Niespodziewane "odwiedziny" u mordercy małżeństwa Żubrydów z NSZ. Niecodzienna akcja Młodzieży Wszechpolskiej

kibiceslaska.pl
kibiceslaska.pl

W 68. rocznicę morderstwa małżeństwa Żubrydów - Antoniego ps. „Zuch”, który działał w Narodowych Siłach Zbrojnych na terenach Podkarpacia, oraz jego żony, Janiny, będącej wtedy w 8 miesiącu ciąży, Młodzież Wszechpolska postanowiła w niecodzienny sposób przypomnieć o zbrodni.

Jak czytamy na ich profilu facebookowym, Wszechpolacy wraz z grupą kibiców udali się na warszawską Saską Kępę, gdzie odwiedzili zabójcę Żubrydów.

Zabójstwa dokonał Jerzy Vaulin vel Wolen (były współpracownik UB, ps. „Mewa”, „Moskit”, a potem SB - do 1968 r.)

— czytamy.

Z relacji wynika, że wizyta odbyła się spokojnie. Sam zainteresowany nie chciał rozmawiać i zamknął Wszechpolakom drzwi - o zbrodniczej przeszłości sąsiada zostali za to poinformowani jego sąsiedzi, którzy otrzymali szereg ulotek z informacjami o działaniach NSZ, w tym małżeństwa Żubrydów.

W 1999 Sąd Okręgowy w Krośnie umorzył postępowanie przeciwko Jerzemu Vaulinowi o zabójstwo małżeństwa Żubrydów z powodu przedawnienia.

W 2001 roku Iwona Bartólewska nakręciła film dokumentalny poświęcony losom Żubrydów, lecz jego wyświetlenie w telewizji zostało zablokowane przez Vaulina pod zarzutem wykorzystania „utworu literackiego” w postaci listu.

Pion śledczy IPN prowadzi w sprawie mordu osobne postępowanie.

wwr, Wikipedia

Autor

Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie
W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...