Trzynaście lat temu, 10 kwietnia 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Ofiary katastrofy smoleńskiej w mediach społecznościowych upamiętniają politycy.
13. rocznica katastrofy smoleńskiej
Samolot wystartował z warszawskiego lotniska tuż przed godz. 7.30. Leciał do Smoleńska skąd członkowie delegacji samochodami mieli udać się do Katynia, gdzie na godz. 9.30 zaplanowane były uroczystości rocznicowe.
O godz. 8.41. samolot rozbił się w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj. Zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie: 89 członków delegacji i 7 osób załogi Tu-154M.
W tym samym dniu ogłoszona została żałoba narodowa, która trwała do 18 kwietnia do godz. 24.
17 kwietnia na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyły się państwowe uroczystości żałobne ku czci ofiar katastrofy. 18 kwietnia para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy spoczęli w krypcie Katedry na Wawelu. Pogrzeby ofiar katastrofy smoleńskiej odbywały się do 28 kwietnia.
CZYTAJ TAKŻE:
Pamięć o ofiarach katastrofy
O ofiarach katastrofy smoleńskiej - mentorach, współpracownikach, przyjaciołach - przypominają we wpisach zamieszczanych na Twitterze politycy, oddając cześć ich pamięci.
Dziś, oddajemy hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz wszystkim, którzy zginęli w Katastrofie Smoleńskiej. Ich działania na rzecz wolności i suwerenności Polski są i pozostaną dla nas na zawsze nieocenionym dziedzictwem. Cześć Ich Pamięci! Chwała poległym za wolną i niepodległą Polskę!
— napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.
Ofiary katastrofy upamiętniła również była premier, europoseł Beata Szydło.
Wspomnienia sprzed 13 lat są wciąż bardzo bolesne. Ból i pustka towarzyszą nam wszystkim do dzisiaj
— wskazał w poniedziałkowym wpisie na Twitterze wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Jak podkreślił, „każdego 10 kwietnia łączymy się w modlitwie za wszystkich, którzy wówczas zginęli”.
Cześć Ich pamięci
— napisał.
Wicemarszałek Senatu Marek Pęk przypomniał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
„Imperializmowi nie wolno ustępować. Nie wolno ustępować imperializmowi, ani nawet skłonnościom neoimperialnym”. Lech Kaczyński.
To już 13 lat! Moje myśli i modlitwy biegną w stronę Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonki i 94 Polaków poległych pod Smoleńskiem. Pamięci tych, których znałam
— napisała europoseł Beata Mazurek.
To już 13 lat od katastrofy w #Smoleńsk. Swoją pracą służyli Ojczyźnie i w trakcie pełnienia tej służby zginęli. Pamiętamy!
— napisała minister Marlena Maląg.
O ileż Polska byłaby dzisiaj bezpieczniejsza, o ile polska polityka byłaby stabilniejsza, o ile nasza pozycja w świecie byłaby mocniejsza, gdyby był z nami dzisiaj Śp. Prezydent Lech Kaczyński i towarzyszące mu wybitne osoby, elita elit!!!
— wskazał europoseł Joachim Brudziński.
10 kwietnia na zawsze pozostanie dniem, w którym wspominać będziemy ofiary największej dla naszego narodu tragedii po 1989r. W jednej chwili straciliśmy naszą elitę na czele z Prezydentem RP, dowódcami sił zbrojnych, politykami, duchownymi… Wieczny odpoczynek racz im dać Panie
— napisał Antoni Macierewicz.
Dziś moja modlitwa skierowana jest w stronę Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiar lotu do Smoleńska
— dodał Marek Gróbarczyk.
Stalowa Wola pamięta. Na rondzie ŚP Prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego oraz rondzie ŚP Prezydenta R. Kaczorowskiego w Stalowej Woli zawisły banery przypominające tragicznie zmarłych 13 lat temu pod Smoleńskiem wraz z 94 innymi osobami na pokładzie.
Śp. Prezydent Lech Kaczyński pierwszy przeciwstawił się Putinowi. 10 kwietnia 2010 zginął pod Smoleńskiem, gdy leciał oddać hołd polskim jeńcom zamordowanym przez Rosjan w Katyniu. Pamiętamy o Prezydencie i innych ofiarach Smoleńska.
wkt/TT/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/smolensk/641943-politycy-upamietniaja-ofiary-katastrofy-smolenskiej