W 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej o godz. 8.41 politycy PiS, m.in. prezes partii Jarosław Kaczyński, wzięli udział w uroczystym Apelu Pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Wcześniej w Kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu odbyła się Msza św. w intencji ofiar. ZAPRASZAMY DO ŚLEDZENIA RELACJI.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pamiętamy! 14. rocznica katastrofy smoleńskiej. W tragicznym locie zginęło 96 osób na czele ze śp. prezydentem RP Lechem Kaczyńskim
22:00 Koniec obchodów
Zakończyły się obchody 14. rocznicy katastrofy smoleńskiej.
21:00. Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego
Ale historia toczyła się tak, że niejeden raz te duże państwa sąsiadujące z nami, działały razem. Jakie remedium mogli mieć na to Polacy? Takim remedium jest siła narodu, jego zwartość, jego patriotyzm, jego własna we własne siły, a z drugiej strony jest to siła państwa. Jeśli chcieć krótko określić kierunek pamięci działania mojej śp. brata, to była to próba w niemałej mierze udana, odbudowy polskiego patriotyzmu, czyli siły polskiego narodu, ale także budowy siły polskiego państwa. To było coś, co Polsce było potrzebne. Potrzebne jak nic innego. Ale to bardzo denerwowało tych, którzy Polskę już być może, jako jakiś byt polityczny, zaakceptowali, ale tylko w tym wydaniu słabego, podporządkowanego państwa, żyjącego kompleksami narodu
— mówił Jarosław Kaczyński.
20:30. Początek Marszu Pamięci
Sprzed archikatedry św. Jana ruszył Marsz Pamięci, który Krakowskim Przedmieściem dotrze do pl. im. marszałka Piłsudskiego.
20:19. Zakończyła się Msza święta w archikatedrze św. Jana
Zakończyła się Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Po niej rozpocznie się Marsz Pamięci, który przejdzie Krakowskim Przedmieściem na Plac im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam spodziewane jest przemówienie prezesa Jarosława Kaczyńskiego.
19:00. Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej
Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęła się Msza święta w archikatedrze św. Jana. Eucharystii przewodniczy biskup polowy.
18:19. Prezydent upamiętnił ofiary katastrofy smoleńskiej, składając wieńce przed pomnikami w Warszawie
Prezydent Andrzej Duda upamiętnił ofiary katastrofy smoleńskiej, składając wieńce przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego na placu Piłsudskiego oraz pod tablicą poświęconą L.Kaczyńskiemu Pałacu Prezydenckim.
My dzisiaj pamiętamy o nich wszystkich – i o polskich oficerach, którzy zostali zamordowani przez Sowietów w Katyniu, i o tych, którzy tamtego strasznego dnia, w tamtą straszną sobotę 10 kwietnia 2010 roku lecieli, by oddać im hołd, i także oddali swoje życie – Prezydent @AndrzejDuda
17:43. Ambasador RP na miejscu katastrofy smoleńskiej. Polski dyplomata przypomniał tam o wojnie na Ukrainie!
Ambasador RP w Rosji Krzysztof Krajewski uczcił w środę pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej, składając kwiaty w miejscu tragedii niedaleko lotniska Siewiernyj w Smoleńsku. Podczas uroczystości ambasador przypomniał o wojnie na Ukrainie, która - jak podkreślił - trwa w bliskim sąsiedztwie.
Podczas uroczystości, w której uczestniczyli dyplomaci polscy i przedstawiciele Polonii, złożono wieńce pod krzyżem stojącym obok miejsca katastrofy.
Spotykamy się dziś w miejscu niewyobrażalnej tragedii
— powiedział ambasador. Przypomniał, że „tuż obok znajduje się wrak samolotu”, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku, i że nadal pozostaje on niedostępny.
Szef polskiej placówki zaapelował, by „pamięć o tych, którzy odeszli”, była „inspiracją do jedności, mądrości i szlachetności”.
Podkreślił, że w bliskim sąsiedztwie rozgrywa się „tragedia, której doświadcza naród chrześcijański, naród słowiański”. Zaapelował do władz Rosji „o zakończenie wojny w Ukrainie”, która - jak przypomniał - „pochłonęła tysiące niewinnych ofiar”.
Los sprawił, że kolejny raz 10 kwietnia jestem w tym miejscu, w miejscu katastrofy samolotu prezydenckiego i zawszę myślę oraz wspominam tych, których twarze mam głęboko zapisane w pamięci – twarze osób, które znałem, z którymi niejednokrotnie się spotykałem, moich przyjaciół, koleżanek i kolegów, załogi samolotu, najwyższych przedstawicieli władz Rzeczypospolitej Polskiej
— powiedział ambasador. Podczas uroczystości odczytano nazwiska ofiar katastrofy.
Transmisja wideo ukazała się na Facebooku ambasady RP w Moskwie.
17:40. Marsz z Portretami Ofiar Katastrofy Smoleńskiej
Stowarzyszenie Solidarni 2010 uczciło pamięć o ofiarach tragedii smoleńskiej kolejnym Marszem z Portretami w Warszawie.
16:46. 96 tulipanów pod pomnikiem ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Kostowie
Pod pierwszym w regionie pomnikiem ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Kostowie, w środę złożono 96 tulipanów upamiętniających wydarzenia 10 kwietnia 2010 roku. Głównymi organizatorami obchodów był samorząd gminy Byczyna i Kluby Gazety Polskiej.
16:44. W 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej w całym kraju uczczono pamięć jej ofiar
Pamięć ofiar katastrofy uczczono podczas uroczystości zorganizowanych w całym kraju. Przedstawiciele podlaskich władz, samorządowych oraz służb mundurowych w Białymstoku złożyli kwiaty m.in. przy pomniku upamiętniającym wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej znajdującym się przy kościele św. Rocha, a także na grobach osób, które wtedy zginęły, a pochodziły z regionu.
Z regionem podlaskim były związane cztery osoby, które zginęły 10 kwietnia 2010 r. To urodzony w Białymstoku prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, ówczesny wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra, zwierzchnik prawosławnego ordynariatu WP abp Miron Chodakowski oraz stewardesa Justyna Moniuszko. Na cmentarzach w mieście są groby Putry i Moniuszko. Abp Miron pochowany jest krypcie cerkwi na terenie prawosławnego męskiego klasztoru w Supraślu. W Białymstoku jest też tablica pamiątkowa poświęcona Ryszardowi Kaczorowskiemu.
W Szczecinie „do wspólnego uczczenia pamięci ofiar „Katastrofy Smoleńskiej” zapraszali politycy PiS. Skromne uroczystości, z udziałem ok. 25 osób, odbyły się o godz. 8.41 przy Rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w centrum miasta. Złożono wiązanki z biało-czerwonymi szarfami, zapalono znicze. Kwiaty złożono również pod pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego przy siedzibie NSZZ „Solidarność”.
W Kołobrzegu rocznicowe obchody zorganizowała prezydentka miasta Anna Mieczkowska. O godz. 8.41 złożono kwiaty na grobie posła Sebastiana Karpiniuka, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. O godz. 17 w Bazylice Mniejszej w Kołobrzegu zaplanowana jest msza św. w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej i ich Rodzin oraz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, a później uroczystość pod Dębami Katyńskimi na Skwerze Pionierów w Kołobrzegu.
W Lublinie kwiaty przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego złożyli wicemarszałek województwa Zbigniew Wojciechowski i członkowie zarządu województwa: Zdzisław Szwed i Bartłomiej Bałaban. Oficjalne uroczystości rocznicowe z ceremoniałem wojskowym zaplanowano na pl. Litewskim o godz. 16.15.
Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul w środę złożyła kwiaty na grobach dwóch osób, które zginęły w katastrofie i zostały pochowane w regionie: na cmentarzu w Mielcu na grobie posła Leszka Deptuły oraz na cmentarzu w Jaśle, gdzie spoczywa senator Stanisław Zając.
Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl uczestniczył w środę w krótkim, modlitewnym spotkaniu przy grobie Stanisława Zająca. Oprócz niego na cmentarzu w Jaśle spotkali się rodzina, przyjaciele, współpracownicy oraz samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych.
Dziękuję za to, że przyszliście dzisiaj jak co roku uczcić pamięć Staszka, ale dziękuję głównie za to, że jesteście z nami nie tylko 10 kwietnia, ale codziennie
— powiedziała Alicja Zając, wdowa po Stanisławie Zającu. Po południu Ortyl ma też złożyć kwiaty na grobie Leszka Deptuły w Mielcu.
15:23. Prezydent na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Prezydent Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na sąsiadujących grobach ofiar.
14:50. wieńce na grobie Śp. Tomasza Merty i Śp. ks. Ryszarda Rumianka
Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości złożyli wieńce na grobie Śp. Tomasza Merty i Śp. ks. Ryszarda Rumianka w XIV rocznicę Katastrofy Smoleńskiej.
14:17. Panteon Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej
Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości złożyli wieńce i zapalili znicze na grobach Śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, Śp. ks. Zdzisława Króla, Śp. ks. Józefa Jońca oraz Śp. ks. Andrzeja Kwaśnika w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
13:50. Wyjątkowe wspomnienie o śp. Marii Kaczyńskiej
Szanowała każdego człowieka – to było w niej wielkie – Prezydent @AndrzejDuda o śp. Pierwszej Damie Marii Kaczyńskiej
— czytamy na profilu KPRP w serwisie X.
WSPOMNIENIE UDOSTĘPNIONO NA STRONIE KANCELARII PREZYDENTA
13:20. Świątynia Opatrzności Bożej
W Świątyni Opatrzności Bożej Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec na grobach śp. Ryszarda Kaczorowskiego, śp. ks. Józefa Jońca, śp. ks. Zdzisława Króla i śp. ks. Andrzeja Kwaśnika oraz przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej.
13:15. Jacek Sasin o tym, co działo się po Smoleńsku: Szokujące informacje
Nie poczekano i to było bolesne wtedy, bo sprawiało takie wrażenie, jakby chciano rzeczywiście bardzo szybko zagospodarować ‘owoce’ tej tragedii. ‘Owoce’ dla tych, którzy wówczas w Polsce rządzili, dla Platformy Obywatelskiej
— stwierdził na antenie Telewizji wPolsce Jacek Sasin, wspominając to, co działo się tuż po katastrofie smoleńskiej w 2010 roku.
Ta skala i szybkość przejmowania, brutalność przejmowania funkcji prezydenta (…) szokujące wówczas informacje o takim siłowym wejściu do gabinetu szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego
— dodał ówczesny wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.
CZYTAJ WIĘCEJ: TYLKO U NAS. Sasin o tym, co działo się po Smoleńsku: Szokujące informacje. Ta szybkość i brutalność przejmowania funkcji prezydenta
13:10. „Pamiętamy tragedię smoleńską sprzed 14 lat również w Brukseli”
Europarlamentarzyści PiS oddali w Brukseli hołd i pomodlili się za ofiary tragedii smoleńskiej.
13:00. Wspomnienie o Śp. Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim.
Prawo i Sprawiedliwość opublikował w sieci wspomnienie o Śp. Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim.
12:45. Ambasador USA w Polsce oddaje hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej
W 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej oddajemy hołd prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i pierwszej damie Marii Kaczyńskiej oraz 94 Polakom - wojskowym, parlamentarzystom, osobom publicznym i członkom delegacji, którzy tego tragicznego dnia straciły życie - napisał ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
12:20. Kwiaty na grobach Śp. Pawła Wypycha i Śp. Katarzyny Doraczyńskiej
Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości złożyli kwiaty na grobach Śp. Pawła Wypycha i Śp. Katarzyny Doraczyńskiej w XIV rocznicę Katastrofy Smoleńskiej.
12:15. Marszałek Hołownia na sali obrad nie odczytał nazwiska śp. Lecha Kaczyńskiego
Do widowiska niskich lotów doprowadził dziś marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który w Sejmie, podczas odczytywania listy osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej, wymienił jedynie parlamentarzystów, pomijając nawet śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pierwszą damę Marię Kaczyńską.
To wzburzyło posłów, którzy znajdowali się w Izbie. Honor Sejmu uratował poseł Michał Wójcik.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: Szok! Marne widowisko Hołowni, który „upamiętnił” ofiary katastrofy smoleńskiej. Nie odczytał nawet nazwiska śp. Lecha Kaczyńskiego
11:00. Wieńce od marszałków na Powązkach i w Sejmie
Marszałkowie Sejmu Szymon Hołownia oraz Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Minister edukacji Barbara Nowacka nawet podczas upamiętniania ofiar tragedii nie powstrzymała się od uderzenia w poprzednie rządy Prawa i Sprawiedliwości. Mówiła o „żerowaniu na pamięci ofiar i udawaniu badań i wyjaśnień”.
W 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej marszałkowie obu izb parlamentu upamiętnili prezydenta Lecha Kaczyńskiego, składając także wieńce przed znajdującą się w Sejmie poświęconą mu tablicą.
Następnie Hołownia i Kidawa-Błońska złożyli kwiaty przed tablicami upamiętniającymi marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, wicemarszałek Senatu Krystynę Bochenek oraz posłów i senatorów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.
Wcześniej, o godz. 7:30, szef MON złożył kwiaty pod pamiątkową tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy w gmachu MON przy ulicy Klonowej.
10:00. Posłowie PiS udaremnili prowokację pod pomnikiem
W 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. delegacja polityków PiS z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim złożyła pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej wieniec. I tym razem pojawiły się osoby, które chciay zakłócić uroczystość. Próbowano umieścić pod pomnikiem wieniec z napisem uderzającym w Lecha Kaczyńskiego. Na ich drodze stanął Marek Suski i Anita Czerwińska, którzy skutecznie zablokowali dostęp do pomnika.
08:50. Prezydent w Krakowie: To jeden z najtrudniejszych, najtragiczniejszych momentów w naszych dziejach
„Podróżowali, pielgrzymowali wspólnie, by oddać hołd naszym bohaterom” – powiedział prezydent Andrzej Duda w Krakowie.
W rocznicę wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku Prezydent złożył kwiaty przed sarkofagiem pary prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich - na Wawelu.
08:41. APEL PAMIĘCI przed Pałacem Prezydenckim
Na chodniku przed Pałacem Prezydenckim, w miejscu, gdzie 10 kwietnia 2010 roku przez wiele dni gromadzili się warszawiacy, ustawiono pęknięty krzyż z białych i czerwonych zniczy. Za nim ustawiono zdjęcie Marii i Lecha Kaczyńskich.
Apel rozpoczął się równo o godzinie 8.41, o tej porze 14 lat temu doszło do katastrofy samolotu z polską delegacją udającą się na uroczystości do Katynia. Podczas apelu odczytane zostały nazwiska ofiar katastrofy.
Uroczystości zorganizowane przez PiS w rocznicę katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się w środę o godz. 8 od mszy w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
10 kwietnia w 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości, w tym najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Kwiaty w Sejmie
Przedstawiciele klubu Prawa i Sprawiedliwości złożyli także kwiaty i oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej pod pamiątkowymi tablicami w Sejmie.
Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak razem z posłanką Elżbietą Witek i europoseł Jadwigą Wiśniewską w imieniu Prawa i Sprawiedliwości, oddali hołd i złożyli w Sejmie RP kwiaty pod tablicami upamiętniającymi Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Śp. Marszałka Senatu Macieja Płażyńskiego oraz Śp. Posłów i Senatorów RP. #Pamiętamy 🕯️
— czytamy we wpisie partii na platformie X.
Kwiaty na Powązkach
Ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem uczono także na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Politycy PiS wraz z jarosławem Kaczyńskim złożyli kwiaty pod pomnikiem.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński razem z Przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości, oddając hołd, złożyli kwiaty przy pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz zapalili znicze na grobach Ofiar na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. #Pamiętamy🕯️
— czytamy w zamieszonym na platformie X wpisie partii.
Pod powązkowskim pomnikiem pojawili się także marszałkowie Sejmu Szymon Hołownia oraz Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
CZYTAJ TAKZE:
— https://wpolityce.pl/polityka/688058-prezydent-wieczna-pamiec-sluzacym-rzeczypospolitej
koal/pap/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/smolensk/688060-relacja-14-rocznica-tragedii-smolenskiej