władze okupacyjne przystąpiły do planowej i metodycznej akcji oczyszczania istotnych dla nich terenów z ludności, która stanowiła dla nich potencjalne zagrożenie i mogła dezorganizować dalsze plany militarnych podbojów.
Gdynia, przeznaczona przez najwyższe władze III Rzeszy Niemieckiej na bazę Kriegsmarine oraz ośrodek badawczy torped, jako pierwsze miasto na terenie okupowanego kraju stało się celem niemieckiej polityki czystek etnicznych. Począwszy od października 1939 roku zmilitaryzowane oddziały Niemców wypędzały z domów ludzi narodowości polskiej i wywoziły w nieznane, dokonując bezprecedensowego gwałtu na ludności cywilnej miasta i łamiąc tym samym postanowienia Konwencji Haskiej z 1907 roku. Szacuje się, że ofiarą tej działalności padło ok. 80.000 ludzi lecz faktyczna liczba ofiar pozostaje nieznana, a ich losy nie zostały należycie wyjaśnione.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd i cześć 80.000 obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej, którzy na terenie miasta Gdyni padli ofiarą pierwszej w okupowanej Polsce zorganizowanej przez Niemców akcji przymusowych wysiedleń, obliczonej na całkowite wyrugowanie elementu narodowości polskiej.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa wyrazy wdzięczności wszystkim tym, którzy narażając a nawet oddając swoje życie, udzielali wysiedlanym Gdynianom pomocy i schronienia, dając wielu szansę na przetrwanie, a niekiedy wprost ratując życie.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża szacunek i uznanie dla ofiar, rodzin, środowisk i organizacji, które przez kilkadziesiąt lat wytrwale walczyły i ciągle walczą o prawo do prawdy o wysiedleniach dokonywanych przez okupanta niemieckiego na terenie miasta Gdyni, przypominają o ofiarach i starają się o ich godne upamiętnienie.
Uchwała ma duże znaczenie też z tego względu, że najsłynniejszą „wypędzoną” z rejonu Gdyni mieni się Erika Steinbach. Rodzice byłej szefowej Związku Wypędzonych zamieszkali po kampanii wrześniowej w domu w Rumi, z którego „oczyszczono” ich właścicieli - Polaków…
Slaw
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/223852-poslowie-przyjeli-uchwale-upamietniajaca-wypedzonych-polakow-gdynian-na-ich-miejsce-niemcy-sprowadzili-min-rodzine-steinbachow