W 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej rodzina i znajomi b. marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego modliła się w piątek przy jego grobie w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Modlitwie przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej Zbigniew Zieliński.
Obchody 10. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem w Gdańsku
Jesteśmy tutaj dzisiaj ponownie jak 10 lat temu, kiedy rozpoczynaliśmy modlitewną refleksję, gdy dobiegła do nas o godzinie 8.41 informacja o tym tragicznym wydarzeniu, jakim była i jest katastrofa smoleńska. Dziś Wielki Piątek dla chrześcijan w swej wymowie niezwykły. Przejmująca cisza staje się jeszcze bardziej wymowna dla nas wszystkich i do tego przeżywana w ojczyźnie i niemal na całym świecie pandemia. Ona jeszcze bardziej zwraca nasze oczy i serca ku temu co nieprzemijające
—powiedział biskup Zieliński.
Oprócz Macieja Płażyńskiego wspomniał także inne osoby związane z Pomorzem i Trójmiastem, które 10 lat temu straciły życie w katastrofie pod Smoleńskiem - parę prezydencką Lecha Kaczyńskiego i Marię Kaczyńską, Andrzeja Karwetę, Arkadiusza Rybickiego, Leszka Solskiego i Annę Walentynowicz.
Każdy z przywołanych to bogactwo osobistego życia, ale też i niezwykła część historii naszego narodu i ojczyzny. Dzisiaj oddajemy im hołd, przywołujemy ich pamięć (…) Różne nadzieje pokładali w tym wydarzeniu ci, którzy się do niego odwoływali. Najbliżsi, rodziny pragnęły szacunku, wyjaśnienia prawdy. Dla wielu stało się to także okazją do różnego rodzaju politycznych ekwilibrystyk, licytacji
—mówił biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej.
Obchody 10. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem w Berlinie
Przedstawiciele Związku Polaków w Niemczech oraz berlińskiego oddziału Klubu Gazety Polskiej złożyli w piątek, w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej, kwiaty i znicze przed portretem pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, wystawionym przed budynkiem ambasady RP w Berlinie
Upamiętnianie w ten sposób ofiar katastrofy jest już coroczną tradycją
—powiedziała wiceprzewodnicząca Związku Polaków w Niemczech Anna Wawrzyszko.
Przez ten gest Polonia chce podkreślić, „jak ważna jest osobowość prezydenta Kaczyńskiego, jak ważne jest państwo polskie i nasze korzenie” - dodała.
Cieszę się, że berlińska Polonia nie zapomniała o tej ważnej rocznicy pomimo trudnych warunków spowodowanych pandemią
—przekazał ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski.
Poczta Polska wydała znaczek upamiętniający 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej
Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek upamiętniający 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej - poinformowała w piątek firma. Wyemitowała też kopertę z cytatem wypowiedzi prezydenta Lecha Kaczyńskiego. „Pamiętamy 2010–2020” to wspólna emisja z Pocztą Gruzji.
Znaczek przedstawia postać śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Po lewej stronie, na tle Pałacu Prezydenckiego, widnieją flaga oraz godło Polski, a po prawej – flaga oraz godło Gruzji z placem wolności w Tbilisi w tle.
Wzdłuż górnej krawędzi znaczka znajduje się napis „PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ”, a wzdłuż dolnej – „LECH KACZYŃSKI 1949–2010” oraz napis „Polska” i oznaczenie wartości „3,30 zł”.
Dokładnie 10 lat temu, w okolicach Smoleńska doszło do katastrofy polskiego rządowego samolotu. Na pokładzie znajdowały się najważniejsze osoby w Państwie
—przypomniano w komunikacie.
Poczta Polska wyemitowała też kopertę FDC, wydawaną w pierwszym dniu obiegu znaczków. Widnieje na niej cytat wypowiedzi Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z sierpnia 2008 r., z wystąpienia w Tbilisi.
Jak wyjaśniono, „Pamiętamy 2010–2020” to wspólna emisja z Pocztą Gruzji. Chodziło o przypomnienie „zasługi prezydenta Lecha Kaczyńskiego dla niepodległości i suwerenności tego kraju” - dodano.
Znaczek w formacie 43 x 31,25 mm wyemitowano w nakładzie 144 tys. sztuk.
Przypomniano, że w 2017 r. Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek emisji „Pamiętamy 10.04.2010”, upamiętniający ofiary katastrofy w 7. rocznicę tragicznych wydarzeń.
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
CZYTAJ TEŻ:
aes/PAP
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/smolensk/495280-wyjatkowe-obchody-10-rocznicy-katastrofy-pod-smolenskiem