Wychowywanie dziecka w Polsce przez samotne matki jest dla nich dużym wyzwaniem, ale nie czyni ich nieszczęśliwymi - wynika z badań przeprowadzonych przez polskie badaczki, pracujące w Polsce, Szwecji i Austrii.
Pomimo trudności i problemów, które pojawiają się, a może dzięki nim, dzieci stają się dla samotnych matek całkowitym centrum ich świata. Dodatkowo potomstwo daje często kobietom siłę do podejmowania decyzji, których nie były w stanie podjąć przed ciążą
— stwierdza dr Monika Mynarska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jedna z autorek badań.
Z pogłębionych wywiadów na reprezentatywnej grupie samotnych matek w Polsce wynika, że wiele z nich dzięki konieczności zapewnienia dziecku dobrobytu porzuciło nieszczęśliwe lub patologiczne związki. Ponadto takie kobiety stają się bardziej ostrożne i wymagające w przypadku poznania nowego partnera.
Według współautorki badań dr Anny Baranowskiej-Rataj z Uniwersytetu w Umea (Szwecja) i Szkoły Główej Handlwej (SGH) w Warszawie można dojść do wniosku, że pozytywne aspekty samotnego macierzyństwa w Polsce przeważają nad negatywnymi.
Nie znaleźliśmy dowodów na poparcie tezy, że życie kobiety byłoby lepsze, gdyby zdecydowała się ona nie mieć dziecka i nie wychowywać go na własną rękę
— podkreśla dr Anna Matysiak z Wittgenstein Centre w Wiedniu i SGH.
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Journal of Happiness Studies”. Projekt badawczy został sfinansowany przez polskie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Lider.
MG/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/193243-naukowcy-samotne-matki-w-polsce-nie-sa-nieszczesliwe