„10/04 DEKADĘ PÓŹNIEJ” to cykl tekstów przypominających wydarzenia poprzedzające katastrofę smoleńską. Dzień po dniu odtwarzamy publikacje, wypowiedzi, atmosferę tamtych dni, analizujemy dokumenty, by z perspektywy dekady na nowo spojrzeć na tło narodowej tragedii.
Wreszcie z prezydentem
Ironicznie można by powiedzieć, że 1 marca 2010 r. był przełomowym dniem w przygotowaniach do kwietniowych uroczystości w Rosji. A to dlatego, że po raz pierwszy na spotkanie organizacyjne w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zaproszono przedstawiciela kancelarii prezydenta (po 6 spotkaniach, które odbywały się w tajemnicy przed głowa państwa). Obecni byli też reprezentanci KPRM, Biura Ochrony Rządu, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Dowództwa Garnizonu Warszawa i Urzędu m.st. Warszawy.
Andrzej Przewoźnik poinformował na nim, że w związku z brakiem gotowości do rozmów ze strony rosyjskiej i brakiem szans na lądowanie w Smoleńsku ze względu na zamknięte lotnisko wojskowe, wyjazd grupy rekonesansowej został przełożony. Przedstawiciel BOR stwierdził zaś, iż jeżeli obecność w Katyniu potwierdzi premier Putin, to większość spraw związanych z bezpieczeństwa zapewni strona rosyjska. Z kolei płk Andrzej Śmietana (z-ca dowódcy Garnizonu Warszawa) przedstawił dwa scenariusze uroczystości na 7 i 10 kwietnia 2010 roku. Andrzej Przewoźnik poinformował o rozmowach z Federacją Rodzin Katyńskich i „Rodziną Policyjną 1939” oraz o zapewnieniu przez PKP zorganizowania około 400 miejsc w pociągu specjalnym.
Pierwotnie wizyta grupy przygotowawczej miała mieć miejsce 3 marca. Zaś 2 marca rosyjskie MSZ poinformowało naszą ambasadę w Moskwie, że „Departament Protokołu Rządu FR jest gotów na przyjęcie pierwszej polskiej grupy, przygotowującej wizytę Prezesa Rady Ministrów RP w Kompleksie Memorialnym >>Katyń<< w okresie od 15 do 20 marca 2010 roku”.
Putin chce do Polski
Również 2 marca 2010 r. z ambasadorem Jerzym Bahrem spotkał się współpracownik Jurija Uszakowa, czyli szefa Aparatu premiera FR. W szyfrogramie sporządzonym następnego dnia przez ambasadora Bahra, a adresowanym do dyrektora Departamentu Wschodniego MSZ Jarosława Bratkiewicza, czytamy:
Alieksiej Szylin (asystent Uszakowa) przekazał w trakcie okazjonalnego spotkania 2.03 , że premier Putin oczekuje, iż w trakcie spotkania z premierem RP w Katyniu otrzyma od nas zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce w 2011 r., „do którego odniesie się pozytywnie”.
Komorowski szuka miejsca na pokładzie dla posłów
2 marca 2010 roku to także dzień, w którym Marszałek Sejmu RP prosi prezydenta o wzięcie na pokład 10 kwietnia parlamentarzystów. Oto pełna treść tego krótkiego pisma:
Szanowny Panie Prezydencie
Uprzejmie informuję Pana Prezydenta, że kluby parlamentarne zgłosiły zainteresowanie udziałem w uroczystościach z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
W związku z powyższym uprzejmie proszę o umożliwienie posłom skorzystania z wolnych miejsc w samolocie, którym będzie Pan Prezydent udawał się na te uroczystości.
Łączę wyrazy szacunku
Bronisław Komorowski
To pierwszy akord długiego procesu ustalania listy pasażerów samolotu, na którego pokładzie miał znaleźć się Lech Kaczyński. Do tego wątku będziemy jeszcze wielokrotnie wracać w kolejnych dniach.
Warto jednak pamiętać, że to sam ówczesny marszałek namawiał głowę państwa, by zabrała do tupolewa kilkunastu parlamentarzystów. Później zaś wielokrotnie stawiał tragicznie zmarłemu prezydentowi zarzut „budowania bizantyjskiego orszaku” i pytał: „Po co wszystkich wsadzać do jednego samolotu?”. Sam przyłożył do tego rękę.
Marek Pyza
Wszystkie części kalendarium „10/04 DEKADĘ PÓŹNIEJ” znajdziesz tutaj.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/smolensk/489430-1004-dekade-pozniej-203komorowski-i-bizantyjski-orszak
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.