Nowe atrakcje w nowym sezonie dla turystów zwiedzających kopalnię soli w Wieliczce. Turyści wędrujący podziemną trasą będą mogli zwiedzać dwie nowe komory - Lill Górna i Kazanów. Komory i multimedialną ekspozycję „Sól życia” zaprezentowano podczas inauguracji letniego sezonu turystycznego.
Udostępniane komory znajdują się na głębokości 125 m, na końcu Trasy turystycznej, w sąsiedztwie komór Warszawa i Stanisława Staszica. Na prezentowaną w nich multimedialną ekspozycję składa się wielkoformatowa projekcja z elementami mappingu w komorze Kazanów (na ok. 200 m kw.), oraz spektakl przy makiecie solnego kryształu, film 5D w podziemnym kinie o historii powstania złóż soli w rejonie Wieliczki i sposobach jej wydobywania przez wieki i ponad 20 interaktywnych stanowisk - w komorze Lill Górna.
->Jak co roku kolejna atrakcja turystyczna wzbogaca naszą ofertę. W tym roku są to dwie komory, które zostały udostępnione do celów turystycznych dzięki wsparciu z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Całość prac kosztowała ponad 9 mln zł, kopalnia pozyskała wsparcie w wysokości blisko 4 mln zł
— powiedział prezes zarządu Kopalni Soli Wieliczka Kajetan d’Obyrn.
Jak podkreślił, obydwie komory, wyeksploatowane na początku XIX wieku, wymagały zabezpieczenia górniczego oraz zaadaptowania do celów turystycznych. Prace trwały trzy lata, z obu komór wywieziono m.in. 2,7 tys. kopalnianych wozów kamieni. Na zabezpieczenie stropów i ociosów (ścian) wykorzystano 12 km kotew i 500 m sześc. drewna. Położono 6 km kabli elektrycznych i 5,5 km kabli multimedialnych.
W komorach zastosowano nowoczesne multimedialne rozwiązania, aby na tradycyjnej trasie turystycznej historia nie kolidowała ze współczesnością. „Jeżeli ktoś czuje niedosyt po zwiedzeniu trasy turystycznej, może przyjść tutaj i zobaczyć rzeczy, których nie da się inaczej pokazać, np. jak przez 13,5 mln lat formowało się złoże soli” - powiedział Kajetan d’Obyrn. Jak podkreślił, multimedialna ekspozycja harmonijnie łączy dziedzictwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze z nowoczesnymi formami przekazu.
Pochodząca z II połowy XIX wieku komora Lill Górna to jedyny na Trasie turystycznej przykład wyrobiska, w którym zastosowano cztery fazy eksploatacji soli z użyciem różnych technik jej wybierania. Nazwa komory pochodzi od nazwiska Józefa Lill von Lilienbacha, który w latach 1812-1832 pełnił funkcję naczelnika kopalni (za zasługi na tym polu otrzymał od cesarza tytuł szlachecki). Był założycielem w 1830 r. orkiestry górniczej, istniejącej do dziś.
Nazwa komory Kazanów pochodzi od nazwiska Adama Kazanowskiego (żupnik wielicki w połowie XVII w., przyjaciel i marszałek nadworny koronny króla Władysława IV). Staraniem Adama Kazanowskiego mapy kopalni zostały wzbogacone winietami ilustrującymi prace górnicze autorstwa Wilhelma Hondiusa. Za czasów żupnictwa Kazanowskiego wybuchł największy w historii kopalni pożar (1644 r.), który trwał ponad 8 miesięcy.
Także Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w nowym sezonie udostępniło turystom w swojej podziemnej ekspozycji w kopalni dwie komory Aleksandrowice. „W jednej z nich znajduje się ekspozycja poświęcona górnikom wielickim, w drugiej powstanie nowoczesna kaplica pod wezwaniem Jana Pawła II” - powiedział PAP obecny podczas otwarcia kopalnianego sezonu dyrektor Muzeum Żup Krakowskich prof. Antoni Jodłowski.
W ubiegłym roku kopalnię odwiedziło ponad 1 mln 200 tys. turystów. Był to najlepszy wynik w historii kopalni.
Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. Zorganizowany ruch turystyczny odbywa się od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W czerwcu 2013 r. na listę wpisany został również Zamek Żupny i kopalnia soli w Bochni. W ten sposób na liście jako „Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni” znalazły się wszystkie trzy obiekty związane z historycznym wydobyciem soli w Małopolsce.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/191074-wiecej-atrakcji-do-zwiedzania-w-kopalni-wieliczka
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.