W sobotę w całej Polsce odbywają się uroczystości związane z 11. rocznicą katastrofy smoleńskiej. Z uwagi na sytuację epidemiczną większość uroczystości będzie miała charakter kameralny. Poniżej zapraszamy na relację z najważniejszych wydarzeń dnia.
CZYTAJ TAKŻE:
W sobotę mija 11 lat od dnia katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, dowódcy wojskowi, członkowie rządu, działacze społeczni, przedstawiciele rodzin katyńskich.
21:00 Zakończyła się Msza św. w Archikatedrze Warszawskiej
W sobotę, w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w Archikatedrze Warszawskiej odbyła się msza święta w intencji ofiar katastrofy. Biskup Michał Janocha, który przewodniczył mszy, podkreślił, że katastrofa ta stała się wielką raną dla całego narodu i pozostaje nią do dziś.
W wieczornej mszy wzięli udział m.in.: prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Andrzej Duda z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicepremierzy: Piotr Gliński, Jacek Sasin, ministrowie, w tym m.in. szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef MS Zbigniew Ziobro.
Po jej zakończeniu para prezydencka złożyła kwiaty pod znajdującą się w Archikatedrze Warszawskiej tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Zgromadzonych na mszy przywitał proboszcz Parafii Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela ksiądz Bogdan Bartołd.
Bp Janocha przytoczył w homilii słowa wydrapane - jak mówił - na ścianie katowni Gestapo, że „łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej zginąć, a najtrudniej cierpieć”. Podkreślał, że podobnie myśleli m.in. powstańcy warszawscy, więźniowie niemieckich obozów i sowieckich łagrów oraz oficerowie wiezieni ciężarówkami do Katynia - którzy do tej drogi zostali zmuszeni przemocą.
A co myśleli po latach ich duchowi synowie i córki, którzy 10 kwietnia 2010 r. lecieli samolotem, aby wraz z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką pomodlić się na ich grobach? Oni, którzy byli prawdziwą elitą, reprezentacją narodu (…) oni, którzy wybrali tę drogę świadomie i dobrowolnie - czy mogli pomyśleć, że to ich lot ostatni?
—pytał.
To, co się wydarzyło przed 11 laty pod Smoleńskiem, stało się wielką raną - nie tylko dla najbliższych, rodzin i przyjaciół, stało się wielką raną dla nas wszystkich, dla całego narodu i pozostaje nią po dziś dzień
—podkreślił.
Pytał, co należy robić z tą raną.
Można rozdrapywać, jątrzyć, wtedy bardziej krwawi, można ją zasłonić, udawać, że jej nie ma - ale przecież zasłaniana pozostaje. Można przyjąć postawę człowieka niegodną, można ją wyśmiewać, można z niej szydzić. Wszystko można, ale czy się godzi?
—mówił bp Janocha.
Dziś, 11 lat po tej katastrofie, stajemy się narodem coraz bardziej wewnętrznie skłóconym, wojującym ze sobą, narodem pobitym
—zauważył. Nawiązywał w tym kontekście do słów kardynała Stefana Wyszyńskiego, który w kazaniu mówiąc o postaci Łazarza umierającego z głodu, którego rany lizały psy, wskazywał, że szlachetnym zadaniem jest „lizać rany człowieka pobitego, leczyć naród, leczyć ludzi”.
Bp Janocha podkreślał, że apostołowie rozpoznali zmartwychwstałego Chrystusa po ranach; przekonywał, że podobnie należy czytać naszą historię osobistą, społeczną, narodową - zwycięstw i klęsk, powstań, ale także niepodległej Polski, Solidarności.
Ta historia pozostawia na ciele narodu swoje rany - te dawne i nowe, zabliźnione i zupełnie świeże. Czy wspominanie ich to cierpiętnictwo, jak myślą niektórzy? Nie, tu jest nasze polskie DNA, to jest nasza narodowa pamięć, tożsamość, cierpliwie tkana przez wieki osnową wydarzeń i mitów, wątkami heroicznymi i pospolitymi, wciąż na nowo interpretowana
—mówił. Zaznaczył, że ta pamięć i tożsamość powalała Polakom „zwycięsko wychodzić z prób, których nie brakowało w historii i nie brakuje”.
Podkreślał, że „dziś inżynierowie dusz pracują w swoich retortach nad zniszczeniem naszej pamięci i tożsamości, aby na jej gruzach zbudować nowy wspaniały świat”.
Jaką inną wizję własnej historii i tożsamości można przedstawić człowiekowi, społeczeństwu, narodowi, na jakich fundamentach mają budować swoją przyszłość nasze dzieci?
—pytał bp Janocha.
20:55 Michał Karnowski: Lech Kaczyński nie wybierał poklepywania po plecach
Trzeba mówić o prezydencie Lechu Kaczyńskim i innych osobach, które tam zginęły jako o ludziach, którzy zapłacili najwyższą cenę za najlepiej pojętą służbę Ojczyźnie, że nigdy nie ulegli łatwemu życiu
—powiedział Michał Karnowski w „Gościu Wiadomości” TVP1.
CZYTAJ WIĘCEJ: Michał Karnowski: Śp. Lech Kaczyński nie bał się mówić Zachodowi tego, czego Zachód nie chciał słyszeć, bo wolał robić interesy z Rosją
20:20 W Brukseli uroczysta Msza w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej
Uroczysta msza św. w intencji prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej została odprawiona w sobotę w jej 11. rocznicę w kościele św. Elżbiety w Brukseli.
W kościele pw. św. Elżbiety ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś wziął udział we mszy świętej z okazji 11. rocznicy katastrofy samolotu w Smoleńsku, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński. Aby oddać hołd ofiarom katastrofy, Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE złożyło wieniec pod tablicą pamiątkową
—poinformowało Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE na Twitterze.
Mszę odprawił o. Damian Kopytto, Koordynator Duszpasterstwa Polonijnego w Belgii.
20:15 Marek Pyza: Co po 11 latach wiemy o katastrofie smoleńskiej?
Minęło 11 lat. Przez tak długi czas można stracić nadzieję, można się poddać. Ale nie dotyczy to rodzin tych, których Polska straciła w tamtą sobotę. Wielokrotnie słyszałem: „nie możemy odpuścić, bo nasi bliscy by nie odpuścili”. To ludzie z tej samej gliny, niosący te same wartości, znający znaczenie słów: prawda, honor, obowiązek, ojczyzna, miłość. Nie odpuszczą. Naszym obowiązkiem jest ich w tym wspierać
—pisze Marek Pyza na portalu wPolityce.pl
CZYTAJ WIĘCEJ: Co po 11 latach wiemy o katastrofie smoleńskiej? Z jakiej jesteśmy ulepieni gliny?
19:36 W Paryżu uroczysta Msza w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej
Uroczysta msza św. w intencji ojczyzny, śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej została odprawiona w sobotę w jej 11. rocznicę w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w pobliżu placu Zgody w Paryżu.
Ołtarz świątyni, w której znajduje się tablica upamiętniająca prezydenta Kaczyńskiego, był przyozdobiony biało-czerwonymi flagami. Obok ołtarza znajdował się portret pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz lista i zdjęcia wszystkich ofiar katastrofy TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.
Mszę odprawił wicerektor Polskiej Misji Katolickiej ks. dr Krystian Gawron z inicjatywy Stowarzyszenia Obrońców Krzyża w Paryżu. Modląc się za ofiary katastrofy i ojczyznę, mówił m.in. o potrzebie obrony wartości chrześcijańskich, jedności Polaków i dobrej zmiany w Polsce.
Po mszy zgromadzeni złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową.
19:25 Prezes NBP podpisał wzór banknotu kolekcjonerskiego z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego
Prezes NBP Adam Glapiński podpisał w sobotę wzór banknotu kolekcjonerskiego z wizerunkiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który ma zostać wprowadzony do obiegu w listopadzie z okazji Święta Niepodległości. Chodzi o nominał 20 zł. Jego planowany nakład to maksymalnie 80 tys. sztuk.
Zapowiedź wprowadzenia do obiegu banknotu z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego oraz uroczystej akceptacji jego wzoru padła na piątkowej konferencji prezesa NBP. O tym, że prezes Glapiński złożył podpis na banknocie, poinformował w sobotę portal TVP Info.
W 11. rocznicę tragedii smoleńskiej podpisałem banknot kolekcjonerski, poświęcony śp. Lechowi Kaczyńskiemu, prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej, który zginął w tragicznych okolicznościach w Smoleńsku
— powiedział prezes NBP cytowany przez portal.
Poprzez emisję tego banknotu, szczególnie ważnego – jak myślę – dla milionów Polaków, a szczególnie ważnego także dla mnie osobiście, bo miałem zaszczyt i przyjemność współpracować z prezydentem prof. Lechem Kaczyńskim, chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi
— dodał.
NBP planuje wprowadzenie banknotu do obiegu w listopadzie br. z okazji Święta Niepodległości.
19:15 W Archikatedrze Warszawskiej msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej
W sobotę o godz. 19.00, w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w Archikatedrze Warszawskiej rozpoczęła się msza święta w intencji ofiar katastrofy.
W wieczornej mszy udział biorą m.in.: prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Andrzej Duda z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicepremierzy: Piotr Gliński, Jacek Sasin, ministrowie, w tym m.in. szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef MS Zbigniew Ziobro.
19:10 Pamięć o 10/04 na Węgrzech
Ambasador RP na Węgrzech Jerzy Snopek wraz z małżonką Martą Gedeon złożył w sobotę wieniec pod pomnikiem Memento-Smoleńsk w XXII dzielnicy Budapesztu w rocznicę katastrofy smoleńskiej z 2010 roku.
W uroczystości wzięli udział burmistrz XXII dzielnicy Ferenc Karsay oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych parlamentu węgierskiego Zsolt Nemeth. Ze względu na restrykcje przeciwepidemiczne uroczystość miała bardzo kameralny charakter.
Pod pomnikiem Memento-Smoleńsk złożono też wieniec w imieniu Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech.
Pomnik Memento-Smoleńsk został odsłonięty w kwietniu 2018 roku w obecności premierów Polski i Węgier, Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana, a także prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jest to duży pagórek o wysokości 1,5 m i średnicy 12 m, w który wbity jest krzyż z czarnego granitu o wysokości 4 m i szerokości 3 m. Według autora Sandora Gyuli Makoldiego pomnik nawiązuje zarówno do katastrofy smoleńskiej, jak i do zbrodni katyńskiej.
19:07 Jadwiga Wiśniewska opowiada portalowi wPolityce.pl: „10 kwietnia byłam w Lesie Katyńskim”
Oczekiwałam na polską delegację z Prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Razem ze mną byli także przedstawiciele Rodzin Katyńskich, harcerze, parlamentarzyści, którzy tak ja, na uroczystości związane z 70. rocznicą Zbrodni Katyńskiej przyjechali pociągiem z Warszawy. Kiedy dowiedzieliśmy się o katastrofie, zapanowała atmosfera przerażenia i rozpaczy. Doszło do największej narodowej tragedii w powojennej historii Polski”
— opowiedziała portalowi wPolityce.pl europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska, wspominając tragiczne wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku.
CZYTAJ TAKŻE: TYLKO U NAS. Jadwiga Wiśniewska opowiada: „10 kwietnia byłam w Lesie Katyńskim. Oczekiwałam na polską delegację…”
18:25 Końcowy raport podkomisji trafi do prokuratury?
To materiał dowodowy, który zostanie przekazany prokuraturze - powiedział o końcowym raporcie podkomisji smoleńskiej jej szef Antoni Macierewicz. Podkreślił przy tym, że obecnie „nie jest to czas”, by wydawać rządowi instrukcje dotyczące tego, jak powinien zareagować na ten materiał.
CZYTAJ TAKŻE: Końcowy raport podkomisji smoleńskiej? „To materiał dowodowy, który musi być przekazany i zostanie przekazany prokuraturze”
17:55 Przedstawiciele MSZ uczcili pamięć byłych pracowników resortu
Przedstawiciele MSZ, w tym wiceministrowie: Piotr Wawrzyk i Paweł Jabłoński uczcili w sobotę pamięć byłych pracowników resortu: podsekretarza stanu Andrzeja Kremera oraz Dyrektora Protokołu Dyplomatycznego Mariusza Kazany, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.
Wiceszefowie MSZ złożyli w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej kwiaty na grobach Andrzeja Kremera i Mariusza Kazany.
17:30 Anita Czerwińska wspomina 10/04 w rozmowie z wPolityce.pl
Atmosfera wokół organizacji rocznicy zbrodni katyńskiej była pełna wrogości wobec prezydenta. (…) To mną wówczas bardzo wstrząsnęło, że Tusk tak jawnie uprawia wspólną narrację, wspólną strategię z Rosjanami przeciwko panu prezydentowi
— opowiedziała portalowi wPolityce.pl Anita Czerwińska, rzecznik PiS, organizatorka miesięcznic smoleńskich.
CZYTAJ TAKŻE: TYLKO U NAS. Czerwińska: Atmosfera wokół organizacji rocznicy zbrodni katyńskiej była pełna wrogości wobec prezydenta
17:25 Ambasador RP: Katyń jest miejscem kaźni wielu narodów
Katyń jest miejscem, w którym ziemia jest pełna polskiej krwi, jest to też miejsce kaźni wielu narodów - oświadczył w sobotę ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski po uroczystościach na terenie Zespołu Memorialnego w Katyniu.
To miejsce jest przepełnione ogromną traumą; miejsce, w którym ziemia jest pełna polskiej krwi
— powiedział dyplomata polskim mediom. Podkreślił, że każdy, kto może, powinien się znaleźć w tym miejscu 10 kwietnia.
Trudno mi sobie jest wyobrazić, jak w tym pięknym spokojnym lesie w sposób brutalny dokonano mordu na tysiącach polskich oficerów. To miejsce powinno przypominać nam wszystkim, jakim wielkim złem i dramatem były czasy stalinizmu
— podkreślił ambasador Krajewski.
Uroczystości rozpoczęły się w sobotę od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy krzyżu prawosławnym na terenie Zespołu Memorialnego w Katyniu, którego częścią jest Polski Cmentarz Wojenny. Przy krzyżu odmówiona została prawosławna, a następnie katolicka modlitwa za zmarłych i w intencji niewinnie zabitych.
W ceremonii uczestniczyli polscy dyplomaci z ambasady RP i Instytutu Polskiego w Moskwie oraz agencji konsularnej RP w Smoleńsku. Obecni byli wśród nich przedstawiciele ataszatu obrony, Policji i Straży Granicznej RP.
Jak zawsze podczas wizyt w Katyniu upamiętnione zostały również ofiary represji stalinowskich spoczywające w tzw. rosyjskiej części Zespołu Memorialnego. Polska delegacja złożyła wieńce pod pomnikiem znajdującym się w części rosyjskiej. Droga do niego wiedzie przez „dolinę śmierci” - miejsce masowych pochówków obywateli ZSRR - ofiar represji politycznych lat 30-50. XX wieku.
W rozmowie z mediami ambasador Krajewski podkreślił, że ofiarami stalinizmu byli przedstawiciele różnych narodowości.
Znajdowałem nazwiska brzmiące w języku niemieckim, w języku jidysz, w języku francuskim… To jest miejsce kaźni wielu narodów, kaźni systemu
— zauważył dyplomata, któremu towarzyszył w rosyjskiej części Memoriału jego dyrektor Aleksiej Sieryj.
W „polskiej” części Zespołu Memorialnego, którą stanowi Polski Cmentarz Wojenny, miejscem uroczystości był zespół ołtarzowy. Rozpoczęło ją uderzenie w dzwon, który zawieszony jest za ołtarzem w wykopie poniżej poziomu gruntu. Wydobywający się stamtąd dźwięk dzwonu symbolizuje prawdę wypływającą nawet spod ziemi.
Ambasador RP i przedstawiciele Wojska Polskiego, Policji i Straży Granicznej kolejno złożyli wieńce i zapalili znicze. Następnie rozpoczęła się polowa msza święta. Obecni na niej byli także pracownicy Zespołu Memorialnego, nauczycielki i uczniowie Szkoły nr 8 w Smoleńsku współpracującej z Polską, duchowni prawosławni.
Uroczystość zakończyło zapalenie zniczy na mogiłach zbiorowych i dwóch grobach imiennych: generała Bronisława Bohaterewicza i generała Mieczysława Smorawińskiego.
Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczne obchody w Katyniu miały skromniejszy charakter - powiedział mediom ambasador Krajewski.
Ale myślę, że były bardzo podniosłe
— dodał.
Byliśmy w miejscu, w którym 10 kwietnia musimy się zawsze znajdować
— podkreślił. Wcześniej w sobotę, przed przyjazdem do Katynia, delegacja odwiedziła miejsce katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 201
16:40 Głosowanie nad raportem jeszcze w kwietniu?
Raport końcowy dotyczący katastrofy w Smoleńsku zostanie przyjęty w głosowaniu najprawdopodobniej w kwietniu - poinformował PAP szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz. Jego zdaniem kluczowym dowodem w sprawie są materiały wybuchowe odnalezione na szczątkach Tu-154.
CZYTAJ WIĘCEJ: Raport podkomisji smoleńskiej jeszcze w kwietniu? Macierewicz zwraca uwagę na kluczowe dowody: „Najważniejsze jest…”
16:00 Film podkomisji smoleńskiej
Wybuchy w kadłubie i na skrzydle TU154M oraz działania Rosjan przyczyniły się do katastrofy smoleńskiej; Świadczą o tym m.in. obecność heksogenu i trotylu na szczątkach wraku tupolewa oraz charakterystyczne dla eksplozji rozmieszczenie ciał ofiar - wynika z wyemitowano w sobotę filmu podkomisji smoleńskiej. Filmowa relacja z wyników badań prac podkomisji smoleńskiej zostanie wyemitowana na antenie Telewizji Polskiej w sobotę, 10 kwietnia o godz. 20:25 w TVP1.
CZYTAJ WIĘCEJ: PEŁNA filmowa relacja z prac podkomisji: „Nie ma wątpliwości, że na tragedię złożył się szereg świadomych działań”. SPRAWDŹ
14:18 Prezydent Andrzej Duda złożył wieńce pod pomnikami na pl. Piłsudskiego
Prezydent Andrzej Duda uczcił w sobotę po południu pamięć zmarłych 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej składając wieńce pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na placu Piłsudskiego w Warszawie.
Wcześniej w sobotę prezydent Duda był m.in. na Wawelu, by oddać hołd spoczywającej w krypcie katedry parze prezydenckiej Lechowi i Marii Kaczyńskim.
Pod pomnikami na pl. Piłsudskiego wieńce w sobotę złożyli też najważniejsi politycy w państwie w tym m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.
13:45 Premier oraz prezes PiS odwiedzili groby ofiar katastrofy smoleńskiej
Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej spoczywających na Cmentarzu Bródnowskim, w Świątyni Opatrzności Bożej oraz na cmentarzach w Grabowie i w Pyrach.
Morawiecki oraz Kaczyński w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Bródnowskim złożyli kwiaty oraz zapalili znicze na grobach Katarzyny Doraczyńskiej oraz Pawła Wypycha. W Świątyni Opatrzności Bożej na grobach Ryszarda Kaczorowskiego, ks. Zdzisława Króla, ks. Józefa Jońca oraz ks. Andrzeja Kwaśnika.
Następnie na cmentarzu w Grabowie złożyli kwiaty oraz zapalili znicze na grobie Tomasza Merty; premier Morawiecki był też na cmentarzu w Pyrach - na grobie ks. Ryszarda Rumianka.
13:19 Ambasador RP Berlinie: Prezydent Lech Kaczyński był człowiekiem niezwykłym
W 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej ambasador Andrzej Przyłębski wspominał prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego. „Marzyła mu się Polska, która wyznacza kierunki przyszłego rozwoju zachodniej cywilizacji. Sprostajmy jego marzeniom” - apelował Andrzej Przyłębski w wypowiedzi udostępnionej PAP przez ambasadę RP w Berlinie.
Śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego była dla Polski niepowetowana stratą
— mówił ambasador.
Przyłębski podkreślił, że Lech Kaczyński to „był człowiek niezwykły. Był politykiem, który przywrócił polskim patriotom, zrozpaczonym kierunkiem rozwoju Polski po 1989 roku nadzieje na to, że Polska może kontynuować swoje wspaniałe dziedzictwo. Dziedzictwo wolności, która nie jest samowolą i egocentryzmem, lecz odpowiedzialnością przed narodem, w jego teraźniejszym, ale i minionym kształcie”.
Był też intelektualistą, profesorem prawa, który rozumiał, że oddzielenie prawa od wartości, jaką jest sprawiedliwość, prowadzi do moralnego upadku społeczeństw
— powiedział Andrzej Przyłębski.
Miał odwagę. Obrona Gruzji, jego legendarny lot wspaniale to pokazuje. Ale miał też marzenia. Marzyła mu się Polska, która wyznacza kierunki przyszłego rozwoju zachodniej cywilizacji. Sprostajmy jego marzeniom
— zaapelował na koniec ambasador RP w Berlinie.
W rocznicę katastrofy smoleńskiej w bazylice Jana Chrzciciela Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie odbędzie msza św. w intencji ofiar.
12:30 Premier upamiętnił m.in. śp. Ryszarda Kaczorowskiego
Premier Mateusz Morawiecki złożył znicze na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej: śp. Ryszarda Kaczorowskiego, śp. ks. Zdzisława Króla, śp. ks. Andrzeja Kwaśnika i śp. ks. Józefa Jońca w Panteonie Wielkich Polaków w Warszawie.
12:00 Premier: Katastrofa smoleńska odebrała ludzi najwybitniejszych
Katastrofa smoleńska odebrała wielu rodzinom wspaniałe Matki, Ojców, Córki i Synów. Zraniła też naszą Ojczyznę, odbierając ludzi najwybitniejszych i najbardziej potrzebnych. Pamiętamy o wszystkich 96 ofiarach. Kontynuowanie ich dzieła to nasz obowiązek. Niech spoczywają w pokoju
— napisał premier na Twitterze.
11:45 Dworczyk: Katastrofa smoleńska zmieniła historię i nas samych
Pamięć o śp. prezydencie Lechu Kaczyńskim, jego małżonce Marii oraz pozostałych ofiarach katastrofy pod Smoleńskiem zawsze będzie żywa; ta narodowa tragedia zmieniła historię i nas samych. Bardzo nam ich brakuje, szczególnie w tych trudnych czasach…
— napisał minister Michał Dworczyk na Twitterze.
11:30 Trzaskowski: Niech nic nie przesłoni nam pamięci o ofiarach
Dziś 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Tragicznego wypadku, w którym zginęło 96 osób. Najważniejsi politycy w państwie, cała załoga, wszyscy pasażerowie, wśród nich nasi przyjaciele. Niech nic nie przesłoni nam pamięci o nich
— napisał na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
11:00 wkrótce publikacja raportu
Z tego, co wiem, w najbliższym czasie raport podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza zostanie opublikowany. Myślę, że to jest kwestia raczej najbliższych dni, a na pewno nie miesięcy - poinformował w sobotę minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
CZYTAJ WIĘCEJ: Echa skandalicznego wywiadu Donalda Tuska. Sasin: Próbując obciążać wszystkich dookoła, postępuje niegodnie jako człowiek
10:50 Poruszające słowa Marii Kaczyńskiej o mężu
Będę zawsze stać u boku Leszka, opiekować się nim aż do śmierci. Jestem ostoją męża, przy mnie czuje się bezpiecznie. Nie wyobrażam sobie, żeby jednego z nas miało zabraknąć. Najlepiej, żebyśmy odeszli razem…
— mówiła o swoim mężu Maria Kaczyńska.
10: 30 Banknot z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego
10:25 Narodowy Bank Polski podał, że w listopadzie powstanie 20-złotówka z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. Zgoda prezesa NBP zostanie podpisana w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Ukaże się 80 tysięcy sztuk pieniądza.
10:20 Wicepremier Gliński upamiętnił Tomasza Mertę, Arkadiusza Rybickiego i Andrzeja Przewoźnika
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński złożył w sobotę w siedzibie resortu kwiaty przed tablicą upamiętniającą Tomasza Mertę, Arkadiusza Rybickiego i Andrzeja Przewoźnika, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.
W 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej wicepremier Piotr Gliński złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą śp. Tomasz Mertę, Arkadiusza Rybickiego i Andrzeja Przewoźnika w siedzibie MKDNiS. #Smoleńsk2010 #Pamiętamy
— podał resort kultury na Twitterze.
Budka: Śmierć nie powinna dzielić
Ta rocznica powinna być okazją do refleksji, że śmierć nigdy nie powinna stanowić okazji do tworzenia głębokich, międzyludzkich podziałów - podkreślił w sobotę w 11 rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem lider PO Borys Budka.
Jak co roku 10 kwietnia przy grobie ś.p. Krystyny Bochenek oddaliśmy cześć pamięci wszystkim 96 ofiarom katastrofy smoleńskiej. Ta rocznica powinna być okazją do refleksji, że śmierć nigdy nie powinna stanowić okazji do tworzenia głębokich, międzyludzkich podziałów…
— napisał Budka na Twitterze.
CZYTAJ WIĘCEJ: Co opozycja pisze o Smoleńsku? „Pamięć powinna łączyć”; „Śmierć nigdy nie powinna stanowić okazji do tworzenia podziałów”
10:10 Wieńce na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Powązkach
Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyli wieńce oraz zapalili znicze na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, w 11. rocznicę katastrofy.
9:50 Chargé d’affaires ambasady USA w Polsce: Wyrazy współczucia
W jedenastą rocznicę tragedii smoleńskiej wspominamy 96 ofiar katastrofy samolotu TU-154, a wśród nich prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pierwszą damę Marię Kaczyńską; pamiętamy - napisał chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu w sobotę na Twitterze.
Składam wyrazy współczucia wszystkim rodzinom, które tego dnia straciły najbliższych
— przekazał Bix Aliu.
9:45 W Gdańsku upamiętniono ofiary katastrofy
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Gdańsk Agnieszka Owczarczak i poseł KO Piotr Adamowicz złożyli kwiaty przy grobie Macieja Płażyńskiego w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.
9:40 Marszałek Senatu złożył wieńce na Powązkach
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w sobotę, w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej, oddał hołd jej ofiarom, złożył wieńce przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na stołecznych Powązkach.
W 11. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki oddał hołd jej ofiarom. Marszałek złożył wieńce przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie
— poinformował Senat na Twitterze.
9:30 Przedstawiciele zarządu stolicy złożyli kwiaty
Przedstawiciele zarządu stolicy na czele z wiceprezydentem Robertem Soszyńskim złożyli w sobotę wieniec pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem na warszawskich Powązkach Wojskowych.
9:25 Upamiętniono funkcjonariuszy BOR
Szef MSWiA Mariusz Kamiński i wiceminister Maciej Wąsik złożyli w sobotę rano wieniec przed obeliskiem upamiętniającym funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządy, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.
9:20 Jarosław Kaczyński złożył wieniec pod pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Wicepremier Jarosław Kaczyński w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej złożył wieniec pod pomnikiem śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.
9:05 Uroczystości w Smoleńsku
W Smoleńsku rozpoczęła się w sobotę - w 11. rocznicę katastrofy samolotu Tu-154M - uroczystość upamiętniająca ofiary tej tragedii. W ceremonii biorą udział polscy dyplomaci, w tym ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski oraz przedstawiciele duchowieństwa.
9:01 Uroczystości na pl. Piłsudskiego
Na pl. Piłsudskiego rozpoczęły się obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego odczytano listę wszystkich 96 ofiar katastrofy.
Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a także przedstawiciele rządu oraz prezydenta, w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej uczcili pamięć jej ofiar, składając wieńce pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
8:55 Kwiaty i znicze w rocznicę katastrofy smoleńskiej w Szczecinie
Złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy m.in. przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego uczczono w sobotę w Szczecinie pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. „To wciąż niezabliźniona rana w polskiej najnowszej historii” - powiedział wojewoda zachodniopomorski.
Pamiętam ten dzień doskonale, to była sobota, bardzo ładny poranek, miałem wtedy niespełna dwuletnią córkę, która nie dawała długo spać. Wstaliśmy wcześnie rano, włączyłem telewizję i ta wiadomość – po prostu jak grom z jasnego nieba. Najpierw niedowierzanie, zdziwienie, czy to w ogóle możliwe – chyba wszyscy to czuliśmy – ale później dochodziły kolejne informacje i niestety potwierdzały to, że doszło do tej strasznej tragedii
— wspominał w rozmowie z PAP w sobotę wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.
8:50 Rzeczniczka PiS w imieniu partii upamiętniła ofiary katastrofy
Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska w imieniu partii złożyła w sobotę kwiaty pod sejmowymi tablicami upamiętniającymi parlamentarzystów, prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.
8:30 Prezydent oddał hołd parze prezydenckiej Lechowi i Marii Kaczyńskim
Prezydent Andrzej Duda przyjechał w sobotę rano na Wawel, by oddać hołd spoczywającej w krypcie katedry parze prezydenckiej: Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce Marii Kaczyńskiej w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Prezydent podziękował dziennikarzom za obecność.
A ja jestem tutaj tradycyjnie razem z moimi przyjaciółmi po to, żeby oddać hołd i uczcić pamięć prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii, i wszystkich tych wielkich Polaków, którzy 11 lat temu zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem
— powiedział.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent na Wawelu w rocznicę 10/04: Niech poczucie wspólnoty będzie takie, jak wtedy, bo dzisiaj bardzo nam tego potrzeba
8:25 Msza św. w intencji ofiar
Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, przedstawiciele rządu, TK, politycy PiS oraz przedstawiciele rodzin ofiar biorą udział w mszy św. w warszawskim kościele seminaryjnym, która rozpoczyna obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej.
8:00 Szef MON złożył wieńce przed tablicami pamięci
Szef MON Mariusz Błaszczak w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej, złożył wieńce i zapalił znicze przed tablicami pamięci, które znajdują się w kompleksie Ministerstwa Obrony Narodowej - poinformował w sobotę rano resort obrony.
7:50 Premier upamiętnił ofiary 10/04
Premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
CZYTAJ WIĘCEJ:
7:40 Marszałek Sejmu złożyła kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wraz z wicemarszałkami izby złożyła kwiaty pod sejmowymi tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy smoleńskiej. W sobotę mija 11 lat od tragicznego wypadku prezydenckiego samolotu, który leciał do Smoleńska.
Witek wraz z wicemarszałkami Sejmu Ryszardem Terleckim, Małgorzatą Gosiewską i Piotrem Zgorzelskim złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą posłów i senatorów zmarłych tragicznie 10 kwietnia 2010 r.
Następnie, również składając kwiaty pod tablicami, uhonorowano pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego.
7:30 Witek: Oddaję dziś cześć wszystkim 96 ofiarom
11 rocznica katastrofy smoleńskiej, jak co roku, przypomina nam o tragiczne zmarłych rodakach. 96 osób, które zginęły na służbie Polsce. Oddaję dziś cześć wszystkim 96 ofiarom tej tragicznej katastrofy. Rodakom, dla których ziemia smoleńska okazała się ostatnim przystankiem
— napisała Elżbieta Witek w sobotę na Twitterze.
7:20 Ziobro: Nigdy nie zapomnimy
11 lat temu Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z Pierwszą Damą Marią Kaczyńską oraz 94 członkami delegacji rządowej zginęli w drodze do Katynia, gdzie mieli oddać hołd pomordowanym Polakom w 70. rocznicę sowieckiej zbrodni. Nigdy nie zapomnimy o tej tragedii
— napisał Zbigniew Ziobro na Twitterze.
wkt/PAP/TT
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/smolensk/546495-relacja-11-rocznica-katastrofy-smolenskiej