W maju 2010 r. posłowie Prawa i Sprawiedliwości domagali się w Sejmie przekazania stronie polskiej śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Wniosek parlamentarzystów PiS przepadł, głosami posłów rządzącej wówczas koalicji Platformy Obywatelskiej i PSL, a także SLD. O wspomnianym głosowaniu przypomniał w 12. rocznicę katastrofy były marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
CZYTAJ TAKŻE:
Oddanie śledztwa Rosjanom
Politycy obecnej opozycji nie mogą przeboleć raportu smoleńskiego zaprezentowanego wczoraj przez podkomisję Antoniego Macierewicza. Są jednak fakty jednoznacznie przemawiające na ich niekorzyść, niezależnie od tego, czy uznajemy, że przyczyną śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i 95 innych osób był zamach, czy też nie. Do tych faktów należy oddanie przez ówczesny rząd śledztwa smoleńskiego Rosjanom. Czy tak musiało się stać? Okazuje się, że niekoniecznie.
W 2010 r. Sejm, glosami PO, Lewicy i PSL, odrzucił wniosek o przekazanie smoleńskiego śledztwa stronie polskiej. Trzeba o tym pamiętać
— przypomniał na Twitterze były marszałek Sejmu Marek Kuchciński w w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Historia pewnego głosowania
W odpowiedzi na wpis Kuchcińskiego Maciej Stańczyk zamieścił na Twitterze nagranie z 6 maja 2010 r. Wspomniane głosowanie miało miejsce w VI kadencji Sejmu RP, obrady prowadził ówczesny marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.
Kto z pań i panów posłów jest za uzupełnieniem porządku dziennego o punkt w brzmieniu: Pierwsze czytanie projektu rezolucji ws. wezwania Prezesa Rady Ministrów do wystąpienia do władz Federacji Rosyjskiej o przekazanie stronie polskiej prowadzenia postępowania w sprawie katastrofy samolotu Tu-154 mającej miejsce 10 kwietnia 2010 r., druk nr 3032, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk
— mówi do parlamentarzystów Komorowski.
W głosowaniu wzięło udział 428 posłów. Rezolucję poparło 158 parlamentarzystów, za jej odrzuceniem opowiedziało się 268, 2 posłów wstrzymało się od głosu, a 28 nie wzięło udziału w głosowaniu.
Szczegółowe informacje na temat głosowania, jak i samego projektu rezolucji, łatwo znajdziemy na stronie Sejmu.
Choć politycy KO i Lewicy, z których część 6 maja 2010 r. zasiadała w ławach sejmowych robią dziś co mogą, aby zdyskredytować ustalenia podkomisji smoleńskiej, to faktu oddania śledztwa Rosjanom raczej nie podważą.
aja/Twitter, orka.sejm.gov.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/smolensk/594122-tak-oddano-rosjanom-sledztwo-smolenskie-przypominamy