Portal wPolityce.pl ustalił, że grupka aktywistów związanych z tzw. Lotną Brygadą Opozycji usłyszała prokuratorskie zarzuty za zakłócanie przebiegu niedzielnej mszy w rocznicę katastrofy smoleńskiej i za bezprawne wdarcie się na elewację gmachu warszawskiej „Zachęty”. Bojówkarze mają też zakaz zbliżania się do pomnika ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej podczas uroczystości i obrzędów religijnych.
W niedzielnej prowokacji uczestniczyło kilku aktywistów. Zagłuszali oni przebieg mszy w 138 miesięcznicę smoleńską. W warszawskim kościele seminaryjnym odprawiona została msza św. w intencji ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.
Balbina, kazałeś lądować bratu? Gryzie cię sumienie?
– wrzeszczeli uczestnicy zgromadzenia.
Aktywiści zgrupowali się też przy gmachu „Zachęty” skąd ich ostatecznie usunięto. Jeden z protestujących wdrapał się nawet na pobliskie drzewo. Piątkę protestujących zatrzymała policja.
Zarzuty prokuratorskie
Ustaliliśmy, że w Prokuraturze Rejonowej dla Warszawy Śródmieścia – Północ trwa w tej sprawie dochodzenie. Potwierdziliśmy też oficjalnie, że aktywistom postawiono zarzuty.
Czworgu podejrzanym zarzuca się wdarcie wspólnie i w porozumieniu w dniu 10 października 2021 r. na elewację, podest kandelabra stanowiącego integralna część budynku Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, a także mimo wezwania osoby uprawnionej – dowódcy zmiany ochrony nieopuszczenia wskazanego terenu, tj. popełnienia czynu z art. 193 k.k. w zw. z art. 57 a § 1 k.k.
– czytamy w odpowiedzi Prokuratury Okręgowej w Warszawie na pytania, które przesłaliśmy.
Wszyscy podejrzani usłyszeli również zarzut złośliwego przeszkadzania publicznemu wykonywaniu aktu religijnemu Kościoła Katolickiego – modlitw. W toku dochodzenia ustalono, że podejrzani dokonywali powyższego krzycząc za pomocą urządzenia nagłaśniającego. Zachowanie to zostało zakwalifikowane jako czyn z art. 195 § 1 k.k. w zw. z art. 57 a § 1 k.k. Jednemu z mężczyzn przedstawiono również zarzut znieważenia funkcjonariusza Policji podczas i w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych poprzez używanie wobec wskazanej osoby słów powszechnie uznanych za obelżywe (art. 226 § 1 k.k. w zw. z art. 57a § 1 k.k.)
– informuje Aleksandra Skrzyniarz, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Nie wejdą na Plac Piłsudskiego
Prokuratura słusznie wskazuje, że wskazane czyny zostały zakwalifikowane jako występki chuligańskie, popełnione publicznie bez powodu oraz z okazaniem rażącego lekceważenia porządku prawnego.
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania przygotowawczego wobec podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji połączonego z obowiązkiem stawiennictwa 1 raz w tygodniu we właściwej jednostce policji, jak również obowiązkiem powstrzymywania się od zbliżania na odległość mniejszą niż 400 metrów od krawędzi Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie podczas uroczystości, obrzędów religijnych w pobliżu Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. Czyny z art. 193 k.k. i art. 226 § 1 k.k. zagrożone są grzywną, karą ograniczenia wolności oraz pozbawienia wolności do roku. Za przestępstwo z art. 195 § 1 k.k. przewidziana jest grzywna, kara ograniczenia wolności oraz pozbawienia wolności do lat 2.
– informuje nasz portal Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/smolensk/569721-news-sa-zarzuty-dla-aktywistow-ktorzy-zaklocali-msze
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.